Zaloguj się w naszej Społeczności
Zaloguj się
Dołączyli już do nas: ELE24 to nasz wspólny strumień informacji, w którym możesz dodać swój post, aby zobaczyli go wszyscy mieszkańcy odwiedzający nasz portal.

Dodawaj posty, zapytania, ogłoszenia i komentarze na naszej wspólnej ścianie!

Kliknij poniższy przycisk, aby błyskawicznie zalogować się za pomocą Facebooka :)

"Z głowy pod palce - animacja łęczyckich tradycji pająkarskich"- zakończenie projektu w łęczyckim Muzeum

Dodane przez ELE24.net

​12 października w łęczyckim Muzeum odbyło się zakończenie projektu "Z głowy pod palce - animacja łęczyckich tradycji pająkarskich". Projekt miał na celu ożywienie umiejętności wykonywania pająków, stanowiących jeden z ważnych elementów tradycyjnego wystroju dawnych chat łęczyckich.


Obecnie jedyną reprezentantką tradycyjnego łęczyckiego zdobnictwa jest pani Maria Lasota, mieszkanka Gołocic w gminie Witonia. Zajmuje się ona wykonywaniem pająków, które są zgodne z regionalną typizacją, wzornictwem i kolorystyką. Jej pasja zaczęła rozwijać się w 1972r. Wówczas przy pracach nad pająkami pomagały jej dzieci. Twórczości pasjonatki podbijały świat. Powędrowały między innymi do Niemiec, Francji oraz do ambasady ZSRR.


Pani Maria prowadziła warsztaty, w czasie których dzieliła się z uczestnikami swoją wiedzą i umiejętnościami. Zachęcała do nauki i samodzielnych prób wykonywania pająków. W lekcjach wzięła udział młodzież ze Szkoły Podstawowej w Witoni oraz podopieczni Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Łęczycy. Wykonane przez nich pająki zostały zaprezentowane w czasie specjalnego spotkania w Muzeum, a następnie zawisną w jako dekoracja w witońskiej Szkole oraz siedzibie TPD.


Na zakończeniu projektu wśród zaproszonych gości obecna była między innymi dyrektor szkoły w Witoni pani Ilona Jędrzejczak oraz opiekunka TPD w Łęczycy pani Justyna Krzyżaniak.


Obecna na spotkaniu Maria Lasota przybliżyła nam historię powstawania najokazalszych dzieł. Opowiadała o technice wykonania oraz materiałach potrzebnych do zrobienia pająków. Zachęcała również młode pokolenie do kultywowania zwyczaju plecenia dekoracji.


- Cieszę się, że młodzież chętnie uczestniczyła w zajęciach. Sądzę, że dzięki tym lekcjom tradycja tworzenia pająków zostanie z nami dłużej i nie zostanie zapomniana - mówiła podczas dzisiejszego spotkania twórczyni Pani Maria Lasota.

Zobacz także

Kiermasz Świąteczny - 16 grudnia w MCH S…

[AKTUALIZACJA] Na skrzyżowaniu zderzyły …

Specjalistyczne samochody trafiły do ośr…

Osobówka wjechała w wojskową ciężarówkę…

Zaproszenie na Gostynińską Wigilię

Sukcesy uczniów ZSP nr 1 w Łęczycy. Zrob…

Nadchodzą mrozy, bezdomni walczą o przet…

Społeczność ZSP nr 1 w Łęczycy zbierała …

Gdzie szukać środków finansowych na real…

[ZDJĘCIA] Łęczycki Oddział Towarzystwa N…

„Najpiękniejsza, świąteczna sala zajęć” …

[ZDJĘCIA] Młoda Ekstraklasa Futsalu w Ku…

Kolejny sukces mieszkańca naszego powiat…

[ZDJĘCIA] Kolejna akcja krwiodawstwa w Z…

Przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w G…

[ZDJĘCIA] Młodzież z Francji z wizytą w …

Groźnie pod Łęczycą. Osobówka rozbiła si…

[ZDJĘCIA] Piękny jubileusz Pani Jadwigi …