Jutro startuje Hubertus Łęczycki. Sprawdź historię i program wydarzenia

Dodane przez ELE24.net

Tradycja Dnia Świętego Huberta sięga XVIII, kiedy to kult Św. Huberta w Polsce zwany hubertusem lub hubertowinami był związany z okresem panowania dynastii Sasów. Początkowo były to wielkie polowania, na których zgodnie z tradycją, głównym punktem programu hubertowskiego święta jest starannie przygotowane polowanie, niezbędna jest na nim obecność sygnalistów nadających wydarzeniu odpowiednią oprawę. Jest to polowanie o charakterze towarzyskim, które kończy się ogniskiem lub biesiadą myśliwską z bigosem. Polowania poprzedzone są mszą świętą w intencji przyrody i myśliwych, jednakże msze nie zawsze są odprawiane w kościele, lecz także w śródleśnych kapliczkach poświęconych patronowi.


Tradycyjnie przyjęło się organizować obchody Dnia Świętego Huberta w okresie od połowy października do połowy listopada. W związku z powyższym i na naszych historycznych terenach Ziemi Łęczyckiej, postanowiono pokazać ludziom piękno tradycji i ceremoniału tej wspaniałej uroczystości., która jeszcze tak niedawno była celebrowana tylko w kręgach jeździeckich i myśliwskich. Dlatego też Koła łowieckie z terenu Powiatu Łęczyckiego oraz Starostwo Powiatowe w Łęczycy trzynasty już rok z rzędu na Obchody Dnia Św. Huberta w Łęczycy, zaprosili gości z całej Polski: myśliwych,leśniczych,hodowców i właścicieli psów myśliwskich,głównie wyżłów i chartów, kluby jeździeckie, media zajmujące się tematyką kynologiczną, łowiectwem, myślistwem, muzyków i miłośników myślistwa, jeździectwa i leśnictwa.


Tegoroczne obchody w Łęczycy odbędą się w dniu 5 października 2019 roku w godzinach 10-14 i będą zainaugurowane Hubertowską Mszą Świętą w Klasztorze o.o Bernardynów w Łęczycy. Uczestniczyć w niej będą myśliwi z pocztami sztandarowymi, leśnicy,okręgowe władze łowieckie,władze powiatowe,miejskie i gminne.


Dzięki wielkiemu poświęceniu i zaangażowaniu wielu ludzi, to wspaniałe święto zyska niepowtarzalny charakter i klimat. W trakcie obchodów Święta Św. Huberta w Łęczycy, można będzie można posłuchać muzyki myśliwskiej, która jak wiadomo charakteryzuje się zachwytem dla piękna przyrody, równocześnie stanowi ona integralną część kultury polskiej i europejskiej,prezentować ją będzie we wspaniałych utworach zespół sygnalistów,,Hubertusy" z terenu Powiatu Łęczyckiego. Piękno i urok przyrody będzie można podziwiać oglądając pokazy ptaków łowczych ,,Pożyteczna rola ptaków drapieżnych dla przyrody i człowieka'',warsztaty,,Prawidłowe utrzymanie psa, jako przykład kształtowania odpowiedzialności za posiadane zwierzę-,,Mój pies nie kłusuje, nie płoszy zwierząt, ja nie niszczę przyrody'', połączone z prezentacją psów różnych ras , pokazy z udziałem koni. Organizatorzy nie zapomnieli oczywiście o najmłodszych widzach na których czekał będzie teatrzyk ekologiczny,,Środowisko ponad wszystko", wspaniała gonitwa lajkoników na dziedzińcu zamku, konkursy ekologiczne z nagrodami, ekologiczne warsztaty plastyczne-wyciski,odciski tropów zwierząt, jesienne wyklejanki z liści, różne gry i zabawy dla dzieci, malowanie twarzy, plenerowe szachy, malowanie masek zwierząt i wiele wiele innych atrakcji. Dla naszych milusińskich zaplanowano także cykl pogadanek i spotkań, które wygłoszą odpowiednio: strażnik łowiecki , pogadanka pt.:,,Niezłe ziółka-kłusownicy'',leśnik pogadanka pt.: ,,Las i inne drzewostany-ochrona lasów''-ochrona lasów,drzewostanów i zakrzewień oraz ich znaczenie przyrodnicze,kulturowe i gospodarcze, spotkanie z pszczelarzem pt.: ,,Pszczoły i inne owady zapylające".


Podczas tylu zabaw zgłodnieć można, zatem organizatorzy tegorocznego "Hubertusa'', przypomną o chlubnej tradycji wyrabiania pasztetów, stąd też otwarty konkurs kulinarny z nagrodami ,,Królewski pasztet".


Na wszystkich przybyłych gości czekać będą także programy artystyczne z elementami ekologii w wykonaniu zespołów artystycznych szkół, przedszkoli, instytucji kultury, koncert muzyki tanecznej, strzelnica laserowa, warsztaty mykologiczne i wystawa grzybów, kiermasze i wystawy rękodzieła,kiermasze żywności ekologicznej i regionalnej oraz wiele innych atrakcji i niespodzianek. W związku z tym, iż Powiat Łęczycki dba o środowisko, stąd też zaplanowana została także zbiórka baterii i telefonów komórkowych.


