Dla wielu dzieci internet stał się naturalną przestrzenią codziennego życia – miejscem nauki, rozrywki i kontaktów z rówieśnikami. Choć poruszają się w nim z łatwością, nie zawsze mają świadomość zagrożeń, które mogą tam napotkać. Dlatego 20 maja w Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych i Rehabilitacyjnych w Stemplewie odbyły się specjalne warsztaty na temat cyberbezpieczeństwa, zorganizowane przez firmę NEXERA. Uczniowie wzięli udział w zajęciach dostosowanych do ich możliwości, ucząc się, jak chronić swoją prywatność, rozpoznawać manipulację i budować bezpieczne nawyki w sieci.
Z badania przeprowadzonego przez agencję badawczą Minds&Roses na zlecenie ING Banku Śląskiego wynika, że coraz więcej dzieci i młodzieży obawia się o swoje bezpieczeństwo w sieci. 77% starszych dzieci (13-17 lat) oraz 44% młodszych (7-12 lat) korzysta z internetu samodzielnie i bez nadzoru rodziców, a tylko 17% nastolatków twierdzi, że ich rodzice wiedzą, co robią w sieci. Co więcej, aż 1/3 młodych internautów czerpie wiedzę o bezpieczeństwie w sieci od swoich znajomych, a ponad połowa starszych dzieci korzysta z sieci jako głównego źródła informacji na ten temat1.
By edukować o niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą korzystanie z Internetu, dostawca multi-światłowodu NEXERA zorganizował spotkanie dla dzieci i młodzieży z gminy. Odbyło się ono we wtorek, 20 maja, w Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych i Rehabilitacyjnych w Stemplewie. W warsztatach wzięło udział 33 uczniów – wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Placówka w Stemplewie to miejsce, w którym na co dzień wspiera się dzieci i młodzież z różnymi potrzebami edukacyjnymi i rozwojowymi. Zorganizowane warsztaty miały na celu nie tylko przekazanie wiedzy o cyberbezpieczeństwie, ale także zapewnienie, że dostęp do takiej edukacji mają wszyscy – niezależnie od indywidualnych możliwości czy wyzwań, z jakimi się mierzą. Zajęcia miały formę interaktywną i zostały starannie dostosowane do wieku oraz potrzeb uczestników, tak aby każdy z uczniów mógł czuć się włączony i zrozumiany.
Dzieci bardzo szybko uczą się korzystania z nowych technologii, ale niekoniecznie idzie za tym umiejętność odróżniania, co jest w internecie bezpieczne, a co nie – mówi Kamila Majewska, Doradca ds. Marketingu w Nexerze. – Dlatego tak ważne jest, by edukacja cyfrowa szła w parze z rozwojem technologicznym. Naszym celem jest wspierać młodych użytkowników w budowaniu zdrowych i odpowiedzialnych nawyków online. Chcemy, żeby wiedzieli, jak dbać o swoją prywatność, jak rozpoznać próby manipulacji i gdzie szukać pomocy, gdy coś budzi ich niepokój. Zajęcia miały im to pokazać w sposób prosty, praktyczny i dostosowany do ich wieku – dodaje.
Podczas warsztatów uczniowie zgłębiali tematykę bezpiecznego poruszania się w internecie, identyfikowania technik manipulacyjnych i fałszywych informacji, a także rozwijania odpowiedzialnych praktyk cyfrowych. Uczestnicy zajęć poznali zasady tworzenia skutecznych haseł, charakterystykę „dark patterns" oraz metody wykrywania niepokojących zachowań w sieci.– Jako szkoła wspierająca uczniów z różnorodnymi potrzebami edukacyjnymi, wiemy, jak ważne jest, by każdy miał równy dostęp do wiedzy – także tej cyfrowej. Internet stał się codziennym narzędziem nauki i kontaktu, ale niezbędna jest też świadomość zagrożeń, które może nieść. We współpracy z firmą NEXERA zorganizowaliśmy warsztaty, które pomogły uczniom lepiej zrozumieć zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Wierzę, że ta wiedza zaprocentuje w ich codziennym funkcjonowaniu w świecie cyfrowym – i zachęci także rodziców do tego, by w pełni korzystać z możliwości, jakie daje szybkie i bezpieczne połączenie z internetem – mówi Andrzej Zielonka, Dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjno Wychowawczych
źródło: NEXERA