wersja testowa serwisu

Dwa ogniska ptasiej grypy w gminie Witonia. Wdrożono procedury związane z likwidacją choroby

Dwa ogniska ptasiej grypy w gminie Witonia. Wdrożono procedury związane z likwidacją choroby

W minionym tygodniu informowaliśmy o potwierdzonym ognisku ptasiej grypy w miejscowości Gledzianów. Okazuje się, że to nie jedyny taki przypadek na terenie gminy Witonia.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie poinformował, że w miejscowości Gledzianów zostało potwierdzone ognisko ptasiej grypy podtypu H5N8. Ognisko zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 16 000 kaczek rzeźnych.

- Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną po otrzymaniu w dniu 3 marca br. informacji o zwiększonej śmiertelności w stadzie - czytamy na stronach Głównego Lekarza Weterynarii. - W dniu 5 marca 2021r. zostały wdrożone procedury związane z likwidacją ogniska choroby - dodaje Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kutnie.

Okazuje się, że w piątek, 5 marca stwierdzono także wtórne ognisko ptasiej grypy w miejscowości Kuchary (gm. Witonia), które - jak podaje PIW - również zostało zlikwidowane tego samego dnia. W gospodarstwie znajdowało się 300 kaczek rzeźnych pochodzących z ogniska choroby w m. Gledzianów

Wokół ww. ognisk choroby w promieniu 10 kilometrów wyznaczono obszar zapowietrzony i zagrożony.