Gmina Grabów: Nieprawidłowo oświetlony pojazd, a w nim pijany kierowca

Zrzut-ekranu-2023-11-13-o-15.46.08
fot. KPP w Łęczycy

„Twoje światła – Nasze Bezpieczeństwo" - to hasło kampami, której celem jest zwrócenie uwagi kierujących na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów. Niestety, jak pokazują działania nie każdy kieruje się bezpieczeństwem, lekceważy stan techniczny pojazdu i wsiada do niego pod wpływem alkoholu. W miniony weekend, takiego uczestnika ruchu drogowego wyeliminowali policjanci wydziału ruchu drogowego z łęczyckiej komendy.

Kampania „Twoje światła – Nasze Bezpieczeństwo" ma na celu zwrócenie uwagi kierujących na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów. Zwłaszcza o tej porze roku, gdy pogarsza się widoczność, światła pojazdu nabierają szczególnego znaczenia. Pamiętajmy, że ich prawidłowe działanie ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg, a wsiadanie za kierownicę trzeźwym jest priorytetem. Jednak jak pokazują działania policjantów wydziału ruchu drogowego z łęczyckiej komendy nie wszyscy kierowcy są odpowiedzialni.

11 listopada 2023 roku na terenie gminy Grabów mundurowi zatrzymali do kontroli volkswagena golfa. Kiedy skontrolowali stan techniczny pojazdu okazało się, że oświetlanie jest niesprawne, a kierowca pijany.

- Badanie stanu trzeźwości wykazało, że w jego organizmie jest 0,92 promila alkoholu. Za jazdę niesprawnym technicznie pojazdem kierowca został ukarany mandatem, a za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości stracił już uprawnienia. Za takie przestępstwo grozi kara nawet do 2 lat więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka kara grzywny - mówi asp. szt. Mariusz Kowalski. - Pamiętajmy, że zmieniająca się aura w okresie jesienno-zimowym, szybko zapadający zmrok i mokra nawierzchnia wpływają na zmniejszenie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg. Sprawne i prawidłowo działające oświetlenie pojazdów pozwala kierowcom na szybszą reakcję w przypadku dostrzeżenia poruszającego się po nieoświetlonej drodze pieszego lub pojawiających się przeszkód. Tutaj ważne jest, aby kierowca był trzeźwy. Sprawny pojazd i odpowiedzialny kierowca to gwarancja bezpieczeństwa.