Auto w rowie i potrącenia pieszych w naszym powiecie. Policjanci apelują o szczególną ostrożność!

Dodane przez ELE24.net

Jesienią gwałtownie zmieniają się warunki atmosferyczne, które mają bezpośredni wpływ na kierowanie samochodem. Ciemne i zimne poranki, szybszy zmierzch, ranne mgły, mokra i śliska jezdnia, zwiększona ilość opadów - to czynniki powodujące ograniczenie widoczności i wydłużenie drogi hamowania.


W takich warunkach, minionej doby na terenie powiatu łęczyckiego doszło do dwóch wypadków z udziałem pieszych, a droga W-702 była zablokowane przez ciężarówkę ponad 5 godzin. Policja apeluje, o dostosowanie stylu jazdy do zmieniających się warunków na drodze.


30 września 2019 roku około godz. 10.00 policjanci zostali powiadomieni o potrąceniu pieszej na przejściu w rejonie skrzyżowania Al. Jana Pawła II z ul. Kościelną. Jak wynika ze wstępnych ustaleń 18 – letni kierowca mazdy jadąc w kierunku ul. Kaliskiej najechał na 70 – letnią kobietę znajdującą się na przejściu dla pieszych. Tuż przed godz. 12 na ul. Sienkiewicza doszło do kolejnego zdarzenia z udziałem pieszego. Wstępne ustalenia policjantów pracujących na miejscu wskazują, że 20 – letni pieszy wszedł na przejście wprost przed nadjeżdżającego peugeota. Autem jechała mieszkanka Łodzi, drogą K91 z kierunku Włocławka. Kierowcy osobówek byli trzeźwi.


Silny wiatr i intensywne opady deszcz mogły mieć wpływ na kolejne zdarzenie. Około godz. 15.20 na drodze W-702 w miejscowości Górki Pęcławskie, 35 – letni kierowca dafa z naczepą na łuku drogi wpadł w poślizg zjeżdżając do przydrożnego rowu. Naczepa zablokowała jezdnię w obu kierunkach. Na szczęście osób rannych nie było, a kierowca był trzeźwy. Droga była zablokowana ponad 5 godzin, a do usunięcia pojazdu niezbędne było użycie specjalistycznego sprzętu. Policja wyznaczyła objazdy.

Apelujemy o ostrożność na drogach. Pogorszenie się warunków atmosferycznych zaskoczyło wielu kierowców. Panująca obecnie aura sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Dlatego policjanci apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.


Pamiętajmy, że w wielu różnych miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, leżącymi na drogach liśćmi, wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej.


Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych - jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować.


Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.


Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Odblaski sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.


info. KPP Łęczyca

zdj.ilustracyjne

Zobacz także

Gmina Piątek w 2019r. rozpoczęła realiza…

Stanisław August Thugutt w gronie Honoro…

W Łęczycy powstanie kolejny oddział żłob…

Za nami Turniej Halowej Piłki Nożnej „Sz…

Nowe fakty w sprawie wypadku w Chrząstów…

[ZDJĘCIA] Groźny wypadek na krajowej …

[WIDEO] 15-latki zdewastowały działkę! N…

[ZDJĘCIA] Straż pożarna interweniuje prz…

Spędź Dzień Kobiet z Gunners Security. P…

Młodzi piłkarze Magic Football Academy Ł…

Lotnik Łęczyca rozpoczyna walkę o utrzym…

Szok! Koronawirus w powiecie łęczyckim? …

Rozpoczyna się przebudowa drogi krajowej…

[ZDJĘCIA] Promocja książki Sylwestra Aug…

[WIDEO + ZDJĘCIA] Bal Karnawałowy roztań…

Szok! Atak na kobietę w Łęczycy! Sprawcą…

Tragiczne wieści ze szpitala. Nie żyje W…

Drugie miejsce dla drużyny ze Szkoły Pod…