Zatrzymanie krążenia, zadławienia i krwotoki - w "Grodzkiej" uczyli się pomagać potrzebującym

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy i żołnierze z Wojskowej Straży Pożarnej w Leźnicy Wielkiej przeprowadzili szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla uczniów klasy mundurowej w Zespole Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy.


Szkolenie obejmowało część teoretyczną, oraz praktyczną, która przeprowadzona była przy udziale strażaków. Osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie szkolenia był mł. asp. mgr Radosław Zieliński Powiatowy Koordynator ratownictwa medycznego w KP PSP w Łęczycy.


Praktyczne ćwiczenia były realizowane na kilku stanowiskach a młodzież uczyła się m.in. poprawnego rozpoznania poszkodowanego będącego w stanie nagłego zagrożenia życia, poprawnego przeprowadzenia BLS (podstawowych zabiegów resuscytacyjnych) oraz nagłego zatrzymania krążenia u niemowląt, dzieci i dorosłych. Ćwiczono również pierwszą pomoc w zadławieniach, krwotokach oraz inne zagadnienia z pierwszej pomocy medycznej.


Młodzieży zostało również przedstawione jak strażacy udzielają Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Takie szkolenie jest organizowane corocznie a uczniowie bardzo chętnie biorą w nim udział. Pierwsza pomoc jest niezwykle istotna, ponieważ bardzo dużo zależy od posiadanej wiedzy i wyćwiczonych zachowań, aby wdrożyć zasady pierwszej pomocy medycznej jak jest się świadkiem, gdy ktoś potrzebuje tej pomocy. Statystyki pokazują, że podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez przypadkowych świadków zdarzenia rokują wysoko w przeżywalności osoby poszkodowanej. Celem takich szkoleń jest propagowanie wiedzy na temat pierwszej pomocy, aby właściwie reagować w przypadku zagrożenia życia ludzkiego.

Zobacz także

Problem z remontami Krótkiej, Jana Kiliń…

[ZDJĘCIA] Podtopienia, zalania – to jesz…

Festiwal im. Benedykta Polaka w Tumie, K…

Alarm w Zamku Królewskim. Kobieta potrze…

Z ostatniej chwili: Alarm w Zamku Królew…

Włamanie w Łęczycy, ich łupem padł sprzę…

Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego o…

Znamy pary rundy wstępnej rozgrywek Okrę…

[ZDJĘCIA] Waliszew: Zalane piwnice, gara…

[ZDJĘCIA] Strażacy działają także przy u…

[ZDJĘCIA] Intensywne opady deszczu: Zala…

[ZDJĘCIA] Zalane parkingi i piwnice. Str…

Wypadek w Błoniu. Osobówka potrąciła kob…

Zalane piwnice i budynki. Strażacy inter…

Dwie osobówki zderzyły się pod Grabowem

[ZDJĘCIA] Alarm pożarowy w łęczyckim szp…

[ZDJĘCIA] Trwa akcja „Sto litrów krwi na…

Gmina Daszyna: Kradł drzewo z lasu, wpad…