[ZDJĘCIA] Uczniowie "Trójki" świętowali z Irlandczykami

W piątek - 16 marca 2018 r. Szkoła Podstawowa nr 3 świętowała z Irlandczykami. Dzień Świętego Patryka (irl. Lá 'le Pádraig lub Lá Fhéile Pádraig) – irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone 17 marca, święto patrona Irlandii – św. Patryka. Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy w Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Fundlandii i Labradorze oraz na Montserrat.


Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie kolor zielony.


W "Trójce" było zielono od różnych elementów strojów, w większości klas można było znaleźć przynajmniej jednego Leprikona – skrzata z irlandzkich bajek. Podczas przerw uczniowie mogli losować pytania dotyczące Irlandii przy specjalnym stoliku. Ponadto uczniowie przygotowali plakaty informujące o irlandzkiej kulturze i tradycjach. Mogli również otrzymać naklejki z koniczynką oraz cukierki za udział w quizie. Każdej przerwy ustawiała się długa kolejka chętnych do pomalowania. Niejeden policzek ozdobiła tego dnia trójlistna koniczynka (ang.shamrock) – symbol św.Patryka . A wszystko przy dźwiękach irlandzkiej muzyki Celtic folk, która rozbrzmiewała na każdej przerwie i zachęcała do tańca i podskakiwania w irlandzkim stylu.


Agnieszka Kaźmierczak - nauczyciel j. angielskiego w SP 3

Zobacz także

W Filii nr 4 MiPBP w Łęczycy uczyli się …

Kurs komputerowy w łęczyckiej Bibliotece

[ZDJĘCIA] Uczniowie szkół podstawowych z…

Nowa tradycja w Łęczycy. Burmistrz gratu…

Z ostatniej chwili: Wypadek na Kopalnian…

[ZDJĘCIA] Grad bramek w drugiej kolejce …

W sobotę Wojewódzki Puchar Polski w Futs…

Już jutro "Grudniowe wspomnienie Ja…

Trzech pijanych kierowców wyeliminowanyc…

Tego w Łęczycy jeszcze nie było! Przed n…

W niedzielę kolejny turniej eliminacyjny…

XIV Mikołajkowy Turniej Piłki Halowej za…

Młodzi wirtuozi zagrali w Domu Kultury

Włamanie na terenie ogródków działkowych…

[ZDJĘCIA] Drugie miejsce robotyków z …

[ZDJĘCIA] Akcja Mikołajkowa z De Heus

Kradł paliwo na terenie całej Polski, wp…

[ZDJĘCIA] Radni Rady Powiatu Łęczyckiego…