wersja testowa serwisu

Gdzie zostanie utworzona wystawa poświęcona górnictwu? Za nami spotkanie w tej sprawie

7

Burmistrz Paweł Kulesza odbył spotkanie z dyrektor Muzeum w Łęczycy panią Hanną Pawłowską, prezesem Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej panem Sławomirem Boczkowskim oraz pracownikami merytorycznymi w sprawie ustalenia lokalizacji wystawy poświęconej górnictwu. Jedną z propozycji są piwnice pod Ratuszem Miejskim.

Spotkanie miało charakter roboczy i służyło przede wszystkim ocenie stanu piwnic Ratusza. Po wykonaniu odpowiednich prac jest możliwe przystosowanie pomieszczeń w sposób optymalny, aby służyło ono celom wystawy poświęconej łęczyckiemu górnictwu.

Burmistrz Paweł Kulesza widzi potencjał tego miejsca i uważa, że odpowiednie jego wykorzystanie, może służyć mieszkańcom.

Problemem jest przede wszystkim wilgoć, dlatego też w spotkaniu brał udział prezes PEC pan Sławomir Boczkowski. Jestem przekonany, że dzięki odpowiedniej pracy, jesteśmy w stanie przystosować to miejsce do utworzenia wystawy, ponieważ tkwiący w nim potencjał jest ogromny – opowiada Burmistrz – Oczywiście na tę chwilę jesteśmy na etapie ustalania planów działania. Charakter wystawy zależy w głównej mierze od samych mieszkańców, którzy, jeśli będą mieli taką wolę, mogą oddać do Muzeum lub użyczyć czasowo rzeczy związane z Łęczyckimi Zakładami Górniczymi.

W pierwszej połowie marca miasto Łęczyca we współpracy z Muzeum w Łęczycy oraz Towarzystwem Miłośników Ziemi Łęczyckiej ogłosiło zamiar utworzenia unikalnej wystawy. Jej celem jest edukacja młodszych pokoleń na temat niefunkcjonującej już kopalni, a przy okazji sentymentalna podróż dla wielu osób, których historia zawodowa była związana z zakładami górniczymi.

Zamysłem jest ocalenie tych historycznych przedmiotów od zapomnienia. Osoby, które mają emocjonalny związek z posiadanymi rzeczami, mogą rozważyć opcję wypożyczenia swoich pamiątek na czas wystawy.

Eksponaty można przekazać bezpośrednio do biura muzeum, znajdującego się w Domu Starym na Zamku po uprzednim kontakcie telefonicznym – 506 175 934.. Biuro czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00.

źródło: UM Łęczyca