Zaloguj się w naszej Społeczności
Zaloguj się
Dołączyli już do nas: ELE24 to nasz wspólny strumień informacji, w którym możesz dodać swój post, aby zobaczyli go wszyscy mieszkańcy odwiedzający nasz portal.

Dodawaj posty, zapytania, ogłoszenia i komentarze na naszej wspólnej ścianie!

Kliknij poniższy przycisk, aby błyskawicznie zalogować się za pomocą Facebooka :)

"Z głowy pod palce - animacja łęczyckich tradycji pająkarskich"- zakończenie projektu w łęczyckim Muzeum

Dodane przez ELE24.net

​12 października w łęczyckim Muzeum odbyło się zakończenie projektu "Z głowy pod palce - animacja łęczyckich tradycji pająkarskich". Projekt miał na celu ożywienie umiejętności wykonywania pająków, stanowiących jeden z ważnych elementów tradycyjnego wystroju dawnych chat łęczyckich.


Obecnie jedyną reprezentantką tradycyjnego łęczyckiego zdobnictwa jest pani Maria Lasota, mieszkanka Gołocic w gminie Witonia. Zajmuje się ona wykonywaniem pająków, które są zgodne z regionalną typizacją, wzornictwem i kolorystyką. Jej pasja zaczęła rozwijać się w 1972r. Wówczas przy pracach nad pająkami pomagały jej dzieci. Twórczości pasjonatki podbijały świat. Powędrowały między innymi do Niemiec, Francji oraz do ambasady ZSRR.


Pani Maria prowadziła warsztaty, w czasie których dzieliła się z uczestnikami swoją wiedzą i umiejętnościami. Zachęcała do nauki i samodzielnych prób wykonywania pająków. W lekcjach wzięła udział młodzież ze Szkoły Podstawowej w Witoni oraz podopieczni Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Łęczycy. Wykonane przez nich pająki zostały zaprezentowane w czasie specjalnego spotkania w Muzeum, a następnie zawisną w jako dekoracja w witońskiej Szkole oraz siedzibie TPD.


Na zakończeniu projektu wśród zaproszonych gości obecna była między innymi dyrektor szkoły w Witoni pani Ilona Jędrzejczak oraz opiekunka TPD w Łęczycy pani Justyna Krzyżaniak.


Obecna na spotkaniu Maria Lasota przybliżyła nam historię powstawania najokazalszych dzieł. Opowiadała o technice wykonania oraz materiałach potrzebnych do zrobienia pająków. Zachęcała również młode pokolenie do kultywowania zwyczaju plecenia dekoracji.


- Cieszę się, że młodzież chętnie uczestniczyła w zajęciach. Sądzę, że dzięki tym lekcjom tradycja tworzenia pająków zostanie z nami dłużej i nie zostanie zapomniana - mówiła podczas dzisiejszego spotkania twórczyni Pani Maria Lasota.

Zobacz także

Groźnie na krajowej 91. Zderzyły się dwi…

Gry planszowe w Bibliotece

Zakończył się remont drogi Topola Królew…

[ZDJĘCIA] Ponad dwustu uczestników na st…

"Na jedwabnym szlaku" - łęczyc…

Ślubowanie klasy I i Dzień Edukacji Naro…

"Wielcy odkrywcy" w łęczyckiej…

W MiPBP, jak w Chinach. Młodzi łęczycani…

[ZDJĘCIA] Podwójny jubileusz w Szkole Po…

Akcja wietrzenia szaf, kiermasz kurtek o…

Ślubowanie pierwszoklasistów w Szkole Po…

Kapele Ludowe zagrają w Witaszewicach

[WIDEO] Jedenaście goli w Łęczycy. Górni…

Ukradł krowę i ukrył ją w krzakach. Groz…

IX Ogólnopolski Mityng Olimpiad Specjaln…

Trwa realizacja projektu "STAWIAMY …

Dzień Edukacji Narodowej w Czwórce

Za nami Dzień Edukacji Narodowej w Przed…

  • Hotel Chrobry