„Odpowiedzialność osób nieletnich za czyny karalne. Praca policjanta – ścieżka zawodowa policjanta” - zajęcia profilaktyczne oraz z doradztwa zawodowego z policjantami Posterunku Policji w Piątku

15 października odbyło się spotkanie uczniów klas VII – VIII, pod opieką nauczycieli, z policjantami Posterunku Policji w Piątku nt. „Odpowiedzialność osób nieletnich za czyny karalne. Praca policjanta – ścieżka zawodowa policjanta". Głównym celem spotkania było zapoznanie młodzieży z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich dotyczącymi przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości osób nieletnich.


Podczas spotkania funkcjonariusze wyjaśniali jaką odpowiedzialność karną ponoszą osoby nieletnie oraz omówili konsekwencje popełniania czynów zabronionych i przestępstw, takich jak: kradzież, rozbój, włamanie, pobicie, posiadanie i handel narkotykami. Przypomniano także młodzieży o systematycznym uczęszczaniu do szkoły, ponieważ wagary, picie alkoholu i nierealizowanie obowiązku szkolnego przez nieletniego również podlegają postępowaniu przed sądem. Pouczono o odpowiedzialności karnej za używanie słów wulgarnych w miejscach publicznych, odpowiedzialności za wymuszenia i rozboje; za niszczenie mienia publicznego i społecznego, a nawet uporczywe przeszkadzanie w lekcjach i wagarowanie.


Sporo czasu poświęcono zjawisku cyberprzemocy, stalkingu, nakłaniania także do rozważnego zamieszczania wszelkich informacji, czy fotografii na portalach internetowych. Podczas profilaktycznych zajęć z policjantami Posterunku Policji w Piątku omówiono również możliwe środki wychowawcze stosowane przez sąd oraz przedstawił rodzaje placówek resocjalizacyjnych w środowisku otwartym, jak również zamkniętym oraz uświadomił zebranym, że błędy popełniane w wieku młodzieńczym mogą mieć swoje odbicie w dorosłym życiu. Policjanci opowiedzieli o pracy policjanta, jego zadaniach, postawie. Przedstawili ścieżkę zawodowa policjanta, zachęcają tym samym do przestrzegania prawa i zasad życia oraz bycia w społeczeństwie szkolnym i lokalnym.


Uczniowie mieli okazję wypowiadać się, zadawać pytania, a policjanci wnikliwie i dokładnie udzielali odpowiedzi – dziękujemy. Na koniec przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego podziękowała za ciekawe, pouczające i niecodzienne zajęcia profilaktyczne i doradztwa zawodowego z udziałem profesjonalistów - dziękujemy i zapraszamy do dalszej współpracy. Spotkanie zorganizowały: pani pedagog Aleksandra Kacprzak we współpracy z dyrektorem szkoły panią Krystyną Grabowską. 

Zobacz także

Porażka Lotnika za jeden punkt. Łęczycan…

[WIDEO] Zobacz materiał filmowy ze spotk…

[ZDJĘCIA] Odznaczenia i awanse dla Służb…

[ZDJĘCIA] Radosna Niepodległość w Topoli…

Górnik Łęczyca weźmie udział w turnieju …

Kiedy, gdzie i z kim? Sprawdź weekendowy…

Uwaga: Planujesz imprezę okolicznościową…

[ZDJĘCIA] Kolejne marzenie Agnieszki Frą…

Rusza zbiórka charytatywna "Widzew …

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Mars…

Zawodnicy Lotnika Łęczyca z brązowym med…

[ZDJĘCIA] Święto Niepodległości w "…

Podium dla uczniów ze Szkoły Podstawowej…

[ZDJĘCIA] Święto Niepodległości w Przeds…

28. finał WOŚP – sztab przy Urzędzie Mie…

[ZDJĘCIA] Brutalne zabójstwo pod Łęczycą…

[ZDJĘCIA] Za nami spotkanie z kapłanem M…

Spotkanie z podróżnikiem Stefanem Czerni…