"Z głowy pod palce - animacja łęczyckich tradycji pająkarskich"- zakończenie projektu w łęczyckim Muzeum

Dodane przez ELE24.net

​12 października w łęczyckim Muzeum odbyło się zakończenie projektu "Z głowy pod palce - animacja łęczyckich tradycji pająkarskich". Projekt miał na celu ożywienie umiejętności wykonywania pająków, stanowiących jeden z ważnych elementów tradycyjnego wystroju dawnych chat łęczyckich.


Obecnie jedyną reprezentantką tradycyjnego łęczyckiego zdobnictwa jest pani Maria Lasota, mieszkanka Gołocic w gminie Witonia. Zajmuje się ona wykonywaniem pająków, które są zgodne z regionalną typizacją, wzornictwem i kolorystyką. Jej pasja zaczęła rozwijać się w 1972r. Wówczas przy pracach nad pająkami pomagały jej dzieci. Twórczości pasjonatki podbijały świat. Powędrowały między innymi do Niemiec, Francji oraz do ambasady ZSRR.


Pani Maria prowadziła warsztaty, w czasie których dzieliła się z uczestnikami swoją wiedzą i umiejętnościami. Zachęcała do nauki i samodzielnych prób wykonywania pająków. W lekcjach wzięła udział młodzież ze Szkoły Podstawowej w Witoni oraz podopieczni Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Łęczycy. Wykonane przez nich pająki zostały zaprezentowane w czasie specjalnego spotkania w Muzeum, a następnie zawisną w jako dekoracja w witońskiej Szkole oraz siedzibie TPD.


Na zakończeniu projektu wśród zaproszonych gości obecna była między innymi dyrektor szkoły w Witoni pani Ilona Jędrzejczak oraz opiekunka TPD w Łęczycy pani Justyna Krzyżaniak.


Obecna na spotkaniu Maria Lasota przybliżyła nam historię powstawania najokazalszych dzieł. Opowiadała o technice wykonania oraz materiałach potrzebnych do zrobienia pająków. Zachęcała również młode pokolenie do kultywowania zwyczaju plecenia dekoracji.


- Cieszę się, że młodzież chętnie uczestniczyła w zajęciach. Sądzę, że dzięki tym lekcjom tradycja tworzenia pająków zostanie z nami dłużej i nie zostanie zapomniana - mówiła podczas dzisiejszego spotkania twórczyni Pani Maria Lasota.

Zobacz także

[ZDJĘCIA] Podtopienia, zalania – to jesz…

Alarm w Zamku Królewskim. Kobieta potrze…

Z ostatniej chwili: Alarm w Zamku Królew…

Włamanie w Łęczycy, ich łupem padł sprzę…

Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego o…

Znamy pary rundy wstępnej rozgrywek Okrę…

[ZDJĘCIA] Waliszew: Zalane piwnice, gara…

[ZDJĘCIA] Strażacy działają także przy u…

[ZDJĘCIA] Intensywne opady deszczu: Zala…

[ZDJĘCIA] Zalane parkingi i piwnice. Str…

Wypadek w Błoniu. Osobówka potrąciła kob…

Zalane piwnice i budynki. Strażacy inter…

Dwie osobówki zderzyły się pod Grabowem

[ZDJĘCIA] Alarm pożarowy w łęczyckim szp…

[ZDJĘCIA] Trwa akcja „Sto litrów krwi na…

Gmina Daszyna: Kradł drzewo z lasu, wpad…

Strażacy usuwają skutki ulewnych deszczó…

Już dzisiaj podniebne patrole policji. C…