Najważniejsze wideo w ele24
 
W Krośniewicach powstanie eko-park?

W Krośniewicach powstanie eko-park?

Liczba osób, które zobaczyły to wideo11 323 wyświetlenia
 
Ogromna inwestycja w Gminie Dalików

Ogromna inwestycja w Gminie Dalików

Liczba osób, które zobaczyły to wideo26 006 wyświetlenia
 
Wypalenie zawodowe w świecie Lifelong Learning

Wypalenie zawodowe w świecie Lifelong Learning

Liczba osób, które zobaczyły to wideo10 427 wyświetlenia
 
Trwa przebudowa centrum gminy Góra św. Małgorzaty

Trwa przebudowa centrum gminy Góra św. Małgorzaty

Liczba osób, które zobaczyły to wideo15 729 wyświetlenia
 
Gmina Grabów: Stacja Uzdatniania Wody odzyska swój blask i funkcjonalność

Gmina Grabów: Stacja Uzdatniania Wody odzyska swój blask i funkcjonalność

Liczba osób, które zobaczyły to wideo11 088 wyświetlenia
 
Gmina Grabów z nową oczyszczalnią ścieków

Gmina Grabów z nową oczyszczalnią ścieków

Liczba osób, które zobaczyły to wideo13 589 wyświetlenia
 
Dzień Kobiet w Gminie Daszyna. To był niezły... Meksyk

Dzień Kobiet w Gminie Daszyna. To był niezły... Meksyk

Liczba osób, które zobaczyły to wideo42 513 wyświetlenia
 
Turniej Charytatywny w Gminie Dalików

Turniej Charytatywny w Gminie Dalików

Liczba osób, które zobaczyły to wideo26 141 wyświetlenia
 
Spotkanie noworoczne mieszkańców i przyjaciół gminy Bielawy

Spotkanie noworoczne mieszkańców i przyjaciół gminy Bielawy

Liczba osób, które zobaczyły to wideo29 377 wyświetlenia
 
Gmina Daszyna: Dzień Seniora połączony ze spotkaniem noworocznym

Gmina Daszyna: Dzień Seniora połączony ze spotkaniem noworocznym

Liczba osób, które zobaczyły to wideo72 583 wyświetlenia
 
Przedszkole w Krośniewicach - Ważna inwestycja dla mieszkańców gminy

Przedszkole w Krośniewicach - Ważna inwestycja dla mieszkańców gminy

Liczba osób, które zobaczyły to wideo34 855 wyświetlenia
 
Trzeci Bożonarodzeniowy Piknik w Sokolnikach Lesie

Trzeci Bożonarodzeniowy Piknik w Sokolnikach Lesie

Liczba osób, które zobaczyły to wideo41 004 wyświetlenia
 
Turniej Piłki Nożnej o puchar Wójta Gminy Ozorków w Solcy Wielkiej

Turniej Piłki Nożnej o puchar Wójta Gminy Ozorków w Solcy Wielkiej

Liczba osób, które zobaczyły to wideo41 597 wyświetlenia
 
150-lecie OSP w Łęczycy

150-lecie OSP w Łęczycy

Liczba osób, które zobaczyły to wideo29 016 wyświetlenia
 
Świetlica w Miłosnej zmieni swoje oblicze

Świetlica w Miłosnej zmieni swoje oblicze

Liczba osób, które zobaczyły to wideo45 325 wyświetlenia
 
Piknik Rodzinny w Gminie Krośniewice

Piknik Rodzinny w Gminie Krośniewice

Liczba osób, które zobaczyły to wideo46 172 wyświetlenia
 
Dożynki Gminy Daszyna

Dożynki Gminy Daszyna

Liczba osób, które zobaczyły to wideo106 157 wyświetlenia
 
Dożynki Gminy Ozorków

Dożynki Gminy Ozorków

Liczba osób, które zobaczyły to wideo64 770 wyświetlenia
 
Dożynki Gminy Grabów

Dożynki Gminy Grabów

Liczba osób, które zobaczyły to wideo47 109 wyświetlenia
 
Dożynki Województwa Łódzkiego 2025

Dożynki Województwa Łódzkiego 2025

Liczba osób, które zobaczyły to wideo694 824 wyświetlenia
 
Takiego wideo jeszcze nie widzieliście. Obejrzyjcie do końca

Takiego wideo jeszcze nie widzieliście. Obejrzyjcie do końca

Liczba osób, które zobaczyły to wideo385 217 wyświetlenia

81 szkół, jeden cel: bezpieczeństwo po zmroku. Zakończył się wojewódzki etap „Odblaskowej Szkoły” [Foto]