Bogata i wielowiekowa tradycja Ziem Łęczyckich, okraszona legendami o Diable Borucie, wespół z licznymi urokliwymi miejscami,a to wszystko owiane wyjątkowym klimatem myśliwskich tradycji ziem łęczyckich. To wszystko sprawia iż przyjazd na nasze tereny i przebywanie w otoczeniu tylu wspaniałych atrakcji reprezentujących tradycje Polskiej Kultury Łowieckiej,chłonięcie towarzyszącego im specyficznego klimatu, staje się czystą przyjemnością. Zapraszamy zatem do jak najliczniejszego udziału w tegorocznych XIII Obchodach Dnia Świętego Huberta – Ekologiczny Hubertus Łęczycki, a wszystkim tym którzy już z nami byli, bardzo serdecznie dziękujemy za dotychczasowy udział, tworzenie niezapomnianej atmosfery i wielu miłych wspomnień, które na długie lata pozostaną w naszej pamięci.

Zapraszamy do udziału:

godz. 10.00 – 13.00 – Blok zabaw i konkursów ekologicznych,pokazy i warsztaty mykologiczne, kynologiczne, sokolnicze, kulinarne, lajkoniki, degustacje potraw: zupa pieczarkowa i dziki food truck, konkurs pn. „Królewski Pasztet", kiermasze rękodzieła i innych produktów, bezpłatna strzelnica".


Zapraszamy również do udziału w warsztatach prowadzonych przez leśnika „Las i inne drzewostany – ochrona lasów, drzewostanów i zakrzewień oraz ich znaczenie przyrodnicze, kulturowe i gospodarcze", z pszczelarzem „Pszczoły i inne owady zapylające", ze strażnikami łowieckimi „Niezłe ziółka – kłusownicy", z mykologami „Grzyby i inne dary lasu", stoiska Lasów Państwowych, Szkół z terenu Powiatu Łęczyckiego, zapraszamy także na stoisko Stowarzyszenia Diabetologicznego i NZOZ MEDAR gdzie można skontrolować ciśnienie i poziom cukru we krwi


Kościół O.O. Bernardynów w Łęczycy

9.00 – 9.45 – Msza Św. Hubertowska

9.45 – 10.00–Przemarsz uczestników mszy korowodem ulicami miasta na Plac T. Kościuszki 1 w Łęczycy


Plac T. Kościuszki 1

godz. 10.10 – Uroczyste rozpoczęcie Hubertusa, odegranie sygnałów myśliwskich – rozpoczęcie święta, powitanie gości, zaproszenie do wzięcia udziału w prezentacjach i w konkursach. Przedstawienie programu święta, ślubowanie, wręczenie medali.

godz. 10.30 – Występ zespołu sygnalistów „Hubertusy" ze Świnic Warckich

godz. 10.40 – występ taneczny uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4 w Łęczycy „Jesienna poleczka"

godz. 10.45 – Występ artystyczny zespołu muzyków ze Szkoły Muzycznej w Łęczycy- Kwintetu Dętego oraz akordeonisty

godz. 11.00 – występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Piątku

godz. 11.15 – Prezentacja ptaków łowczych z małym konkursem dotyczącym ptaków drapieżnych – poprowadzą sokolnik Piotr Piotrowski i Julita Bocianowska wraz z przyjaciółmi.godz.11.45–„Savoir-vivre na 4 łapy" - prezentacja ras psów myśliwskich z małym konkursem dla dzieci na temat wiedzy o psach – poprowadzi p. Robert Naziębły

godz. 12.00 – Zespół Sygnalistów „Hubertusy" ze Świnic Warckich- sygnały łowieckie

godz. 12.00 – konkurs dla dzieci „Gonitwa lajkoników", konkurs zostanie przeprowadzony przez Fundację ABI na dziedzińcu Zamku, wszystkie chętne dzieci zapraszamy do udziału.

godz. 12.15 – Prezentacja psów „Pies Przyjaciel" ze Stowarzyszenia AMACANEM z Łodzi z tematem „Mój pies nie kłusuje, nie płoszy zwierząt, ja nie niszczę przyrody"

godz. 12.30- – Prezentacja ptaków łowczych z małym konkursem dotyczącym ptaków drapieżnych-„Znaczenie ptaków w przyrodzie i gospodarce człowieka" poprowadzi p. Piotr Piotrowski i p. Julita Bocianowska z przyjaciółmi

godz. 13.00–Teatr interaktywny dla dzieci „Środowisko ponad wszystko" w wykonaniu artystów PRYM ART z Katowic

godz. 14.00 - Podsumowanie konkursów wręczenie nagród w konkursach ekologicznych

Zobacz także

Młodzi zawodnicy Hurtapu Łęczyca powalcz…

[ZDJĘCIA] Jeździli po wsiach, napadali n…

Nowa szansa dla ZPEWiR w Stemplewie. Zos…

[WIDEO + ZDJĘCIA] Straż Graniczna zlikwi…

Szok! Napadli na kobietę w Jarochowie. …

Rekrutacja na rok szkolny 2020/2021. Spr…

Korzystasz z usług Vectry? Firma ostrzeg…

[ZDJĘCIA] W łęczyckiej "Jedynce…

Uwaga kierowcy i piesi! Jutro wzmożone d…

Wspaniały występ uczniów Czwórki na Mist…

Za nami 7. kolejka Grabowskiej Ligi Halo…

W lutym bezpłatna mammografia w Łęczycy …

[ZDJĘCIA] Młodzi piłkarze Górnika wrócil…

[ZDJĘCIA] Konkursy, prezenty i uśmiech n…

Rekordowy bieg Mateusza Grabskiego w Tor…

[ZDJĘCIA] Wielkie serce podopiecznej Prz…

Lotnik bez punktów w Sieradzu. Wicelider…

[ZDJĘCIA] Trwają sportowe ferie z MKLA Ł…