[ZDJĘCIA] "Dla każdego dziecka, dzieciństwo". Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w Szkole Podstawowej w Piątku

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku mija 30 lat od uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych.


W dniu 20 listopada na terenie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku został zorganizowany Dzień Praw Dziecka. Kolorem dominującym w tym dniu był kolor niebieski, jako symbol solidarności ze sobą dzieci z całego świata. Społeczność szkolna przyłączyła się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy angażują się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.


Do tego dnia cała społeczność szkolna przygotowywała się długo. W miesiącu listopadzie uczniowie szkoły podstawowej w ramach zajęć warsztatowych prowadzonych przez pedagoga szkolnego i wychowawców poszczególnych klas przypomnieli sobie prawa dziecka. Podczas zajęć aktywnie rozmawialiśmy również o obowiązkach, które nierozłącznie związane są z prawami.


W tym okresie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym na temat: ,,Mam prawo do…..". Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów.


Zwycięzcy konkursu to: 

I miejsce - Nikola Czerwińska kl. VI c 

I miejsce - Tymon Barylski kl. VI a 

II miejsce - Adam Wosiecki kl. VII a 

III miejsce - Dawid Stępniak kl. IV b 

Wyróżnienie – Weronika Kęsicka - kl. III a 

Wyróżnienie - Zuzanna Zając kl. VI a 

Wyróżnienie - Bartosz Błachowicz kl. VI c 

Wyróżnienie – Jakub Tylka kl. VII a 

Wyróżnienie - Dominika Błaszczyk kl. VII b


Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców. 20 listopada wszyscy uczniowie szkoły obejrzeli inscenizację słowno-muzyczną pt: "Prawa dziecka ważna sprawa". Przeprowadzone zostało badanie ankietowe na temat: „Przestrzeganie praw dziecka w szkole". Z wynikami badania uczniowie, rodzice, nauczyciele zostaną w późniejszym terminie.


Był to dla całej społeczności szkolnej niezapomniany i wyjątkowy dzień. Szkolny Dzień Praw Dziecka został przygotowany przez uczniów klas IV-VIII pod kierunkiem nauczycieli: pedagoga szkolnego – p. Aleksandry Kacprzak, nauczyciela języka polskiego - p. Elżbiety Kucharskiej, nauczyciela plastyki – p. Beaty Jankiewicz, nauczyciela muzyki – p. Bożeny Szymczak, nauczyciela techniki – p. Radosława Wojciechowskiego, opiekunów Samorządu Uczniowskiego – p. Marii Sobieraj i p. Wioletty Czarneckiej przy wsparciu dyrektora szkoły p. Krystyny Grabowskiej.


Wśród Gości zaproszonych była dyrektor Biura Senatora Przemysława Błaszczyka p. Ewelina Niciak – Kaftan. Gratulowała uczniom pięknego występu, podziwiała prace konkursowe i razem z organizatorami wręczała nagrody. Ponadto p. dyrektor Ewelina Niciak – Kaftan wręczyła dyplomy za udział oraz dyplomy i nagrody za prace literackie V edycji ogólnopolskiego konkursu pt. „List do Taty", którego pomysłodawcą jest Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej we współpracy z Fundacją Cyryla i Metodego – Inicjatywa Tato.Net. Pan Senator RP Przemysław Błaszczyk był organizatorem lokalnym i odpowiedzialnym za propagowanie i przeprowadzenie tego ogólnopolskiego konkursu na terenie powiatów: kutnowskiego, łęczyckiego, łowickiego, poddębickiego. Patronat honorowy nad konkursem objął Rzecznik Praw Dziecka - Mikołaj Pawlak. Podstawowym celem konkursu, organizowanego co dwa lata od 2011r., jest propagowanie dojrzałego i odpowiedzialnego ojcostwa. Jest on adresowany do uczniów klas czwartych i piątych szkół podstawowych, których zadaniem jest napisanie pracy na temat: kim jest i co dla mnie znaczy mój tata. Konkurs był przeprowadzany w szkołach w czerwcu 2019r. Prace uczniów przesłane przez szkoły do biur senatorskich oceniały jury powoływane przez senatorów. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Piątku także uczestniczyli w konkursie. Ich prace uzyskały: 

I miejsce – Sakiewa Bartosz kl. VI c 

II miejsce – Zalewska Gabriela – kl. V b

 III miejsce – Maja Niewiadomska – kl. VI c 

Wyróżnienie – Mikołajczyk Ewa – kl. VI c


Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Senatora RP Pana Przemysława Błaszczyka . Gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów.

Zobacz także

Dwóch poszukiwanych mężczyzn zatrzymanyc…

[ZDJĘCIA] Burmistrz Łęczycy podziękował …

[UWAGA] Idealny pomysł na prezent Mikoła…

[ZDJĘCIA] Za nami kolejna edycja Powiato…

[WIDEO] Dendrolog radzi, jak wybierać ch…

Spotkanie z podróżnikiem Marcinem Szymcz…

Poznaliśmy nowego dyrektora Miejskiego O…

Uczeń I LO w Łęczycy nagrodzony przez St…

Szok! Zakładał kominiarkę i masturbował …

Od jutra duże zmiany w ustawie Prawo o r…

[ZDJĘCIA] Za nami „Mikołajkowa zbiórka k…

Kibice Widzewa Łódź znów ruszyli z pomoc…

Przed nami pierwszy Magiczny Turniej Mik…

Wypadek na Pocztowej w Łęczycy. Kobieta …

Kurs języka hiszpańskiego w ZSP Nr 1 w Ł…

[ZDJĘCIA] Wystartowała Grabowska Liga Ha…

Kacper Pałczyński zwycięzcą 44. Ogólnopo…

[ZDJĘCIA] Obchody 100-lecia PCK w Łęczyc…