Wojtera odpowiada na zarzuty: Kampania wyborcza już się rozpoczęła

Dodane przez ELE24.net

W artykule, który pojawił się dziś rano, informowaliśmy o zatrzymaniach, jakich dokonali policjanci z Wydziału do Walki z Korupcji KWP. Jednym z zatrzymanych w sprawie, jest Zbigniew Wojtera, wójt podłęczyckiej gminy.


Zatrzymania miały miejsce w ostatnią środę, 4 kwietnia. Dziś, w rozmowie z ELE24, wójt opisuje całą sytuację i odpowiada na zarzuty.


Według mnie walka polityczna, a dokładnie wczesna kampania w związku ze zbliżającymi się wyborami już się rozpoczęła. W minioną środę, o 6 rano zjawiła się u mnie policja. Zakuli mnie w kajdanki i zabrali do prokuratury. Zrobiono przedstawienie, jakbym był winny jakiegoś zabójstwa - opisuje Wojtera.


Podczas przesłuchania usłyszałem stek bzdur. Na każde pytanie udzieliłem obszernej odpowiedzi. W moim przypadku sprawa jest po prostu kuriozalna.


Jedyne, co się zgadza to to, że składałem wnioski o dofinansowanie na grunty. Natomiast cała reszta, to jakiś kosmos - dodaje wójt.


Aby otrzymać dofinansowanie, musiałem uprawiać ziemię - co było jak dla mnie warunkiem oczywistym, który spełniałem. Trudno mi wyobrazić sobie sytuację, w której ktoś może uzyskać dofinansowanie na grunt, na którym nic nie uprawia. Każda z działek, która otrzymuje dofinansowanie podlega satelitarnej kontroli. Ponadto, odbywają się stosunkowo częste kontrole z Regionalnego Oddziału ARiMR. Na moich terenach kontrola była przeprowadzana wielokrotnie i nie wykazała finalnie żadnych nieprawidłowości! - piekli się Zbigniew Wojtera.


I co ważne - kontrolę przeprowadzają zupełnie inni pracownicy niż ci, którzy odpowiadają za przyjmowanie wniosków.


Jeśli chodzi o mój przypadek, miałem pewną niejasność w 2014 roku. Chodziło o powierzchnię działki, na którą starałem się o dofinansowanie. Wewnętrzne procedury Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mówią, iż dofinansowanie mogą otrzymać działki, których powierzchnia wynosi co najmniej 10 arów. Po kontroli stwierdzono w kierownictwie ARiMR, iż powierzchnia mojej działki wynosi 8 arów i zakwestionowano jej dofinansowanie - tłumaczy wójt Daszyny.


Sprawa wyjaśniła się w sierpniu 2015 roku, kiedy to otrzymałem decyzję od prezesa ARiMR, w której uchylił wcześniejszą decyzję Dyrektora Łódzkiego Oddziału Regionalnego ARiMR i uznano, iż dofinansowanie na moją działkę było zasadne. Od tej decyzji ze strony niższego szczebla - z kierownictwa ARiMR - nikt się nie odwołał, co oznacza, iż decyzja jest prawomocna! - mówi Wojtera, pokazując dokumenty, potwierdzajace korzystną decyzję prezesa ARMiR.


Jak dla mnie przedmiot zarzutów, czas, w których one pojawiły się nie jest przypadkowy. To jasny sygnał, że kampania wyborcza rozpoczęła się i niewygodnego człowieka dla co niektórych osób, trzeba po prostu zdyskredytować i zdjąć ze stanowiska - kończy wójt gminy Daszyna.


Obecnie postępowanie trwa. W najbliższych dniach będzie wiadomo, w którym kierunku będzie jego dalszy bieg. W chwili obecnej, Wojtera opuścił prokuraturę. Zastosowano wobec niego środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju. O dalszych wydarzeniach w tej sprawie, będziemy informowali na bieżąco.

Zobacz także

[ZDJĘCIA] Wielkie serce podopiecznej Prz…

Lotnik bez punktów w Sieradzu. Wicelider…

[ZDJĘCIA] Trwają sportowe ferie z MKLA Ł…

Kilkadziesiąt osób podjęło wyzwanie …

W niedzielę kolejne mecze Grabowskiej Li…

Trwają ferie zimowe w łęczyckiej bibliot…

Spotkanie z Podróżnikiem Marcinem Szymcz…

WAŻNE: Umowa na rozbudowę drogi krajowej…

ZAPROSZENIE: 14 lutego - Wieczorek Walen…

Za nami Posiedzenie Zarządu Powiatu Łęcz…

Kraksa na skrzyżowaniu ulic Ozorkowskiej…

Zbliża się kolejna akcja krwiodawstwa. K…

Wójt Gminy Daszyna Zbigniew Wojtera spot…

Policjanci skontrolowali Forda pod Witon…

W centrum Łęczycy powstaje nielegalne sk…

Policjanci rozbili kontrabandę w gminie …

[ZDJĘCIA] Radni Rady Gminy Łęczyca podję…

[ZDJĘCIA] Trwa Sesja Rady Gminy Łęczyca…