100 milionów złotych dla gminy Daszyna. O rekordowych dofinansowaniach rozmawiamy z Wójtem Zbigniewem Wojterą

Dodane przez ELE24.net

Daszyna, mała miejscowość na północy województwa łódzkiego, w powiecie 
łęczyckim. Z pozoru niczym nie wyróżniająca się od setek innych z naszego regionu. Ale tylko z pozoru. Od wielu lat zajmuje miejsca w pierwszej dziesiątce najdynamiczniej rozwijających się gmin w Polsce. I wszystko wskazuje, że pozycja ta, może umocnić się na długi czas. Wszystko za sprawą realizowanych przez gminę inwestycji, które dają i wciąż mają dawać mieszkańcom to, co najcenniejsze - pracę. Jak tłumaczą nam włodarze, sekret tkwi w samozaparciu i dobrze zgranemu zespołowi. Trudno nie wierzyć w te słowa, gdy efekty widać gołym okiem.


W ciągu ostatniej dekady gmina Daszyna rozwinęła się w wielu obszarach. Ilość pieniędzy wpompowana do samorządu dzięki skutecznemu pozyskiwaniu co chwila nowych środków zewnętrznych, zawstydza nawet dużo większe, bardziej znane miejscowości. Inwestycji w gminie nie brakuje. W ciągu nieco ponad dekady, włodarze pozyskali środki na 47 dużych inwestycji, ściągając do gminy kwotę niemal 50 milionów złotych. 
Wójt zapowiada, że to nie koniec. Jak się okazuje, dwie największe inwestycje dające imponującą ilość miejsc jak na gminę tych rozmiarów, są w trakcie realizacji.
 Mieszkańcy nie kryją zadowolenia, choć zdarzają się i tacy, którzy niemal każdy sukces urzędników starają się obrócić w porażkę, doszukując się potknięć, na których można by przyłapać rządzących.


O rekordowych dofinansowaniach i sposobach na rozpędzenie lokomotywy zwanej samorządem, rozmawiamy z wójtem gminy, Zbigniewem Wojterą, który rozwiewa wątpliwości i przedstawia, jakie są fakty.


Na początek - zadłużenie. Jest to temat na czasie, z uwagi na pojawiające się w mediach dane statystyczne, dotyczące poziomu zadłużenia samorządów z województwa łódzkiego. Do kwestii zadłużenia, wójt odnosi się krótko. Jak uzasadnia, poziom zadłużenia gminy - choć wysoki, jest w pełni uzasadniony. Ponadto wynika z faktu, iż w przypadku Daszyny, zaciągane kredyty na inwestycje, wliczane są w budżet gminy, a nie jak w większości samorządów, poukrywane w rozliczeniach spółek podlegających pod miasta czy gminy.


- To bardzo przykre, gdy media piszą jedynie o tym, jak bardzo jakiś samorząd jest zadłużony.Odbiór w oczach mieszkańców jest oczywisty i to właśnie boli najbardziej w sytuacji, gdy wiem, że fakty są zupełnie inne - mówi wójt gminy Daszyna, Zbigniew Wojtera. - W mediach nagłówki związane z zadłużeniem danego samorządu wyglądają bardzo szumnie,
 podnoszą sprzedaż. Niestety osoby publikujące takie dane, rzadko zagłębiają się, czym spowodowane jest to zadłużenie.


Jak dodaje - przytoczyłbym bardzo mądre powiedzenie związane z wkładaniem środków finansowych i wyciąganiem z nich korzyści, lecz w prasie jak sądzę nie wypada... [śmiech]


W przypadku gminy Daszyna, mamy do czynienia z kontrolowanym zadłużeniem, związanym z realizacją ogromnych inwestycji.


- W latach 2012 - 2017 udało nam się zrealizować szereg inwestycji za blisko 50 milinów złotych. Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji projektów za kolejne 50 milionów. Proszę sobie wyobrazić, że takie projekty na tak duże pieniądze udaje nam się realizować w stosunkowo niewielkiej gminie, jaką jest Daszyna. Wiele kwestii mamy naprawdę dobrze przemyślanych, wspólnie ze współpracownikami tworzymy zgraną drużynę, która ma wspólne cele. Sukces Gminy Daszyna, to ciężka praca całego, naszego zespołu - dodaje Z. Wojtera.Niezależny gazociąg. Inwestycja, która zarabia.


