Gmina Daszyna rozpoczyna realizację projektu inwestycyjnego, współfinansowanego ze środków RPO WŁ na lata 2014-2020 pn. „Instalacje ogniw fotowoltaicznych na terenie Gminy Daszyna".
Przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków RPO WŁ na lata 2014-2020 w wysokości 600.855,56 pln, co stanowi 85% kosztów kwalifikowanych projektu. Szacowany koszt całkowity inwestycji to blisko 800 tyś. pln.
Wnioskowany projektwpisuje się wcel priorytetowy RPO WŁ 2014-2020 - oś priorytetowa IV „Gospodarka niskoemisyjna"; priorytet inwestycyjny 4c „Wspieranie efektywności energetycznej, inteligentnego zarządzania energią i wykorzystania odnawialnych źródeł energii w infrastrukturze publicznej, w tym w budynkach publicznych, i w sektorze mieszkaniowym"; cel szczegółowy – wzrost wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych oraz rozwoju sieci dla OZE."
Zakres rzeczowy projektu obejmuje wykonanie 60 instalacji ogniw fotowoltaicznych u odbiorców indywidualnych na terenie Gminy Daszyna. W ramach projektu zaprojektowane zostaną, dostarczone i zamontowane instalacje PV o mocy 2 i 3 kW.
Celem bezpośrednim realizowanego projektu jest wzrost bezpieczeństwa energetycznego województwa łódzkiego poprzez zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych – w tym przypadku z produkcji z energii słonecznej. Efektem realizacji projektu, dzięki wykorzystaniu w nim rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii będzie zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego nie tylko samej gminy, ale również regionu i województwa łódzkiego. Ponadto wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie paliwowo-energetycznym województwa łódzkiego, dzięki cegiełce dołożonej przez Gminę Daszyna, przyczyni się do poprawy efektywności wykorzystania i oszczędzania zasobów surowców energetycznych oraz poprawy stanu środowiska poprzez redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Oczekuje się, że realizacja inwestycji spowoduje zmniejszenie zapotrzebowania na energię produkowaną w sposób konwencjonalny, co w znacznym stopniu przełoży się na obniżenie zużycia paliw stałych i w konsekwencji spowoduje ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza odpowiedzialnych za powstawanie zjawiska emisji gazów cieplarnianych. Celem szczegółowym realizacji jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych.