Oszuści w natarciu. Za cel obrali mieszkańców naszego powiatu. Policja apeluje o ostrożność

Dodane przez ELE24.net

Policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi metodą na „wnuczka" i „policjanta". W przeciągu tygodnia policjanci z łęczyckiej komendy zostali zaalarmowani o dwóch takich przypadkach. Na szczęście oszustom nie udało się osiągnąć zamierzonego celu, a o wszystkim powiadomiono stróżów prawa.


W jednym przypadku przestępca skontaktował się telefonicznie ze potencjalną ofiarą podając się za policjanta. Wzbudzając zaufanie przedstawił legendę dotyczącą prowadzenia postępowania wobec działającej na terenie kraju grupie oszustów bankowych. Chcąc ochronić przed nimi prosił o numer konta bankowego i hasło, aby je zablokować przed utratą pieniędzy. Okazało się, że sam był oszustem, który po zdobyciu hasła do logowania wyczyściłby konto.


Kolejny, podając się za wnuczka usiłował zdobyć pieniądze na wpłacenie kaucji, celem wypuszczenia z aresztu, za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Na szczęście osoby, które mogły stracić oszczędności swojego życia nie uległy wpływom oszustów, a o wszystkimi zawiadomiły policję.


Po raz kolejny, policjanci apelują o zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożności w sprawach finansowych.


Pamiętajmy:

Oszuści są bezwzględni i wykorzystują wszystkie preteksty, aby wyłudzić pieniądze od swoich rozmówców, a na swoje ofiary najczęściej wybierają osoby starsze i samotnie zamieszkujące. Bazują na ich łatwowierności i dobrym sercu. Aby nie stać się ich ofiarą przypominamy o przestrzeganiu kilku zasad:

  • Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny lub funkcjonariusza Policji ii prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków czy urzędów pocztowych.
  • Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za bliskich.
  • Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji.
  • Pamiętajmy także, że prawdziwi policjanci NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy.


info: KPP w Łęczycy

Zobacz także

Niespokojny „listopadowy weekend” na dro…

Spotkanie promujące książkę "Łęczyc…

[ZDJĘCIA] W Szkole Podstawowej w Świnica…

WAŻNE: Pod Świnicami Warckimi znaleziono…

Wypadek w gminie Piątek. Kierowca od dwó…

[WIDEO + ZDJĘCIA] To dla Ciebie, Polsko…

[WIDEO] Zobacz, jak łęczycanie świętowal…

Wypadek ciężarówki pod Piątkiem. Na miej…

[ZDJĘCIA] Narodowe Święto Niepodległości…

Okazałe zwycięstwo Orlików, wygrany bara…

[ZDJĘCIA] Łęczycanie uczcili 101. roczni…

[ZDJĘCIA] Walczyli w wojnie polsko-bolsz…

Przewoził „lewe” papierosy przez Łęczycę…

Obchody Narodowego Święta Niepodległości…

[ZDJĘCIA] "MAGICZNE ŁÓDZKIE" -…

[ZDJĘCIA + WIDEO] Uczniowie oraz nauczyc…

„10 ważnych słów” – w niedzielę wyjątkow…

W poniedziałek uroczyste odsłonięcie tab…