[WIDEO] Wędrowny festiwal "Kolory Polski" zawita do Tumu. Koncert już w niedzielę

Dodane przez ELE24.net

Trwa 20. edycja wędrownego festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". Już w najbliższą niedzielę, 28, koncert odbędzie się w Archikolegiacie pw. NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie.


28 lipca 2019, 19.00

Z radością powitamy w tumskiej kolegiacie słynącej ze wspaniałej akustyki gości aż z Gruzji. Słowo „sakhioba" pochodzi z klasycznego języka gruzińskiego i oznacza „słodki śpiew". To określenie wybrali jako nazwę dla swojego chóru wokaliści specjalizujący się w muzyce ludowej i sakralnej Gruzji.


Gruziński chór męski Sakhioba powstał w 2006 r. Należy do najważniejszych zespołów wokalnych w swoim kraju. Jego twórcą i liderem jest Malkhaz Erkvanidze, światowej sławy muzykolog i śpiewak, autor wielu opracowań muzycznych oraz 24-tomowego dzieła „Gelati Skola", o najważniejszej szkole śpiewu liturgicznego w Gruzji – Gelati.


Członkowie zespołu dążą do zachowania w kulturze muzycznej dawnych pieśni i charakterystycznego dla nich stylu i intonacji. Studiują folklor, w tym tradycyjne tańce ludowe i muzykę instrumentalną. Gruzja przyjęła chrześcijaństwo w 337 r., natomiast gruzińską tradycję polifoniczną cechują specjalne techniki używania głosu. W tym kaukaskim kraju muzyka ludowa i liturgiczna są nierozerwalnie ze sobą splecione, a sztuka sakralna to część narodowej tożsamości.


Chór Sakhioba koncertował w wielu krajach Europy i Ameryki. Kilkakrotnie występował w Polsce, m.in. na V Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Retrospektywy 2016 w Łodzi oraz na festiwalu „Pie­śni naszych korzeni" w Jarosławiu. Chórzyści prowadzą warsztaty wokalne i słynne gruzińskie supry – spotkania za stołem. Grają na tradycyjnych instrumentach gruzińskich i występują w oryginalnych strojach.

Wykonawcy:
Chór gruziński Sakhioba:

Dawit Szukakidze, Warłam Goletiani, Lasza Baramidze, Władimer Szonia, Dawit Abramiszwili, Lasza Siksarulidze, Dawit Batiraszwili, Dawit Jamriszwili, Beka Kowziaszwili, Tornike Kandelaki


W programie m.in.: śpiew liturgiczny z trzech najstarszych ośrodków Gruzji: Shamokmedi Skola, Qartlo-kachetis Skola i Gelati Skola; pieśni etniczne z różnych regionów Gruzji, tj: Abchazeti, Adżarii, Gurii, Imereti, Qartli, Kacheti, Tusheti; pieśni miejskie


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
- zwiedzanie skansenu „Łęczycka Zagroda Chłopska" w Kwiatkówku k. Tumu (bilet wstępu: normalny 9 PLN, ulgowy 6 PLN, grupowy dla 10-25 osób 6 PLN, wycieczkowy, od 25 osób 5 PLN, rodzinny 24 PLN, dzieci do lat 7 wstęp wolny) /10.00-18.00
- spotkanie z kowalem (kucie gorącego żelaza) /14.00-17.00
- spotkanie z młynarzem (ustawianie „koźlaka" na wiatr) /13.00/15.00/17.00
- ciasto drożdżowe dla smakoszy


Trasa wycieczki:
Łódź – Konarzew – Łęczyca – Kwiatkówek – Tum – Łódź.
Wyjazd o godz. 10.00


Więcej informacji na stronie ROTWŁ

Zobacz także

[ZDJĘCIA] Wypadek na Kochanowskiego w Gr…

Tragiczny wypadek na autostradzie A2. Sa…

Prawo i Sprawiedliwość odkryło karty. Kt…

Święto Wojska Polskiego – poznaj histori…

Akademia piłki nożnej z Wielkiej Brytani…

Szkolenie dla lekarzy, farmaceutów i pra…

Święto Kolorów i Festiwal Baniek Mydlany…

Portret Artura Braunera – wybitny produc…

[WIDEO + ZDJĘCIA] W Bratoszewicach odbył…

Poznaliśmy wykonawcę budowy Środowiskowe…

Zbliża się XXI Międzynarodowy Turniej Ry…

[WIDEO] Pożar domu w Wilczkowicach - zob…

Kilka minut dzieliło od tragedii - łęczy…

[ZDJĘCIA] Pożar domu w Wilczkowicach. Ws…

Już w najbliższy piątek w Piątku koncert…

Urząd Marszałkowski likwiduje białe plam…

Chwile grozy w Łęczycy - pijany 27-latek…

Kradzież w salonie samochodowym w Łęczyc…