Jedną ze sztandarowych inwestycji na dużą skalę, która została zrealizowana w ciągu ostatnich lat na terenie gminy Daszyna jest budowa własnego gazociągu. Realizacja tak dużego przedsięwzięcia została rozbita na lata. Korzyści z inwestycji, zaczynają być widoczne już dziś.


Budowa gazociągu rozpoczęła się w 2012 roku. Inwestycja kosztowała 12 mln złotych, z czego gmina wyłożyła jedynie około 2 mln złotych jako środki własne. Pozwoliła na podniesienie atrakcyjności terenów inwestycyjnych. Dzięki tej inwestycji gmina Daszyna może konkurować z najlepszymi samorządami na terenie województwa łódzkiego. Nie jest 
to jedyna korzyść.


Jak wyjaśnia Zbigniew Wojtera - Dzięki własnej sieci gazowej, mieszkańcy mają dostęp do znacznie tańszej energii. Ponadto do budżetu gminy corocznie wpływają środki z tytułu przesyłu i sprzedaży gazu. Dzięki tym środkom finansowym, możemy z kolei realizować nowe inwestycje na terenie naszej gminy.


- Jesteśmy na etapie rozbudowy sieci, co ułatwi dostęp do ekologicznej energii i pozwoli na podniesienie efektywności całego przedsięwzięcia. Jesteśmy jednym z nielicznych samorządów w kraju, który ma taką możliwość dzięki wsparciu środków zewnętrznych - dodaje wójt. - Już w tym momencie mamy na terenie naszej strefy gospodarczej inwestorów, którzy zatrudniają mieszkańców naszej gminy a wkrótce pracę znajdzie ponad 800 osób - tłumaczy wójt Daszyny.


Ogromny zakład w gminie. Powstanie ponad 800 nowych miejsc pracy.


Plany ściągnięcia do gminy naprawdę dużych inwestorów pojawiły się dawno. Jak słyszymy od mieszkańców Daszyny - Wojtera dwoił się, troił, bo obiecał rozwój. Jeździł ciągle po Warszawach i wyjeździł - mówi Pan Grzegorz.Obietnice i zaparcie opłaciły się. Już wkrótce powstanie w gminie wielki zakład, który zatrudni ponad osiemset osób z regionu. Dla tak małej gminy to imponujący sukces, zwiększający zasobność portfela i otwierający nowe możliwości.


Nowe przedsiębiorstwo miało rozpocząć działalność w czerwcu 2017 roku. Pojawiły się
jednak nieprzewidziane problemy, które opóźniły realizację i finalne oddanie zakładu do użytku.  Choć realizacja inwestycji nie jest zagrożona, mieszkańcy na nowe miejsca pracy będą musieli jeszcze chwilę poczekać.


- Podczas, gdy trwała budowa zakładu w miejscowości Koryta, firma inwestująca u nas w gminie zmieniła właściciela, co spowodowało opóźnienie. Teraz przedsiębiorstwo należy od Amerykanów, którzy tworzą w Korytach potentata w biznesie drobiarskim - wyjaśnia Zbigniew Wojtera


Wspomniane inwestycje, to tylko niektóre z długiej listy zrealizowanych przez samorząd w ostatnich latach, lecz zarówno gazociąg, pozwalający na oszczędności w kieszeniach mieszkańców i wpływy do budżetu, jak i zakład przetwórstwa drobiu nie wzbudza tak dużego zdumienia, jak budowa przez gminę własnej... elektrociepłowni. I to nie byle jakiej. Koszt inwestycji na terenie Daszyny, to bagatela - 50 milionów złotych!


Własna elektrociepłownia w gminie.


W najbliższym czasie, do gazociągu dołączy kolejna, wielka inwestycja. Gmina Daszyna wzbogaci się o własną elektrociepłownię, która nie tylko uniezależni gminę pod kątem energetycznym, lecz również pozwoli na obniżenie kosztów dla mieszkańców. Inwestycja będzie kosztowała ponad 50 milionów złotych, z czego połowa pochodzi ze środków pochodzących w ramach współpracy polsko-niemieckiej.


Jak opowiada wójt Wojtera - Gmina Daszyna wygrała konkurs, w którym oceniana była innowacyjność i pozwoliło to na sfinansowanie tego projektu w wysokości ponad 5 milionów euro. Ponadto realizacja jest możliwa dzięki środkom z POIŚ i RPO. Koszt dla budżetu gminy jest w związku z tym niewielki.


