Spotkanie z podróżnikiem Stefanem Czernieckim

24 października w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy na dwóch spotkaniach pt. „Między kamieniem a strzechą… czyli papuaska historia ocalenia" gościliśmy podróżnika Stefana Czernieckiego.


Papua Nowa Gwinea, jak zauważył nie jest typowym kierunkiem turystycznym, gdyż trudno jest tam podróżować, trzeba przygotować się na niewygody. Brak jest infrastruktury turystycznej – jest mało dróg, nie ma hoteli, restauracji, taksówek, komunikacji publicznej. Trzeba się również liczyć z dużym ryzykiem - Papua Nowa Gwinea jest uważana za kraj niebezpieczny. Powodem jest kilkudziesięcioprocentowe bezrobocie, bieda, używanie alkoholu i narkotyków oraz częste walki plemienne.


Stefan Czerniecki, jak twierdzi mógł czuć się bezpiecznie, gdyż Jego przewodnikami byli polscy zakonnicy Marianie pracujący w tym odległym zakątku świata. Nasz gość podkreślał, że kraj ten potrafi zachwycić różnorodnością. Jest tam oszałamiająca bogactwem przyroda. Każde plemię ma swój własny język – 1/4 języków świata jest właśnie tam. Przebywając tam ma się świadomość tego, że jest może ostatnim miejscem na ziemi nietkniętym cywilizacją.


Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Podróże po literaturze" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zobacz także

Rekordowy bieg Mateusza Grabskiego w Tor…

[ZDJĘCIA] Wielkie serce podopiecznej Prz…

Lotnik bez punktów w Sieradzu. Wicelider…

[ZDJĘCIA] Trwają sportowe ferie z MKLA Ł…

Kilkadziesiąt osób podjęło wyzwanie …

W niedzielę kolejne mecze Grabowskiej Li…

Trwają ferie zimowe w łęczyckiej bibliot…

Spotkanie z Podróżnikiem Marcinem Szymcz…

WAŻNE: Umowa na rozbudowę drogi krajowej…

ZAPROSZENIE: 14 lutego - Wieczorek Walen…

Za nami Posiedzenie Zarządu Powiatu Łęcz…

Kraksa na skrzyżowaniu ulic Ozorkowskiej…

Zbliża się kolejna akcja krwiodawstwa. K…

Wójt Gminy Daszyna Zbigniew Wojtera spot…

Policjanci skontrolowali Forda pod Witon…

W centrum Łęczycy powstaje nielegalne sk…

Policjanci rozbili kontrabandę w gminie …

[ZDJĘCIA] Radni Rady Gminy Łęczyca podję…