Zaloguj się w naszej Społeczności
Zaloguj się
Dołączyli już do nas: ELE24 to nasz wspólny strumień informacji, w którym możesz dodać swój post, aby zobaczyli go wszyscy mieszkańcy odwiedzający nasz portal.

Dodawaj posty, zapytania, ogłoszenia i komentarze na naszej wspólnej ścianie!

Kliknij poniższy przycisk, aby błyskawicznie zalogować się za pomocą Facebooka :)

"Z głowy pod palce - animacja łęczyckich tradycji pająkarskich"- zakończenie projektu w łęczyckim Muzeum

Dodane przez ELE24.net

​12 października w łęczyckim Muzeum odbyło się zakończenie projektu "Z głowy pod palce - animacja łęczyckich tradycji pająkarskich". Projekt miał na celu ożywienie umiejętności wykonywania pająków, stanowiących jeden z ważnych elementów tradycyjnego wystroju dawnych chat łęczyckich.


Obecnie jedyną reprezentantką tradycyjnego łęczyckiego zdobnictwa jest pani Maria Lasota, mieszkanka Gołocic w gminie Witonia. Zajmuje się ona wykonywaniem pająków, które są zgodne z regionalną typizacją, wzornictwem i kolorystyką. Jej pasja zaczęła rozwijać się w 1972r. Wówczas przy pracach nad pająkami pomagały jej dzieci. Twórczości pasjonatki podbijały świat. Powędrowały między innymi do Niemiec, Francji oraz do ambasady ZSRR.


Pani Maria prowadziła warsztaty, w czasie których dzieliła się z uczestnikami swoją wiedzą i umiejętnościami. Zachęcała do nauki i samodzielnych prób wykonywania pająków. W lekcjach wzięła udział młodzież ze Szkoły Podstawowej w Witoni oraz podopieczni Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Łęczycy. Wykonane przez nich pająki zostały zaprezentowane w czasie specjalnego spotkania w Muzeum, a następnie zawisną w jako dekoracja w witońskiej Szkole oraz siedzibie TPD.


Na zakończeniu projektu wśród zaproszonych gości obecna była między innymi dyrektor szkoły w Witoni pani Ilona Jędrzejczak oraz opiekunka TPD w Łęczycy pani Justyna Krzyżaniak.


Obecna na spotkaniu Maria Lasota przybliżyła nam historię powstawania najokazalszych dzieł. Opowiadała o technice wykonania oraz materiałach potrzebnych do zrobienia pająków. Zachęcała również młode pokolenie do kultywowania zwyczaju plecenia dekoracji.


- Cieszę się, że młodzież chętnie uczestniczyła w zajęciach. Sądzę, że dzięki tym lekcjom tradycja tworzenia pająków zostanie z nami dłużej i nie zostanie zapomniana - mówiła podczas dzisiejszego spotkania twórczyni Pani Maria Lasota.

Zobacz także

Szok! Wyrodna matka piła alkohol na przy…

[ZDJĘCIA] Wielkanoc zagościła w Środowis…

Za nami „Warsztaty zdobienia jajek wielk…

Pijani kierowcy zmorą powiatowych dróg. …

Uczniowie "Grodzkiej" najlepsi…

Pożar przy Zalewie Miejskim. Strażacy w …

Rozstrzygnięto przetarg na przebudowę ul…

Mocno hałaśliwe wypędzanie zimy z udział…

Zaproszenie na 31. Ogólnopolski Zlot Dru…

[ZDJĘCIA] W Piątku powstała Szkółka Kola…

Dlaczego Gmina Piątek decyduje się na em…

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokoko…

Kolejny amator narkotyków trafił za krat…

Sprzedawała "lewe" wyroby tyto…

Groźnie na łęczyckich drogach. Kilka wyp…

PILNE: Mężczyzna zasłabł w mieszkaniu. N…

Uczniowie klasy III a z „Kazika” w fina…

Wypadek na Belwederskiej. Zderzyły się d…