Menu

Dziś nadzwyczajna sesja RM w Łęczycy. Na tapecie znów stadion

  • Napisała 
Na wniosek Klubu Radnych „Od Nowa" dzisiaj odbędzie się sesja nadzwyczajna. Radni ponownie będą dyskutować na temat koncepcji stadionu miejskiego w Łęczycy.

Mogło się wydawać, że temat modernizacji miejskiego stadionu został wyczerpany podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia komisji stałych. Około półtoragodzinna dyskusja na temat przedstawionej koncepcji przebiegała w mało sprzyjającej dojściu do porozumienia atmosferze. Tym razem poszło o wnioskowane przez prezesa MKS Górnik Łęczyca Dominika Dryjera trzy metry murawy więcej na szerokości płyty boiska. Zmiana taka spowodowałaby jednak zmniejszenie ilości torów do czterech, na co nie chce się zgodzić Mirosław Andrysiak, prezes MKLA Łęczyca.

Dla potwierdzenia swoich racji przedstawiciele stowarzyszeń wymieniali rangę imprez mogących się odbywać na miejskim stadionie przy dostosowaniu obiektu do ich wizji, wymieniali zawodników, którzy osiągają sukcesy a także licytowali się, kto może pomóc z „załatwieniu" dofinansowania.

Prezes MKS argumentował np., że tylko murowa o wymiarach 68X105 pozwoli mu na organizowanie meczów międzynarodowych o randze towarzyskiej.

Warunkiem jest to, aby ta murawa tyle miała, już nie biorąc pod uwagę ilości kibiców na trybunach. My, jako stowarzyszenie, odstąpiliśmy od trybuny wschodniej, mówimy tylko o trybunie zachodniej. Przyklepujemy temu, aby tam była odpowiednia ilość torów, ale według mojej wiedzy, na samym początku rozmowy o koncepcji, była mowa, co myślę, że pan Andrysiak potwierdzi, że lekkoatletom wystarczą tylko cztery tory. A przyszło do sześciu torów, a z sześciu zrobiło się osiem krótkich, do tego została dostawiona skocznia, żeby uatrakcyjnić zawody lekkoatletyczne. Tylko nie mówi się o zawodach piłki nożnej. Ok, my możemy grać w zawodach do III ligi, do II ligi, boisko 65x105 spełnia warunki, gramy. Mało tego, boisko 45x90 nam wystarczy. Więc może zróbmy boisko 45x90, nie modernizujmy czegokolwiek, wtedy wszystkie urządzenia lekkoatletyczne się zmieszczą – mówił Dominik DryjerJa się udzielam, ponieważ ciągle walczymy o te 68x105, bo jest to jednym z naszych warunków, gdzie my, mogliśmy organizować te mecze towarzyskie. Chciałbym, aby to również zostało uwzględnione, bo jeżeli nie, to my odstępujemy od koncepcji i róbcie sobie stadion lekkoatletyczny dla szkół. Tylko nie za 12 mln.

Prezes Andrysiak zauważył, że jeżeli Łęczyca dostanie dofinasowanie na zadanie to dzięki sukcesom lekkoatletów. Zauważył także, że podczas rozmów myślał, że koszt stworzenia torów będzie wyższy, a jego intencją nie było „wydojenia" miasta.

Ja mogę wykonać dwa telefony i odbędą się tutaj Mistrzostwa Polski. Takie możliwości dają lekkoatleci. (...) Już raz byliśmy na 3 miejscu w Polsce w sprawie dofinansowania na modernizację stadionu w kieszeni, ale ktoś nie wysłał projektu. Uważam, że to, co jest w tej chwili zrobione jest bardzo fajnym, dalekosiężnym projektem, bo jeśli będziemy się rozdrabniać i zabierać, to wtedy wyjdą trzy projekty i do tego droższe. A ten projekt jest bardzo fajny. Ten kompromis jest tu zawarty. My chcemy 8 torów, bo to my będziemy przede wszystkim walczyć o finanse – mówił Mirosław Andrysiak. – Przede wszystkim ten stadion służy młodzieży. Tu wszystkie szkoły przychodzą. Jak jest lat, tu przychodzi 500 osób. Te dzieci nie ćwiczą na płycie, bo tam im wchodzić nie wolno. Na płytę młodzież nie może wchodzić. Ta młodzież ćwiczy na obiektach lekkoatletycznych.

Radni zadali też pytanie dotyczące kosztów realizacji zadania.

Przy każdej rozmowie proszę pana architekta o takie zaprojektowanie stadionu, żeby spełniał wszelkie wymogi, był funkcjonalny i nowoczesny, ale był też możliwy do zrealizowania w ramach naszego budżetu – mówił Krzysztof Urbański, zastępca burmistrza

Urbański zauważył, że obiekt tak będzie zaprojektowany, aby przeprowadzać prace modernizacyjne etapowo. Podkreślił też dużą szanse na otrzymanie środków na realizację zadania.

Zakładamy, że otrzymamy dofinansowanie w wysokości do 50% z Ministerstwa Sportu i Turystyki, być może też od wojewody łódzkiego. (...) Mim zdaniem mamy bardzo dobre przełożenie na ministerstwo.

W efekcie prowadzonej dyskusji radni dali zielone światło zastępcy burmistrza Krzysztofowi Urbańskiemu, a za jego pośrednictwem biurowi projektowemu, do rozpoczęcia tworzenia projektu.

Temat jednak powróci podczas dzisiejszej sesji nadzwyczajnej, która rozpocznie się o godz. 16.00.
Ostatnio zmieniany: wtorek, 22 listopada 2016 19:47