wersja testowa serwisu

Budżet Obywatelski w Łęczycy: Które projekty wybrali mieszkańcy?

urzad-miejski-w-leczycy

Debiut Budżetu Obywatelskiego w Łęczycy cieszył się zainteresowaniem mieszkańców, którzy nie tylko zgłaszali ciekawe projekty, ale także brali czynny udział w głosowaniu. W dniach od 20 września do 5 października 2021 roku można było oddać głos na wybrany przez siebie projekt.

Do głosowania, po weryfikacji formalnej, prawnej i technicznej, zostało dopuszczonych 8 projektów. To właśnie na nie swój głos mogli oddać mieszkańcy, wypełniając obustronnie kartę do głosowania i wrzucając ją do urny.

Jedenastoosobowy Zespół ds. Budżetu obywatelskiego, w skład którego wchodzili m.in. Radni Miejscy oraz kierownicy wydziałów merytorycznych Urzędu Miejskiego, podliczył oddane głosy. Najwięcej ważnych głosów uzyskały dwa projekty:

  • Zakup książek i audiobooków dla Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy – szacunkowy koszt 9 000,00 zł – 89 głosów,
  • Sport i rekreacja: mała architektura, tereny rekreacyjne „Bezpieczne dzieci" – szacunkowy koszt ok. 68 000,00 zł – 70 głosów.

Łączny koszt obu projektów nie przekracza kwoty 100 tys. zł zaplanowanej przez Burmistrza Miasta Łęczycy do wydatkowania w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2022, stąd decyzja o wyborze dwóch projektów o największej liczbie głosów.

Na wszystkie projekty oddano 330 głosów, w tym 266 głosów ważnych. Nieważnych głosów było 64. Zdarzało się, że na kartach do głosowania nie było pełnego adresu głosującego, albo nie były czytelnie podpisane bądź w ogóle brakowało podpisu – wówczas Zespół uznawał taki głos za nieważny.

Pełne wyniki głosowania na Budżet Obywatelski prezentują się następująco:

  • Nasza lokalna Energy-Landia – 30 głosów,
  • Zakup książek i audiobooków dla Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy – 89 głosów,
  • Łęczycka Strefa Aktywnego Seniora – 7 głosów,
  • Sport i rekreacja: mała architektura, tereny rekreacyjne „Bezpieczne dzieci" – 70 głosów,
  • Film promujący miasto Łęczyca na kanale YouTube – Historia Bez Cenzury – 2 głosy,
  • Modernizacja placu zabaw przy blokach Kaliska nr 12 i Kaliska nr 14 – 32 głosy,
  • Łęczycki Elementarz – wydanie ilustrowanej książki dla dzieci na temat historii i tradycji Łęczycy wraz z nagraniem audiobooka – 23 głosy,
  • Duży napis I ♡ ŁĘCZYCA jako punkt i miejsce spotkań i najbardziej fotografowany punkt miasta – 13 głosów.

– W roku bieżącym zdobyliśmy doświadczenie jak przeprowadzać w mieście Budżet Obywatelski. Pewne jego aspekty zapewne należy poprawić. Zależy nam na jeszcze większej aktywności naszego społeczeństwa, aby mieszkańcy mogli bezpośrednio decydować o części wydatków miasta – powiedział Burmistrz Paweł Kulesza.