Urząd Miejski kontynuuje cykl "Naszym zdaniem". "Diabeł może być wizytówką miasta?"

Dodane przez ELE24.net

Na profilu Urzędu Miejskiego w Łęczycy pojawiła się kolejna część nowego cyklu "Naszym zdaniem". Tym razem pod lupę wzięto Diabła Borutę. Treść poniżej:


"Diabeł Boruta jest łęczycaninem. Łęczyca kojarzona jest z diabłem Borutą. Zamieszczane co piątek na naszym fanpage'u legendy o rogatym szlachcicu cieszą się zainteresowaniem. Zamysł był taki, aby tę postać w pewien sposób odświeżyć, a że same historie są raczej luźne i przedstawiają zazwyczaj jego niepowodzenia, raczej trudno jest odbierać je pejoratywnie.


Niemniej, chcąc dzisiaj podjąć dyskusję, chcemy spytać Was o zdanie – czy diabeł może być wizytówką miasta?


Nie chodzi o wspomniane wyżej skojarzenia. Chodzi o konkret. Raz na jakiś czas w opinii publicznej przewijał się pomysł, aby cyklicznym wydarzeniem były „Dni Łęczycy". Jednak, aby brzmiało to bardziej oryginalnie, padało hasło: „Dni Boruty".


Jeśliby nawet nie poświęcać Borucie całego dnia lub dni, to czy można go bardziej wyeksponować?


Pytania i wątpliwości nie są bezzasadne, bowiem w wierze katolickiej postać diabła jest tą, która wodzi nas na pokuszenie i namawia do złego. Równanie w tym przypadku jest wyjątkowo proste: Bóg-dobry; diabeł-zły. Czy miasto powinno więc promować, uogólniając, zło?

Być może warto zastanowić się nad tym, jak w dzisiejszych czasach odbierana jest postać diabła. Co więcej, sam diabeł w kulturze występuje pod różnymi postaciami, lecz z jednym mianownikiem – ma on cechy ludzkie. A gdyby zagłębić się w bardziej w ten temat, to zauważymy, że przedstawiane, fikcyjne diabły dają się – o zgrozo! – lubić.


Dla przykładu amerykańskie komiksy oraz zekranizowane na ich podstawie filmy o Hellboyu przedstawiają postać diabła, który po obcowaniu z ludźmi, nie tylko ich lubi, ale i jest w stanie czynić dobro. Na podobnych zasadach działa serial Lucyfer.


Patrząc na polskie produkcje, warto przytoczyć tutaj mini serię pod nazwą Legendy Polskie, w której również pojawia się diabeł. Diabeł Boruta. Przedstawiany jest on jako zła postać, jednak wyjątkowo nieudaczna. Groteskowa. Z opinii widzów wynika jednak, że jest ona lubiana.


Przytaczane co piątki legendy także przedstawiają Borutę jako postać groteskową, która budzi grozę do pewnego momentu. A co ważniejsze – są to jedynie legendy. Fikcyjne historie służące rozrywce.


Diabeł Boruta jest więc sztucznym tworem tak samo jak Koziołek Matołek z Pacanowa, czy sandomierski detektyw ojciec Mateusz. Postacie te są kojarzone z tymi miejscowościami i nie ma co ukrywać, że potencjał tych zbieżności jest wykorzystywany.


Może więc zamiast traktować Borutę jak prawdziwego diabła, warto zacząć traktować go jako postać fikcyjną?"

Zobacz także

[ZDJĘCIA] Po raz jedenasty pobiegli dla …

[ZDJĘCIA] Powiatowe obchody Dnia Edukacj…

Wstąp w szeregi Służby Więziennej

Pod patronatem ELE24: Wystartowały zapis…

Jak poradziły sobie drużyny Górnika w mi…

Przed nami II edycja Biegu Legionów Pols…

Zbliża się kwesta na rzecz ratowania zab…

Za miesiąc rusza Poddębicka Liga Halowa…

„Odpowiedzialność osób nieletnich za czy…

„Dzień Nauczyciel - serca rozwesela”, cz…

Dzień Edukacji Narodowej w łęczyckiej …

[ZDJĘCIA] Dzień Edukacji Narodowej w Zes…

Już jutro odbędzie się 11. Bieg Papieski…

Wybory do Sejmu i Senatu: Kto z mandatam…

Wybory do Sejmu i Senatu: Jak głosowali …

[WIDEO + ZDJĘCIA] Dzień Edukacji Narodow…

Starosta Łęczycki w Wojewódzkiej Radzie …

Akcja policji w domu 25-latka. Zabezpiec…