„Odpowiedzialność osób nieletnich za czyny karalne. Praca policjanta – ścieżka zawodowa policjanta” - zajęcia profilaktyczne oraz z doradztwa zawodowego z policjantami Posterunku Policji w Piątku

15 października odbyło się spotkanie uczniów klas VII – VIII, pod opieką nauczycieli, z policjantami Posterunku Policji w Piątku nt. „Odpowiedzialność osób nieletnich za czyny karalne. Praca policjanta – ścieżka zawodowa policjanta". Głównym celem spotkania było zapoznanie młodzieży z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich dotyczącymi przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości osób nieletnich.


Podczas spotkania funkcjonariusze wyjaśniali jaką odpowiedzialność karną ponoszą osoby nieletnie oraz omówili konsekwencje popełniania czynów zabronionych i przestępstw, takich jak: kradzież, rozbój, włamanie, pobicie, posiadanie i handel narkotykami. Przypomniano także młodzieży o systematycznym uczęszczaniu do szkoły, ponieważ wagary, picie alkoholu i nierealizowanie obowiązku szkolnego przez nieletniego również podlegają postępowaniu przed sądem. Pouczono o odpowiedzialności karnej za używanie słów wulgarnych w miejscach publicznych, odpowiedzialności za wymuszenia i rozboje; za niszczenie mienia publicznego i społecznego, a nawet uporczywe przeszkadzanie w lekcjach i wagarowanie.


Sporo czasu poświęcono zjawisku cyberprzemocy, stalkingu, nakłaniania także do rozważnego zamieszczania wszelkich informacji, czy fotografii na portalach internetowych. Podczas profilaktycznych zajęć z policjantami Posterunku Policji w Piątku omówiono również możliwe środki wychowawcze stosowane przez sąd oraz przedstawił rodzaje placówek resocjalizacyjnych w środowisku otwartym, jak również zamkniętym oraz uświadomił zebranym, że błędy popełniane w wieku młodzieńczym mogą mieć swoje odbicie w dorosłym życiu. Policjanci opowiedzieli o pracy policjanta, jego zadaniach, postawie. Przedstawili ścieżkę zawodowa policjanta, zachęcają tym samym do przestrzegania prawa i zasad życia oraz bycia w społeczeństwie szkolnym i lokalnym.


Uczniowie mieli okazję wypowiadać się, zadawać pytania, a policjanci wnikliwie i dokładnie udzielali odpowiedzi – dziękujemy. Na koniec przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego podziękowała za ciekawe, pouczające i niecodzienne zajęcia profilaktyczne i doradztwa zawodowego z udziałem profesjonalistów - dziękujemy i zapraszamy do dalszej współpracy. Spotkanie zorganizowały: pani pedagog Aleksandra Kacprzak we współpracy z dyrektorem szkoły panią Krystyną Grabowską. 

Zobacz także

Niespokojny „listopadowy weekend” na dro…

Spotkanie promujące książkę "Łęczyc…

[ZDJĘCIA] W Szkole Podstawowej w Świnica…

WAŻNE: Pod Świnicami Warckimi znaleziono…

Wypadek w gminie Piątek. Kierowca od dwó…

[WIDEO + ZDJĘCIA] To dla Ciebie, Polsko…

[WIDEO] Zobacz, jak łęczycanie świętowal…

Wypadek ciężarówki pod Piątkiem. Na miej…

[ZDJĘCIA] Narodowe Święto Niepodległości…

Okazałe zwycięstwo Orlików, wygrany bara…

[ZDJĘCIA] Łęczycanie uczcili 101. roczni…

[ZDJĘCIA] Walczyli w wojnie polsko-bolsz…

Przewoził „lewe” papierosy przez Łęczycę…

Obchody Narodowego Święta Niepodległości…

[ZDJĘCIA] "MAGICZNE ŁÓDZKIE" -…

[ZDJĘCIA + WIDEO] Uczniowie oraz nauczyc…

„10 ważnych słów” – w niedzielę wyjątkow…

W poniedziałek uroczyste odsłonięcie tab…