Najważniejsze wideo w ele24
 
Gmina Daszyna: Dzień Seniora połączony ze spotkaniem noworocznym

Gmina Daszyna: Dzień Seniora połączony ze spotkaniem noworocznym

Liczba osób, które zobaczyły to wideo19 473 wyświetlenia
 
Przedszkole w Krośniewicach - Ważna inwestycja dla mieszkańców gminy

Przedszkole w Krośniewicach - Ważna inwestycja dla mieszkańców gminy

Liczba osób, które zobaczyły to wideo13 712 wyświetlenia
 
Trzeci Bożonarodzeniowy Piknik w Sokolnikach Lesie

Trzeci Bożonarodzeniowy Piknik w Sokolnikach Lesie

Liczba osób, które zobaczyły to wideo21 116 wyświetlenia
 
Turniej Piłki Nożnej o puchar Wójta Gminy Ozorków w Solcy Wielkiej

Turniej Piłki Nożnej o puchar Wójta Gminy Ozorków w Solcy Wielkiej

Liczba osób, które zobaczyły to wideo24 963 wyświetlenia
 
150-lecie OSP w Łęczycy

150-lecie OSP w Łęczycy

Liczba osób, które zobaczyły to wideo16 893 wyświetlenia
 
Świetlica w Miłosnej zmieni swoje oblicze

Świetlica w Miłosnej zmieni swoje oblicze

Liczba osób, które zobaczyły to wideo27 216 wyświetlenia
 
Piknik Rodzinny w Gminie Krośniewice

Piknik Rodzinny w Gminie Krośniewice

Liczba osób, które zobaczyły to wideo28 365 wyświetlenia
 
Dożynki Gminy Daszyna

Dożynki Gminy Daszyna

Liczba osób, które zobaczyły to wideo70 618 wyświetlenia
 
Dożynki Gminy Ozorków

Dożynki Gminy Ozorków

Liczba osób, które zobaczyły to wideo47 321 wyświetlenia
 
Dożynki Gminy Grabów

Dożynki Gminy Grabów

Liczba osób, które zobaczyły to wideo35 036 wyświetlenia
 
Dożynki Województwa Łódzkiego 2025

Dożynki Województwa Łódzkiego 2025

Liczba osób, które zobaczyły to wideo470 802 wyświetlenia
 
Takiego wideo jeszcze nie widzieliście. Obejrzyjcie do końca

Takiego wideo jeszcze nie widzieliście. Obejrzyjcie do końca

Liczba osób, które zobaczyły to wideo258 299 wyświetlenia
 
Rodzinna Fiesta w Gminie Bielawy

Rodzinna Fiesta w Gminie Bielawy

Liczba osób, które zobaczyły to wideo66 282 wyświetlenia
 
Gmina Bielawy ma nowy, piękny budynek

Gmina Bielawy ma nowy, piękny budynek

Liczba osób, które zobaczyły to wideo75 764 wyświetlenia
 
95 lat Sokolnik Lasu

95 lat Sokolnik Lasu

Liczba osób, które zobaczyły to wideo33 597 wyświetlenia
 
Obchody Motocyklowego Dnia Weterana w Łęczycy

Obchody Motocyklowego Dnia Weterana w Łęczycy

Liczba osób, które zobaczyły to wideo28 080 wyświetlenia
 
60-lecie ZS im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy

60-lecie ZS im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy

Liczba osób, które zobaczyły to wideo28 082 wyświetlenia
 
Dzień Nowalijki w Piątku

Dzień Nowalijki w Piątku

Liczba osób, które zobaczyły to wideo66 622 wyświetlenia
 
Dzień Dziecka w Łęczycy 2025

Dzień Dziecka w Łęczycy 2025

Liczba osób, które zobaczyły to wideo51 452 wyświetlenia
 
Dzień Dziecka - atrakcje dla najmłodszych

Dzień Dziecka - atrakcje dla najmłodszych

Liczba osób, które zobaczyły to wideo27 532 wyświetlenia
 
Mistrzostwa w sporcie pożarniczym w Grabowie

Mistrzostwa w sporcie pożarniczym w Grabowie

Liczba osób, które zobaczyły to wideo267 082 wyświetlenia
 
Żłobek Miejski w Łęczycy oficjalnie otwarty!

Żłobek Miejski w Łęczycy oficjalnie otwarty!

Liczba osób, które zobaczyły to wideo25 948 wyświetlenia
 
875-lecie gminy Góra św. Małgorzaty

875-lecie gminy Góra św. Małgorzaty

Liczba osób, które zobaczyły to wideo29 279 wyświetlenia

Bełchatów: Przelał oszczędności życia na konto hakera! Myślał, że rozmawia z pracownikiem banku

Bełchatów: Przelał oszczędności życia na konto hakera! Myślał, że rozmawia z pracownikiem banku
Pexels

Uwaga na oszustów podszywających się pod pracowników banku! Przestępcy wykorzystując rozmowę telefoniczną nakłonili swoją ofiarę do wykonania przelewów na wskazane rachunki bankowe. W ten sposób „wyczyścili" konto mężczyzny. Ofiara była szczerze przekonana, że chroni swoje oszczędności przed atakiem hakerów. 

