wersja testowa serwisu

300 zł na wyprawkę szkolną. 1 lipca rusza nabór wniosków do programu „Dobry start”

girl-3718537_960_720

1 lipca rusza nabór wniosków do programu „Dobry start". To 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka – niezależnie od dochodów.  Wnioski, podobnie jak w poprzednich latach, można szybko i łatwo złożyć online.

Świadczenie w wysokości 300 zł przysługuje na uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 roku życia, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – do 24 roku życia. Wysokość dochodów nie ma tu znaczenia. Co ważne, od 2019 r. świadczenie przysługuje również uczniom szkół dla dorosłych i policealnych. Program nie obejmuje dzieci realizujących przygotowanie przedszkolne ani w przedszkolu ani w tzw. „zerówce" prowadzonej w szkole. Program również nie obejmuje studentów.

Wniosek o świadczenie z programu "Dobry start" można składać już od 1 lipca online przez stronę empatia.mpips.gov.pl, przez bankowość elektroniczną oraz portal PUE ZUS, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Wniosek można składać także po wakacjach, jednak nie później niż do 30 listopada.

Jeśli wniosek został złożony w lipcu lub sierpniu, wypłata świadczenia dobry start nastąpi nie później niż do 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach (tj. wrześniu, październiku lub listopadzie) gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.

Wnioski o świadczenie są przyjmowane i realizowane przez te same instytucje, które obsługują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+". Może to być np. urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inna jednostka organizacyjna (np. centrum świadczeń).

Więcej informacji uzyskacie Państwo na stronie:

https://www.gov.pl/web/rodzina/pytania-i-odpowiedzi-dot-programu-dobry-start