Etap I – Start z Zgierza / Łodzi – 24 kwietnia 2025 r.
W czwartkowy poranek, 24 kwietnia 2025 roku, spod Zgierza oficjalnie wystartowała VI edycja Rajdu Motocyklowego Weteranów – wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz patriotycznych inicjatyw integrujących środowiska mundurowe z całego kraju. To nie tylko podróż na dwóch kołach, ale przede wszystkim symboliczny przejazd szlakiem pamięci, oddający cześć tym, którzy służyli i służą Rzeczypospolitej.
W tegorocznym rajdzie bierze udział blisko 1600 motocyklistów, reprezentujących żołnierzy Wojska Polskiego, weteranów misji zagranicznych, pracowników resortu obrony narodowej oraz funkcjonariuszy innych formacji mundurowych; Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej. To niezwykłe połączenie środowisk tworzy wspólnotę ludzi z wartościami – pasjonatów motocykli, którzy jednocześnie kierują się etosem służby i troską o pielęgnowanie pamięci historycznej.
Szczególną uwagę w tym roku przyciągnęła obecność reprezentacji 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. 10 żołnierzy tej formacji bierze aktywny udział w rajdzie, a jednym z uczestników jest zastępca dowódcy brygady, podpułkownik Marcin Markiewicz. Jego obecność nie tylko podkreśla wagę wydarzenia, ale też daje przykład, że pamięć o historii i współczesna służba mogą iść ramię w ramię. – „To dla nas zaszczyt i obowiązek, by w ten sposób uhonorować naszych poprzedników, a zarazem zintegrować środowisko żołnierzy i funkcjonariuszy różnych formacji. Ten rajd to więcej niż tylko droga – to wspólna misja" – podkreślił ppłk Markiewicz przed startem.
Motocykle, Flagi i Pamięć
Uroczystość rozpoczęcia rajdu miała podniosły charakter. Po oficjalnym apelu i odśpiewaniu hymnu państwowego, uczestnicy oddali hołd poległym i zmarłym żołnierzom, składając wiązanki kwiatów pod pomnikami pamięci. Motocykle, udekorowane biało-czerwonymi flagami oraz emblematami jednostek, prezentowały się imponująco – każdy z nich to nie tylko maszyna, ale też nośnik historii i symbol szacunku dla tradycji.
Wydarzeniu towarzyszyły również liczne spotkania z mieszkańcami, prezentacje jednostek wojskowych, pokazy sprzętu oraz stoiska promujące służbę wojskową i działania proobronne. Rajd zyskał także wsparcie władz samorządowych, lokalnych instytucji oraz licznych grup pasjonatów motocyklów.
Przed Nimi Kolejne Kilometry…
Etap I to dopiero początek rajdu, który prowadzić będzie uczestników przez kolejne miejscowości związane z historią polskiego oręża i miejscami pamięci narodowej. Celem każdego przystanku nie jest jedynie postój – to okazja do spotkań, edukacji, wymiany doświadczeń i budowania wspólnoty wokół wartości, które nie tracą na znaczeniu.
Organizatorzy podkreślają, że rajd ma wymiar nie tylko patriotyczny, ale także społeczny – pokazuje siłę współpracy różnych środowisk, integruje służby, zachęca młodzież do zainteresowania się historią oraz służbą Ojczyźnie.
źródło: 9ŁBOT