DSC09105__20260129-190043_1
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Są niewielkie, prawie nic nie ważą, a mogą uratować życie, szczególnie po zmroku. Elementy odblaskowe, bo o nich mowa, to najlepsze dodatki do stroju, niezależnie od pory roku. Przypomina o tym konkurs „Odblaskowa Szkoła". Przez kilka miesięcy uczniowie podstawówek z całego regionu udowadniali, że bezpieczeństwo na drodze można promować w przeróżny sposób, a jedyne co ich ogranicza to wyobraźnia. Właśnie zakończył się wojewódzki etap konkursu.

„Odblaskowa Szkoła" to inicjatywa Komendy Głównej Policji, która stawia na profilaktykę i edukację najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Cel jest prosty – zachęcić jak najwięcej osób do korzystania z elementów odblaskowych i edukować o bezpieczeństwie na drodze. W wojewódzkim etapie konkursu zmierzyło się aż 81 szkół podstawowych

- Chcieliśmy uświadomić dzieciakom, że kiedy poruszają się po zmroku, szczególnie poza terenem zabudowanym, kierowcy mogą ich po prostu nie zauważyć. Dlatego tak ważne jest to, by nosić elementy odblaskowe. Cieszy nas tak ogromne zaangażowanie młodzieży, nauczycieli, rodziców. Przekrój ich działań był ogromny, liczyła się ich własna inicjatywa i wyobraźnia - mówi nadkom. Aneta Sobieraj z KWP w Łodzi.

Konkursowe zadania zdecydowanie wykraczały poza standardowe lekcje. Uczniowie kręcili filmy promujące noszenie odblasków, układali piosenki, organizowali festyny, konkursy plastyczne czy zajęcia dodatkowe. W te działania angażowały się całe szkolne społeczności – dyrektorzy, nauczyciele i rodzice. Pierwsze miejsce zajęła szkoła podstawowa w Gomulinie.

- Robiliśmy mnóstwo rzeczy, organizowaliśmy dyskoteki odblaskowe, konkursy plastyczne, kalendarze, filmy. Dowiedzieliśmy się bardzo dużo o ruchu drogowym. Wydaje mi się, że dzięki tej akcji w naszej szkole zmieniło się postrzeganie odblasków – kiedyś to był obciach, a teraz są cool i każdy je nosi – mówi Amelia Drobik, uczennica Szkoły Podstawowej w Gomulinie.

Do uczniów z całego regionu trafiło ponad 14 tys. kamizelek odblaskowych i 18 tys. elementów odblaskowych. Te niepozorne przedmioty mogą zaważyć o bezpieczeństwie pieszych na drodze.

- Szczególnie w takim okresie, w jakim jesteśmy teraz, zimą, musimy pamiętać o bezpieczeństwie. Z reguły pieszy widzi pojazd, ale na odwrót może być już zupełnie inaczej. Ten wieloetapowy konkurs pokazał, że młodzież naprawdę rozumie, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo, szczególnie w miejscach, w których nie ma chodników, nie ma pobocza, nie ma przejścia dla pieszych - wskazuje Michał Gogolewski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi oraz sekretarz Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Choć konkurs ma charakter rywalizacji, jego prawdziwa wartość tkwi gdzie indziej.

- To wspaniała inicjatywa, która zachęca dzieci i młodzież do zadbania o swoje własne bezpieczeństwo. Odblaskowe elementy zapewniają to, co najważniejsze na drodze – widoczność. Dzięki temu najmłodsi pomagają też nam, dorosłym, którzy siedzą za kółkiem. Cieszę się, że konkurs „Odblaskowa Szkoła" dotarł do naszego regionu i pobudził kreatywność tak wielu młodych ludzi - podkreśla Agnieszka Ryś, wicemarszałek Województwa Łódzkiego.

To jeszcze nie koniec rywalizacji. Spośród najlepszych szkół ze wszystkich województw wybrany zostanie ogólnopolski laureat konkursu „Odblaskowa Szkoła". 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego