wersja testowa serwisu
  • Restauracja
  • AllePaznokcie - maseczki - ELE24
  • BHP Łęczyca

Decathlon Łódź radzi: Wybierasz się na wakacyjny wypoczynek? Zobacz co musisz wiedzieć przed wyjazdem

Decathlon Łódź radzi: Wybierasz się na wakacyjny wypoczynek? Zobacz co musisz wiedzieć przed wyjazdem

W tym roku okres wakacyjny będzie inny, niż te, które pamiętamy z poprzednich lat. Ze względu na pandemię, zdecydowana większość z nas wybierze się na wypoczynek w przeróżne zakątki naszego kraju. Coraz większą popularnością cieszą się biwaki, na które z każdym rokiem przybywa chętnych, pragnących choć na chwilę uciec od miejskiego zgiełku.

Niezależnie od tego, dokąd jedziesz, aby podreperować swoje siły witalne, Decathlon Łódź przygotował listę rzeczy, o których warto pamiętać przed wyruszeniem na wakacyjną wyprawę.

Jak przygotować się do biwaku pod namiotem?
Przede wszystkim musimy określić rodzaj biwaku. Jeżeli wybieramy się pod namiot samochodem, możemy ze sobą zabrać właściwie nieograniczoną liczbę przydatnych gadżetów kempingowych. W przypadku wypadu w góry na co najmniej dwudniową wycieczkę, musimy być znacznie bardziej selektywni – nie chcemy przecież dźwigać na plecach kilkudziesięciu kilogramów!

Spróbujemy zatem wyróżnić te absolutnie niezbędne na biwaku, takiej jak materac lub karimata do spania oraz opcjonalne, ale polecane przez wiele osób – jak choćby hamak czy szczoteczka do zębów ;-).

[1] Materac, mata czy karimata?
Nie zamierzasz chyba spać oddzielony od ziemi samą podłogą namiotu? Jeżeli odpowiadasz zaprzeczeniem, istnieją trzy możliwości wyboru. Najtańszą i najlżejszą opcją będzie karimata, która jednak nie grzeszy wygodą, a gabaryty pozostawiają wiele do życzenia. Drugą możliwością będą maty sampompujące, które są znacznie wygodniejsze, a także – uwaga – nadmuchują się same (przynajmniej w 80%). To dość uniwersalny wybór zarówno na kemping, jak i biwak w górach. Ostatnim wyborem są materace dmuchane. Tu znajdziemy zarówno kempingowe (grube i ciężkie, nadmuchiwane pompką) oraz trekkingowe (malutkie i kompaktowe, dmuchane ustnie). Warto zapoznać się ze wszystkimi możliwościami i wybrać coś dla siebie.

[2] Śpiwór
Bez śpiwora pod namiot ani rusz. Na letni wypad do lasu lub nad jezioro, wystarczy najzwyklejszy model, na 15 lub 20 stopni Celsjusza komfortu termicznego. Pamiętajmy, że na letnim wyjeździe w góry możemy zmarznąć – warto zaopatrzyć się w śpiwór odpowiedni na co najmniej 10 lub 5 stopni Celsjusza. Dodatkowym kryterium wyboru jest tutaj waga i kompaktowość śpiwora, która bierze się z materiałów użytych do jego produkcji. Naturalnie, jest to atrybut, za który płacimy – dwa śpiwory na tę samą temperaturę będą w drastycznie odmiennych cenach, jeżeli ich waga i rozmiar będą znacząco różne. Warto pamiętać, że jeżeli wybieramy się na kemping, nie ma potrzeby bardzo wybierać najdroższych modeli – z pewnością znajdziemy coś odpowiedniego dla naszego sposobu użytkowania.

[3] Jedzenie
Na wycieczce trzeba coś jeść. To, ile jedzenia musimy ze sobą zabrać zależy od m.in. odległości do najbliższego sklepu czy restauracji i naszych umiejętności w obsłudze kuchenki turystycznej. Popularna wśród turystów jest żywność liofilizowana, konserwy, batony i wszelkie jedzenie, które posiada długi termin przydatności do spożycia.

[4] Latarka
Każdy kto spał pod namiotem wie, jak potrzebna jest latarka. Ta w telefonie zdecydowanie nie wystarcza do normalnego funkcjonowania, a w dodatku komórkę nie wszędzie można naładować. Dlatego warto zabrać ze sobą lampkę turystyczną oraz wygodną lampkę czołówkę.

[5] Scyzoryk lub nóż
Nie, nie chodzi tu o ostry przedmiot na zwierzynę lub innego nieprzyjaciela. Zabranie ze sobą pod namiot noża lub scyzoryka to jednak obowiązek, ponieważ doświadczenie wskazuje na jego użyteczność.. Dobrze sprawdzi się zarówno nóż myśliwski jak i prostszy nóż składany.

[6] Źródło ognia
Jednym z najgorszych momentów biwaku może być ten, w którym chcąc rozpalić kuchenkę turystyczną lub ognisko okaże się, że nie ma jak tego zrobić. Posiadanie zapałek, zapalniczki sztormowej lub krzesiwa trekkingowego to konieczność.

[7] Apteczka
Na zimne lepiej dmuchać. Tak samo jak w samochodzie czy w domu, na biwaku powinna znajdować się apteczka. W miejscu oddalonym od cywilizacji sami będziemy musieli sobie poradzić z kryzysem takim jak rozcięta ręka. Dlatego warto jest zaopatrzyć się w gotowy zestaw pierwszej pomocy.

[8] Higiena pod namiotem
Dość oczywistą rzeczą, którą przyda się każdemu pod namiotem jest papier toaletowy. Oprócz niego należy zaopatrzyć się we wszelkie zwyczajne produkty higieny osobistej. Co bardziej wygodne osoby ucieszy informacja, że na biwaku można korzystać ze specjalnego prysznicu solarnego, branego wspecjalnej przenośnej kabinie.

[9] Energia elektryczna
To już punkt opcjonalny – nie każdy jedzie pod namiot po to, by spędzić ten czas przed ekranem smartfona. Ze względów bezpieczeństwa należy telefon ze sobą jednak mieć. Prędzej czy później skończy się w nim bateria, a wtedy konieczne będzie użycie ładowarki przenośnej (zwanej też powerbankiem) lub panelu słonecznego.

[10] Akcesoria kuchenne
Jeżeli na biwaku planujemy przygotowywać samemu jedzenie, to nie wystarczą zwykłe naczynia z kuchni. Należy wtedy zaopatrzyć się w menażkę turystyczną oraz kuchenkę turystyczną. Można jednak korzystać również z np. dań samopodgrzewających czy suchego prowiantu, które nie wymagają używania kuchenki i naczyń.

Wszelkie niezbędne rzeczy do wyprawy - od namiotów po akcesoria, można nabyć na stronie Decathlon Łódź, dostępnej po kliknięciu >TUTAJ<

Zobacz ofertę Decathlon Łódź: