160. rocznica Powstania Styczniowego: W Łęczycy odbyła się prelekcja

dsc06531
fot. UM Łęczyca

Pasjonaci historii mogli wziąć udział w interesującej prelekcji nt. „160 rocznica Powstania Styczniowego na terenie Ziemi Łęczyckiej". 

Odczyt zorganizowało w swojej siedzibie Archiwum Państwowe w Płocku, Oddział w Łęczycy wraz z łęczyckim Oddziałem Towarzystwa Naukowego Płockiego. Odczyt poprowadził nauczyciel historii Andrzej Doliński. Przedstawił zebranym interesujące fakty dotyczące lokalnych działań zrywu narodowościowego w czasach niewoli rozbiorowej, w latach 1863 – 1864.

Na tle historii Polski region nasz odgrywał ważne znaczenie z wieloma stoczonymi potyczkami powstańczymi. Przytoczone ciekawostki i wyświetlone w prezentacji materiały pozwoliły na pogłębienie tematyki z możliwością osadzenia tamtych wydarzeń na aktualnych materiałach kartograficznych. Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem i trzeba zaznaczyć, że wśród słuchaczy oprócz stałych bywalców, członków stowarzyszeń, wzięła udział spora grupa młodzieży. Z racji okrągłej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, które datuje się na 22 stycznia 1863 r. planowane są w Łęczycy różne wydarzenia upamiętniające tak znaczące wydarzenie w dziejach naszego narodu, o których będziemy na bieżąco informować.

źródło: UM Łęczyca