Menu

Miasto zapłaci 23 tys. złotych PKP? Jest reakcja władz Łęczycy

  • Napisała 
Miasto nie chce zapłacić PKP 23 tys. zł za zrezygnowanie z przejęcia kolei wąskotorowej. Prawnicy nie widzą żadnych podstaw, aby obciążać łęczycki budżet kosztami . W tej sprawie do PKP wysłano odpowiednie pismo.

Przypomnijmy, łęczyccy radni w czerwcu postanowili wycofać zgodę na przejęcie kolejki wąskotorowej od PKP. Pomimo apeli włodarzy miasta oraz argumentacji członków Stowarzyszenia Krośniewickiej Kolei Wąskotorowej nie udało się zmienić ich zdania.

W efekcie na początku listopada Oddział Gospodarowania Nieruchomościami PKP SA przysłał do Urzędu Miejskiego w Łęczycy fakturę na 23 025,60 zł dotyczącą zwrotu kosztów poniesionych w związku z rozpoczęciem procedury nieodpłatnego przekazania nieruchomości.

Miasto nie chce jednak dodatkowo obciążyć budżetu i zapłacić faktury.

Do PKP, które wystawiło fakturę zostało wysłane pismo, w którym stwierdzamy, że nie uznajemy ich roszczeń. Analiza korespondencji, która była prowadzona w tej sprawie doprowadziła do takiego wniosku, że nie została zawarta pomiędzy miastem a PKP żadna umowa, która nakładałaby na nas obowiązek zapłacenia kosztów, o których mówi PKP w swojej fakturze. Nie został także podpisany pomiędzy miastem a PKP żaden list intencyjny – wyjaśnia mecenas Patrycja Leśkiewicz. – Ponadto w odpowiedzi na nasz wniosek o nieodpłatne przejęcie gruntów, dyrektor PKP wskazując na wstępną akceptację tego wniosku nie wskazał iż byśmy mieli w przypadku rezygnacji z nieodpłatnego przyjęcia dzielić koszty. I takie pismo przygotowane przez dział prawny było wysłane do PKP wnosząc jednocześnie o wystawienie korekty faktury na tzw. fakturę zerową, bo tylko takie rozwiązanie księgowe jest możliwe (...). Nie znajduję żadnych podstaw, żebyśmy mieli w tym momencie PKP jakieś pieniądze oddawać.

Urząd Miejski w Łęczycy czeka na odpowiedź PKP.
Ostatnio zmieniany: wtorek, 22 listopada 2016 10:04