„Odpowiedzialność osób nieletnich za czyny karalne. Praca policjanta – ścieżka zawodowa policjanta” - zajęcia profilaktyczne oraz z doradztwa zawodowego z policjantami Posterunku Policji w Piątku

15 października odbyło się spotkanie uczniów klas VII – VIII, pod opieką nauczycieli, z policjantami Posterunku Policji w Piątku nt. „Odpowiedzialność osób nieletnich za czyny karalne. Praca policjanta – ścieżka zawodowa policjanta". Głównym celem spotkania było zapoznanie młodzieży z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich dotyczącymi przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości osób nieletnich.


Podczas spotkania funkcjonariusze wyjaśniali jaką odpowiedzialność karną ponoszą osoby nieletnie oraz omówili konsekwencje popełniania czynów zabronionych i przestępstw, takich jak: kradzież, rozbój, włamanie, pobicie, posiadanie i handel narkotykami. Przypomniano także młodzieży o systematycznym uczęszczaniu do szkoły, ponieważ wagary, picie alkoholu i nierealizowanie obowiązku szkolnego przez nieletniego również podlegają postępowaniu przed sądem. Pouczono o odpowiedzialności karnej za używanie słów wulgarnych w miejscach publicznych, odpowiedzialności za wymuszenia i rozboje; za niszczenie mienia publicznego i społecznego, a nawet uporczywe przeszkadzanie w lekcjach i wagarowanie.


Sporo czasu poświęcono zjawisku cyberprzemocy, stalkingu, nakłaniania także do rozważnego zamieszczania wszelkich informacji, czy fotografii na portalach internetowych. Podczas profilaktycznych zajęć z policjantami Posterunku Policji w Piątku omówiono również możliwe środki wychowawcze stosowane przez sąd oraz przedstawił rodzaje placówek resocjalizacyjnych w środowisku otwartym, jak również zamkniętym oraz uświadomił zebranym, że błędy popełniane w wieku młodzieńczym mogą mieć swoje odbicie w dorosłym życiu. Policjanci opowiedzieli o pracy policjanta, jego zadaniach, postawie. Przedstawili ścieżkę zawodowa policjanta, zachęcają tym samym do przestrzegania prawa i zasad życia oraz bycia w społeczeństwie szkolnym i lokalnym.


Uczniowie mieli okazję wypowiadać się, zadawać pytania, a policjanci wnikliwie i dokładnie udzielali odpowiedzi – dziękujemy. Na koniec przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego podziękowała za ciekawe, pouczające i niecodzienne zajęcia profilaktyczne i doradztwa zawodowego z udziałem profesjonalistów - dziękujemy i zapraszamy do dalszej współpracy. Spotkanie zorganizowały: pani pedagog Aleksandra Kacprzak we współpracy z dyrektorem szkoły panią Krystyną Grabowską. 

Zobacz także

Podwójne zwycięstwo sportowców z Góry Św…

Gmina Piątek w 2019r. rozpoczęła realiza…

Stanisław August Thugutt w gronie Honoro…

W Łęczycy powstanie kolejny oddział żłob…

Za nami Turniej Halowej Piłki Nożnej „Sz…

Nowe fakty w sprawie wypadku w Chrząstów…

[ZDJĘCIA] Groźny wypadek na krajowej …

[WIDEO] 15-latki zdewastowały działkę! N…

[ZDJĘCIA] Straż pożarna interweniuje prz…

Spędź Dzień Kobiet z Gunners Security. P…

Młodzi piłkarze Magic Football Academy Ł…

Lotnik Łęczyca rozpoczyna walkę o utrzym…

Szok! Koronawirus w powiecie łęczyckim? …

Rozpoczyna się przebudowa drogi krajowej…

[ZDJĘCIA] Promocja książki Sylwestra Aug…

[WIDEO + ZDJĘCIA] Bal Karnawałowy roztań…

Szok! Atak na kobietę w Łęczycy! Sprawcą…

Tragiczne wieści ze szpitala. Nie żyje W…