Najważniejsze wideo w ele24

85. rocznica Bitwy nad Bzurą: Poznaliśmy szczegółowy plan łęczyckich obchodów

455007292_916843313813878_6168336489388643488_n
fot. UM Łęczyca

W tym roku obchodzić będziemy okrągłą 85. rocznicę Bitwy nad Bzurą – największej bitwy kampanii wrześniowej, której początki rozegrały się w Łęczycy. Z tej okazji w naszym mieście w dniach 7 i 8 września odbędą się wydarzenia, poświęcone uczczeniu pamięci polskich żołnierzy.

7 września odbędzie się otwarcie ekspozycji muzealnej poświęconej Bitwie nad Bzurą, a 8 września odbędą się tradycyjne, coroczne uroczystości.

7 września – odsłonięcie muralu i otwarcie ekspozycji

Sobotnie wydarzenia rozpoczną się o godzinie 12:00 koncertem patriotycznym przed Ratuszem Miejskim. Po nim nastąpi otwarcie ekspozycji wizualnej pod nazwą: „Bitwa nad Bzurą", która zlokalizowana będzie w Ratuszu Miejskim. Ekspozycja dostępna będzie bezpłatnie dla zwiedzających. Po otwarciu ekspozycji symbolicznie odsłonięty będzie także mural, który widnieje na ścianie kamienicy przy ul. Kazimierza Odnowiciela 6.

8 września – uroczystości poświęcone Bitwie nad Bzurą

W niedzielę o godzinie 10:30 w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po niej uczestnicy udadzą się na Plac Tadeusza Kościuszki, gdzie o godzinie 11:45 zaprezentowany zostanie program artystyczno-muzyczny w wykonaniu Stowarzyszenia Edukacyjno-Kulturalnego IMPET. Następnie odbędzie się ceremoniał wojskowy, a po przemówieniu Burmistrza Łęczycy uczestnicy obchodów złożą kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Walk nad Bzurą.

Uroczystości odbędą się także na cmentarzu parafialnym. O godzinie 13:00 delegacje i zaproszeni goście udadzą się na miejsce pochówku żołnierzy, gdzie odczytany zostanie apel pamięci, oddana salwa honorowa oraz również złożone zostaną kwiaty.

O godzinie 14:00 na dziedzińcu zamku królewskiego na uczestników obchodów czekać będzie kuchnia polowa.

Zarówno otwarcie ekspozycji, jak i obchody 85. rocznicy Bitwy nad Bzurą zostały objęte patronatem Ministra Obrony Narodowej.

źródło: UM Łęczyca