Palisz śmieciami? Może czekać Cię wysoki mandat

Dodane przez ELE24.net

​​Sezon grzewczy wiąże się niestety z wysokim zanieczyszczeniem powietrza. Z tysięcy kominów w polskich domach zaczynają wydobywać się kłęby trującego dymu, powstającego na skutek spalania generalnie wszystkiego. Łęczycka Straż Miejska w okresie jesienno-zimowym będzie prowadzić intensywne kontrole.


Ludzie często palą czym popadnie, nie zdając sobie nawet sprawy z konsekwencji. Spalając w domowych piecach śmieci trujemy siebie i najbliższych, a także niszczymy naszą planetę. Spalane odpady wywołują alergie, niewydolność układu oddechowego, udary mózgu, choroby serca, a nawet nowotwory!


Powodem takiego zachowania może być choćby trudna sytuacja materialna. Często to brak funduszy sprawia, że palimy czym popadnie, aby tylko zapewnić ciepło najbliższym. Warto jednak pamiętać, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej może udzielić pomocy finansowej na zakup opału, czyli tzw. zasiłku celowego. Kolejnym argumentem jest unikanie opłat za wywożenie i utylizację śmieci. Chcąc zaoszczędzić skazujemy kogoś na wdychanie trującego dymu. 


Jak informuje Tomasz Olczyk, komendant Straży Miejskiej w Łęczycy, co roku w sezonie jesienno-zimowym patrol interweniuje kilkakrotnie. Straż Miejska najczęściej odwiedza domki jednorodzinne lub tzw. łęczyckie baraki. To właśnie tam najczęściej nie przestrzega się przepisów. Wiele osób rozpala w piecach dosłownie wszystkim. Zarówno złej jakości węglem jak i śmieciami (plastikowe opakowania, folie, guma, drewno lakierowane, gazety...)


- Za zanieczyszczenie powietrza Straż Miejska będzie bezwzględnie karać trucicieli mandatami. Grzywny, które możemy narzucić wahają się od 20-500 złotych - mówi komendant SM w Łęczycy, Tomasz Olczyk.


Zgodnie z ustawą o ochronie środowiska kontrolujący, czyli w tym przypadku SM, jest uprawniony do wstępu na teren nieruchomości (mieszkania) w godzinach 6.00 - 22.00, a na terenie zakładów - całodobowo.


- Uważam jednak, że zjawisko zanieczyszczenia powietrza w czasie sezonu grzewczego spada, ponieważ coraz więcej łęczyckich mieszkań ogrzewanych jest za pomocą kotłów gazowych. - dodaje Tomasz Olczyk.


Zgodnie z ustawą osoba, która zanieczyszcza powietrze w znacznej ilości i w takiej postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości powietrza, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Ostrzejsza sankcja – kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat – przewidziana jest za czyn popełniony w związku z prowadzeniem zakładu (przedsiębiorstwa).


Jeśli zauważysz, że ktoś spala śmieci - upomnij go! Gdy to nie pomoże zgłoś truciciela do Urzędu Gminy, Straży Miejskiej lub na Policję.


Zdjęcie ilustracyjne

Zobacz także

[ZDJĘCIA] Górnik znaczy Widzew. Wizyta m…

Przekazanie defibrylatora treningowego n…

[PILNE] Zwrot w sprawie wójta gminy Dasz…

Ilona Rafalska - "Kobieta w samorzą…

Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podsta…

[ZDJĘCIA] Pożar w Witoni. Płonie budynek…

WAŻNE: Pożar w budynku mieszkalnym w Wit…

[ZDJĘCIA] Pokazy, konkursy i kolorowe st…

[ZDJĘCIA] XII Hubertus Łęczycki zainaugu…

[Z OSTATNIEJ CHWILI] Wypadek w Witonii -…

Duże utrudnienia podczas XII Dnia Święte…

Już jutro XII Obchody Dnia Świętego Hube…

[ZDJĘCIA] W Witoni powstał Klub Seniora+

[WIDEO, ZDJĘCIA] "Razem prowadzimy …

[ZDJĘCIA] Październik miesiącem krwiodaw…

Ogromny pożar składowiska odpadów w Grab…

[AKTUALIZACJA] Zaginął pies! Właściciele…

WAŻNE: Ogromne pożary w Grabowie. Sprawą…