wersja testowa serwisu

Dlaczego ludzie tak chętnie uprawiają hazard?

Dlaczego ludzie tak chętnie uprawiają hazard?

Korzystanie z rozrywki, jaką są gry na pieniądze, jest popularnym sposobem spędzania wolnego czasu. Granie w gry hazardowe na prawdziwe pieniądze daje możliwość doświadczenia przyjemności z podwyższoną dawką emocji, a także umożliwia zdobycie satysfakcjonujących wygranych.

Różnorodne preferencje

Dlaczego ludzie uprawiają hazard? Okazuje się, że największy wpływ ma osobowość i charakter samego gracza oraz rodzaj wybranego hazardu. Bez wątpienia niektóre z gier na pieniądze są znacznie bardziej uzależniające niż inne. Osoby starsze chętniej wybierają rozrywkę, która nie wymaga koncentracji lub złożonych decyzji (na przykład bingo lub automaty do gry). Badania wskazują również, że kobiety preferują gry oparte na szansach, a mężczyźni na umiejętnościach.

Jednym z najzdrowszych podejść do hazardu, wydaje się być traktowanie go wyłącznie jako rozrywki, a nie sposobu na zarabianie pieniędzy. Niektórzy gracze już na starcie postrzegają wejście do gry jako stratę. Dla nich więc każda wygrana jest nieoczekiwaną niespodzianką i premią.

Pozornie łatwa nagroda

Wiele osób uważa hazard za jedną z tych czynności, która pozwala na zarobienie sporej sumę pieniędzy niskim kosztem. Przykładem są loterie, w których kupując niedrogi kupon otrzymuje się szansę zdobycia rekordowej wygranej. Ludzie, którzy lubią obstawiać zakłady na ulubione dyscypliny sportowe, również czerpią z tego ogromną przyjemność i mogą, przynajmniej w teorii, sami zdecydować o swojej nagrodzie, stawiając pieniądze na odpowiednią drużynę.

Liczne badania dowodzą, że chociaż może się wydawać, że osoby grające na pieniądze kierują się przede wszystkim motywem zysku, ważne są również inne aspekty, które często dzieją się zupełnie nieświadomie. Mowa tu na przykład o udowodnieniu swojego sprytu (blefując podczas gry w pokera) lub umiejętności matematycznych i "ogrania kasyna" dzięki liczeniu kart w blackjacku.

Ponadto żaden gracz nie lubi przegrywać z przeciwnikami, których uważa za słabszych. Trudno jest także przyznać się do tego, że dana gra jest po prostu za trudna. W konsekwencji, gracz będzie kontynuował rozgrywkę chcąc popisać się przed lepszym od siebie przeciwnikiem lub zaimponować innym, słabszym od siebie rywalom. Mimo to, te krótkoterminowe satysfakcje prawie zawsze mają negatywny wpływ na długoterminowe zyski.

Na koniec

Zrozumienie własnej motywacji i celu gry jest niezbędne do odpowiedzialnego uprawiania hazardu. Większość graczy wie oczywiście jakie zagrożenia niesie ze sobą hazard i zna strategie postępowania, ale nie stosuje ich w prawdziwym życiu. Jednym z najważniejszych elementów jest więc nie tylko zrozumienie, ale także kontrolowanie własnych motywów postępowania według dobrze znanych zasad. Wpłynie to znacząco na bezpieczeństwo i zdrowe podejście do hazardu.