[ZDJĘCIA] Narodowe Święto Niepodległości w "Trójce"

8 listopada 2019 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Łęczycy świętowali 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczysta akademia, w której udział wzięła cała społeczność szkolna rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Program artystyczny przygotowany przez uczniów klas Vc i Vd przybliżył historię naszego kraju, który przez 123 lata nie istniał na mapach Europy i świata. Zaborcy próbowali również wymazać polskość z serc naszych rodaków, zabraniając im używania symboli narodowych i mowy w języku ojczystym.

Na początku inscenizacji uczennica słowami piosenki „Jedenasty listopada" wytłumaczyła wszystkim zgromadzonym czym jest niepodległość. Następnie młodzi aktorzy przybliżyli postawy, jakie w okresie zaborów prezentowali polscy rodzice, nauczyciele oraz księża. Gazeciarz, roznoszący gazety z entuzjazmem informował o tym, co dzieje się z naszym krajem. Marszałek Józef Piłsudski skierował ważne słowa do swoich żołnierzy. Nie zabrakło także odniesień do współczesności. Uczniowie opowiedzieli o tym, co martwi ich w dzisiejszych czasach, a „Polska" udzieliła im wskazówek, według których można dokonywać zmian. Całość uroczystości dopełniły wiersze i pieśni patriotyczne, śpiewane przez chórek oraz zgromadzoną publiczność.

Uczniowie przygotowali akademię pod opieką p. Anny Kozajdy i p. Moniki Góralczyk. W przygotowanie uroczystości włączyli się również p. Arkadiusz Kozajda oraz p. Krzysztof Góralczyk.

O godzinie 11.11 - włączając się w akcję MEN "Szkoła do hymnu" - cała społeczność szkolna odśpiewała "Mazurek Dąbrowskiego".

Zobacz także

[ZDJĘCIA] Konkursy, prezenty i uśmiech n…

Rekordowy bieg Mateusza Grabskiego w Tor…

[ZDJĘCIA] Wielkie serce podopiecznej Prz…

Lotnik bez punktów w Sieradzu. Wicelider…

[ZDJĘCIA] Trwają sportowe ferie z MKLA Ł…

Kilkadziesiąt osób podjęło wyzwanie …

W niedzielę kolejne mecze Grabowskiej Li…

Trwają ferie zimowe w łęczyckiej bibliot…

Spotkanie z Podróżnikiem Marcinem Szymcz…

WAŻNE: Umowa na rozbudowę drogi krajowej…

ZAPROSZENIE: 14 lutego - Wieczorek Walen…

Za nami Posiedzenie Zarządu Powiatu Łęcz…

Kraksa na skrzyżowaniu ulic Ozorkowskiej…

Zbliża się kolejna akcja krwiodawstwa. K…

Wójt Gminy Daszyna Zbigniew Wojtera spot…

Policjanci skontrolowali Forda pod Witon…

W centrum Łęczycy powstaje nielegalne sk…

Policjanci rozbili kontrabandę w gminie …