Wykorzystywanie przez przestępców połączenia telefonicznego z potencjalną ofiarą, która w trakcie rozmowy jest przekonywana, że rozmawia z przedstawicielem instytucji, to częsty sposób działania oszustów. Takie przestępstwo to spoofing telefoniczny - oszustwo polegające na podszywaniu się dzwoniącego pod numery telefonów instytucji, by móc następnie dzwonić z nich do ofiar i udawać inną osobę. Przy wykorzystaniu konkretnych rozwiązań technologicznych dzwoniący może ręcznie wprowadzić numer, który ma się wyświetlić adresatowi połączenia jako numer dzwoniącego. Jak informuje bełchatowska policja, do takiego oszustwa doszło ostatnio na terenie powiatu bełchatowskiego. 

- Na telefon pokrzywdzonego zadzwonił nieznany mu mężczyzna i podając się za pracownika działu bezpieczeństwa jednej z instytucji bankowej poinformował go, że bank odnotował próby włamania na jego konto. Numer telefonu, z którego dzwonił fałszywy pracownik placówki bankowej wyglądał na oficjalny numerem banku, który można potwierdzić na stronie internetowej. Dzwoniący prowadził rozmowę w sposób, który upewnił swojego rozmówcę, że jest pracownikiem banku. Pokrzywdzony nie instalował żadnych aplikacji na smartfonie, nie podawał żadnych danych dotyczących konta, nie otwierał też żadnych linków. W tym przypadku oszust przekonał pokrzywdzonego, że należy natychmiast działać, aby ochronić oszczędności przed atakiem hakerów - informuje Iwona Kaszewska z KPP Bełchatów.

Finalnie pokrzywdzony przelał swoje oszczędności na rachunki bankowe podane przez „pracownika banku". Mieszkaniec powiatu bełchatowskiego, przekonany, że chroni swoje oszczędności przed przestępcami, sam wykonał przelewy swoich pieniędzy na wskazane przez oszusta konta. Kiedy zadzwonił do niego prawdziwy przedstawiciel banku z pytaniem o potwierdzenie wykonania przelewów mężczyzna przekonał się, że został oszukany.

Policja cały czas apeluje, by wykazywać się naprawdę dalece idącą ostrożnością zwłaszcza w sytuacji, gdy chodzi o nasze pieniądze i dane wrażliwe. 

- Za każdym razem, gdy nieznana osoba prosi o wykonanie transakcji z rachunku bankowego, czy też przekazanie danych służących do logowania na konto, musimy być czujni i świadomi, że możemy mieć do czynienia z oszustem. Wiarygodność takiej sytuacji należy bezwzględnie zweryfikować. Warto dokładnie wszystko sprawdzić przed wykonaniem czynności o jaką prosi nas przez telefon nieznana osoba, aby nie stracić pieniędzy zgromadzonych na koncie - wyjaśnia Iwona Kaszewska.

Nawet jeśli zostaliśmy poinformowani o potencjalnym zagrożeniu naszego konta, np. podejrzenia ataku hakerów, rzekomej próby włamania się na konto, choć może to być trudne, to przede wszystkim zachowajmy spokój. 

Pod żadnym pozorem nie działajmy w sposób do którego namawia nas nieznana osoba. Należy zawsze mieć świadomość, że wyświetlony numer telefonu lub nazwa banku nie są gwarancją, że rozmawiamy z jego prawdziwym przedstawicielem. Całą sytuację najrozsądniej jest osobiście zweryfikować w banku. Pod żadnym pozorem, nie przelewajmy naszych oszczędności na rachunki bankowe wskazane przez nieznanego rozmówcę - przestrzega rzeczniczka policji.

Oczywistym jest, bye nie przekazywać osobie, co do tożsamości której nie jesteśmy pewni, loginu i hasła do bankowości internetowej czy danych karty płatniczej. Prawdziwy przedstawiciel banku nigdy o takie dane nie pyta. Zweryfikowanie autentyczności uzyskanej informacji od „pracownika banku" może uchronić przed utratą pieniędzy, a niejednokrotnie oszczędności całego życia.

- Wykonując operacje finansowe, wykonuj je z własnej inicjatywy, nigdy za namową osób kontaktujących się telefonicznie! O wszelkich próbach czy wyłudzeniach pieniędzy należy natychmiast poinformować policję dzwoniąc na numer alarmowy 112 - podsumowuje Iwona Kaszewska z bełchatowskiej policji.