W szkołach podstawowych powstaną oddziały przedszkolne. Rodzice 5-latków oburzeni. „Nasze dzieci nie są gotowe na takie zmiany”

Dodane przez ELE24.net

W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się w temacie utworzenia oddziałów przedszkolnych w łęczyckich szkołach podstawowych. Rodzice przedszkolaków są oburzeni decyzją władz miasta.


Do dużych zmian organizacyjnych ma dojść w łęczyckich szkołach i przedszkolach. Od roku szkolnego 2020/21 wszystkie dzieci 5-letnie mają zostać przeniesione do oddziałów przedszkolnych, które zostaną utworzone w „podstawówkach".


- Tworzenie oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych przewiduje ustawa - Prawo Światowe z dnia 14 grudnia 2016 roku. W Szkole Podstawowej nr 1 w Łęczycy od 2 lat funkcjonuje grupa dzieci 6-letnich. Z moich rozmów z rodzicami tych dzieci wynika, że szkoła zapewnia bardzo dobre warunki dydaktyczne - wychowawcze - opiekuńcze - informuje ELE24 Wojciech Czaplij, Zastępca Burmistrza Miasta Łęczyca.


Innego zdania są rodzice aktualnych 5-latków, którzy są wręcz oburzeni pomysłem władz miasta o przeniesieniu ich dzieci do szkół podstawowych.

- Rodzice są oburzeni, zbulwersowani tym faktem i nie zgadzają się na posłanie dzieci do zerówek w szkołach - czytamy w wiadomości do naszej Redakcji od jednej z mam 5-latka. - Przede wszystkim nasze dzieci nie są gotowe emocjonalnie i merytorycznie na takie zmiany. One dopiero poznają ten świat, przyzwyczajają się do przedszkola a już będą skazane na zmiany i stres.


Dlaczego, mimo sprzeciwów ze strony rodziców, w Łęczycy ma dojść do takich zmian? O komentarz poprosiliśmy w Urzędzie Miejskim w Łęczycy.


- Jest kilka przyczyny, dla których zamierzmy utworzyć w naszych szkołach podstawowych grupy przedszkolne. Najważniejszym z nich jest zapewnienie najmłodszym dzieciom możliwości skorzystania z łęczyckich przedszkoli. Ponadto istotnym problemem jest bardzo duża grupa dzieci w wieku do lat 3 oczekująca na przyjęcie do żłobka. Tymczasem w szkołach, wskutek reformy oświatowej oraz demografii drastycznie zmniejsza się liczba uczniów. W ten sposób zaplecze szkolne jest w dużym stopniu niezagospodarowane - odpowiada Wojciech Czaplij. - W tych okolicznościach jedynym słusznym i racjonalnym rozwiązaniem są zmiany organizacyjne w łęczyckich szkołach i przedszkolach.


Rodzice nadal pozostają przy swoim i twierdzą, że tylko w przedszkolach ich pociechy mają zapewnione poczucie bezpieczeństwa, komfortu i stabilizacji. Twierdzą także, że szkoły w żaden sposób nie są przygotowane na przyjęcie tak małych dzieci. Postanowiliśmy przesłać kolejne zapytanie do władz miasta. Jeśli tylko otrzymamy odpowiedź, od razu się nią z Państwem podzielimy.

Zobacz także

[ZDJĘCIA] Wielkie strzelanie w Kościelcu…

Podopieczni Przedszkola Nr 2 w Łęczycy k…

[ZDJĘCIA] Nowy sprzęt diagnostyczny traf…

[ZDJĘCIA] Dziewczynka z zapałkami w mura…

Włodarze samorządów z powiatu łęczyckieg…

Kiermasz świąteczny w DK już w najbliższ…

W weekend kolejna edycja Ogólnopolskiego…

[ZDJĘCIA] Święto Patrona Szkoły w "…

Ponad pół tony karmy dla łęczyckiego sch…

Przed nami Puchar Polski w Futsalu Kobie…

W Łęczycy odbyła się wigilia dla samotny…

Wycofują ze sklepów wino, bo zawierało s…

Zmarł Leszek Dryjer, miał 62 lata

Spotkanie członków TMZŁ w Ratuszu Miejsk…

[WIDEO + ZDJĘCIA] Świąteczny lip dub gru…

[WIDEO] Za nami kolejne posiedzenie Konw…

Drużyna z ZSP Nr 1 w Łęczycy Wicemistrze…

[ZDJĘCIA] "Czwórka" znów najle…