[ZDJĘCIA] Narodowe Święto Niepodległości w "Trójce"

8 listopada 2019 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Łęczycy świętowali 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczysta akademia, w której udział wzięła cała społeczność szkolna rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Program artystyczny przygotowany przez uczniów klas Vc i Vd przybliżył historię naszego kraju, który przez 123 lata nie istniał na mapach Europy i świata. Zaborcy próbowali również wymazać polskość z serc naszych rodaków, zabraniając im używania symboli narodowych i mowy w języku ojczystym.

Na początku inscenizacji uczennica słowami piosenki „Jedenasty listopada" wytłumaczyła wszystkim zgromadzonym czym jest niepodległość. Następnie młodzi aktorzy przybliżyli postawy, jakie w okresie zaborów prezentowali polscy rodzice, nauczyciele oraz księża. Gazeciarz, roznoszący gazety z entuzjazmem informował o tym, co dzieje się z naszym krajem. Marszałek Józef Piłsudski skierował ważne słowa do swoich żołnierzy. Nie zabrakło także odniesień do współczesności. Uczniowie opowiedzieli o tym, co martwi ich w dzisiejszych czasach, a „Polska" udzieliła im wskazówek, według których można dokonywać zmian. Całość uroczystości dopełniły wiersze i pieśni patriotyczne, śpiewane przez chórek oraz zgromadzoną publiczność.

Uczniowie przygotowali akademię pod opieką p. Anny Kozajdy i p. Moniki Góralczyk. W przygotowanie uroczystości włączyli się również p. Arkadiusz Kozajda oraz p. Krzysztof Góralczyk.

O godzinie 11.11 - włączając się w akcję MEN "Szkoła do hymnu" - cała społeczność szkolna odśpiewała "Mazurek Dąbrowskiego".

Zobacz także

Dwóch poszukiwanych mężczyzn zatrzymanyc…

[ZDJĘCIA] Burmistrz Łęczycy podziękował …

[UWAGA] Idealny pomysł na prezent Mikoła…

[ZDJĘCIA] Za nami kolejna edycja Powiato…

[WIDEO] Dendrolog radzi, jak wybierać ch…

Spotkanie z podróżnikiem Marcinem Szymcz…

Poznaliśmy nowego dyrektora Miejskiego O…

Uczeń I LO w Łęczycy nagrodzony przez St…

Szok! Zakładał kominiarkę i masturbował …

Od jutra duże zmiany w ustawie Prawo o r…

[ZDJĘCIA] Za nami „Mikołajkowa zbiórka k…

Kibice Widzewa Łódź znów ruszyli z pomoc…

Przed nami pierwszy Magiczny Turniej Mik…

Wypadek na Pocztowej w Łęczycy. Kobieta …

Kurs języka hiszpańskiego w ZSP Nr 1 w Ł…

[ZDJĘCIA] Wystartowała Grabowska Liga Ha…

Kacper Pałczyński zwycięzcą 44. Ogólnopo…

[ZDJĘCIA] Obchody 100-lecia PCK w Łęczyc…