Układ jest trigeneracją, co oznacza, że z elektrociepłowni powstanie energia elektryczna, cieplna i chłód.


Wojtera nie kryje dumy z nowej inwestycji w Daszynie - Jesteśmy w trakcie realizacji największego projektu w historii naszej gminy, mianowicie budowy własnej elektrociepłowni. Inwestycja ta pozwoli na wytwarzanie energii elektrycznej, cieplnej oraz chłodu - tłumaczy wójt. 50 milionowa inwestycja, da kolejny zastrzyk gminie i znów zwiększy atrakcyjność terenów dla nowych inwestorów. Jednym przedsięwzięciem, włodarze zrealizują inwestycję wartą tyle, ile wszystkie dotychczasowe razem wzięte.


- Powstaną kolejne, nowe miejsca pracy, będziemy mieli ekologiczną i tanią energię a rolnicy zyskają możliwość zbycia biomasy, dzięki czemu będą mogli osiągać z tego tytułu dodatkowe, znaczne dochody. Korzyści jest naprawdę wiele - dodaje wójt.


Podobnie jak w przypadku gazociągu, włodarze planują sprzedaż energii elektrycznej do sieci publicznej, cieplnej poprzez już istniejącą sieć dla mieszkańców gminy oraz energię chłodu dla zakładu przetwórstwa spożywczego, zlokalizowanego
również na terenie gminy Daszyna. Ponadto, projekt - elektrociepłownia - ma charakter również badawczy. Powstanie w niej laboratorium, w którym będą prowadzone badania we współpracy z Politechniką Łódzką nad całym procesem spalania i wytwarzania energii.


Gmina Daszyna pozostaje samorządem, który może zawstydzić wielu innych włodarzy i zmobilizować ich do bardziej aktywnego pozyskiwania środków zewnętrznych. Jak pokazał wójt gminy - Zbigniew Wojtera, realizacja nawet najbardziej ambitnych inwestycji, przy samozaparciu jest na wyciągnięcie ręki.


Do ważniejszych inwestycji, realizowanych na terenie gminy w ostatnich latach należą:
• budowa gazociągu
• termomodernizacja wszystkich obiektów
należących do gminy
• budowa sieci ciepłowniczych
• budowa kompleksu sportowo - rekreacyjnego
• budowa elektrociepłowni wartej 50 mln zł
• budowa zakładu Animex, który da pracę
ponad 800 osobom z regionu
• budowa nowoczesnego DPS w Drzykozach
• ciągłe zbrojenie terenów inwestycyjnych,
zwiększających ich atrakcyjność dla potencjalnych inwestorów


Warto również dodać, iż Daszyna jest jedną z nielicznych gmin, w której został zrealizowany program budowy instalacji solarnych oraz fotowoltaicznych.


Jak zapowiada Wojtera - Przygotowujemy się do kolejnego projektu. W ramach programu poprawy jakości powietrza, chcemy wymienić u jak największej ilości odbiorców stare, konwencjonalne źródła energii, na nowoczesne, ekologiczne, spełniające nawet najbardziej restrykcyjne wymogi.


- Chcemy, aby nasza gmina była dobrze rozwinięta, nowoczesna i ekologiczna - kończy wójt gminy Daszyna, Zbigniew Wojtera

Zobacz także

[DUŻO ZDJĘĆ] Ekumeniczne spotkanie „Cent…

[ZDJĘCIA] Łęczycanie uczcili pamięć Prez…

[ZDJĘCIA] Podróżnik Bartek Sabela spotka…

Kolejna drużyna Hurtapu powalczy o awans…

"Światełko do Nieba" dla Jurka…

Siódmoklasiści z „Czwórki” w redakcji DŁ…

Ekumeniczne spotkanie „Centrum Wielokult…

Nowa siedziba Prokuratury Rejonowej w Łę…

Poznaj zasady bezpiecznego zachowania si…

Dzieci i młodzież ze Świnic Warckich prz…

W niedzielę Msza Święta za Romana Dmowsk…

Łęczycanie także pożegnają Prezydenta Gd…

Z ostatniej chwili: W bloku czuć gaz. St…

[ZDJĘCIA] Czwórka grała z Jurkiem Owsiak…

Michał Jercha z najlepszym wynikiem w Po…

Rekordowa WOŚP w Łęczycy! Pobito rekord …

[WIDEO, ZDJĘCIA] Straż pożarna przy Domi…

Z ostatniej chwili: wyczuwalny zapach ga…