wersja testowa serwisu

Chciał okraść auto na jednej z łęczyckich posesji. Został zatrzymany przez bohaterskiego 21-latka

Zrzut-ekranu-2021-08-20-o-14.47.34
fot. KPP w Łęczycy

Dzięki odważnej postawie mieszkańca powiatu poddębickiego nie doszło do kradzieży pieniędzy z zamkniętego pojazdu. Świadek nie tylko zaalarmował policję, ale także samodzielnie ruszył w pościg za włamywaczem. Teraz o losie złodzieja zadecyduje sąd. Za tego typu przestępstwo grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

W środę, 18 sierpnia po godzinie 19:00 dyżurny łęczyckiej komendy otrzymał zgłoszenie o obywatelskim ujęciu mężczyzny, który próbował włamać się do zamkniętego Audi zaparkowanego na terenie jednej z posesji w Łęczycy.

- Świadek widział, jak agresor uderza kamieniem w zamkniętą lewą tylną szybę pojazdu. Gdy mężczyzna zorientował się, że jest obserwowany zaczął uciekać, przeskakując przez ogrodzenie posesji. 21-letni bohater natychmiast ruszył w pościg za złodziejem, którego ujął chwilę później. Jednocześnie o zdarzeniu poinformował dyżurnego łęczyckiej komendy - relacjonują mundurowi.

Niezwłocznie na miejsce skierowano policjantów, którzy przejęli włamywacza. Okazało się, że 55-latek był nietrzeźwy – miał ponad dwa promile alkoholu w organizmie.

- Tłumaczył, że jego łupem miały paść monety znajdujące się wewnątrz pojazdu - dodają przedstawiciele KPP w Łęczycy. - W przeszłości wielokrotnie wchodził w konflikty z prawem. Dzięki czujności świadka, mężczyzna nie uniknie odpowiedzialności.

Podejrzany usłyszał zarzut usiłowania kradzieży z włamaniem, które to przestępstwo zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

- Dziękujemy wzorowemu obywatelowi za szybką reakcję i odwagę. Takie zachowanie zasługuje na szczególne uznanie - mówią policjanci. - Przypominamy, że zgodnie z art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego, każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.