[ZDJĘCIA] Uczniowie "Trójki" świętowali z Irlandczykami

W piątek - 16 marca 2018 r. Szkoła Podstawowa nr 3 świętowała z Irlandczykami. Dzień Świętego Patryka (irl. Lá 'le Pádraig lub Lá Fhéile Pádraig) – irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone 17 marca, święto patrona Irlandii – św. Patryka. Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy w Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Fundlandii i Labradorze oraz na Montserrat.


Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie kolor zielony.


W "Trójce" było zielono od różnych elementów strojów, w większości klas można było znaleźć przynajmniej jednego Leprikona – skrzata z irlandzkich bajek. Podczas przerw uczniowie mogli losować pytania dotyczące Irlandii przy specjalnym stoliku. Ponadto uczniowie przygotowali plakaty informujące o irlandzkiej kulturze i tradycjach. Mogli również otrzymać naklejki z koniczynką oraz cukierki za udział w quizie. Każdej przerwy ustawiała się długa kolejka chętnych do pomalowania. Niejeden policzek ozdobiła tego dnia trójlistna koniczynka (ang.shamrock) – symbol św.Patryka . A wszystko przy dźwiękach irlandzkiej muzyki Celtic folk, która rozbrzmiewała na każdej przerwie i zachęcała do tańca i podskakiwania w irlandzkim stylu.


Agnieszka Kaźmierczak - nauczyciel j. angielskiego w SP 3

Zobacz także

[ZDJĘCIA] Wypadek na Kochanowskiego w Gr…

Tragiczny wypadek na autostradzie A2. Sa…

Prawo i Sprawiedliwość odkryło karty. Kt…

Święto Wojska Polskiego – poznaj histori…

Akademia piłki nożnej z Wielkiej Brytani…

Szkolenie dla lekarzy, farmaceutów i pra…

Święto Kolorów i Festiwal Baniek Mydlany…

Portret Artura Braunera – wybitny produc…

[WIDEO + ZDJĘCIA] W Bratoszewicach odbył…

Poznaliśmy wykonawcę budowy Środowiskowe…

Zbliża się XXI Międzynarodowy Turniej Ry…

[WIDEO] Pożar domu w Wilczkowicach - zob…

Kilka minut dzieliło od tragedii - łęczy…

[ZDJĘCIA] Pożar domu w Wilczkowicach. Ws…

Już w najbliższy piątek w Piątku koncert…

Urząd Marszałkowski likwiduje białe plam…

Chwile grozy w Łęczycy - pijany 27-latek…

Kradzież w salonie samochodowym w Łęczyc…