Gmina Piątek kończy realizację projektu współfinansowanego ze środków RPO WŁ na lata 2014-2020 pn. „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie Gminy Piątek"

Gmina Piątek kończy realizację projektu współfinansowanego ze środków RPO WŁ na lata 2014-2020 pn. „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie Gminy Piątek"

Gmina Piątek kończy realizację projektu współfinansowanego ze środków RPO WŁ na lata 2014-2020 pn. „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie Gminy Piątek". Współfinansowanie z UE, w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020 stanowi 85% wydatków kwalifikowanych. Przyznane dofinansowanie stanowi kwotę 2.249.799,39 pln.

W ramach przedsięwzięcia wykonana została kompleksowa termomodernizacja 8 budynków użyteczności publicznej na terenie Gminy Piątek, w tym 6 świetlic wiejskich: w Bielicach, Jankowie, Konarzewie, Balkowie, Pokrzywnicy i Orenicach, budynku szkolnego w Czernikowie i Sali sportowej „PILAWA" w Piątku. W ramach inwestycji zaplanowano wykorzystanie OZE w postaci pomp ciepła powietrze-woda współpracujących z instalacją ogniw fotowoltaicznych. Termomodernizacja objęła zarówno docieplenia przegród zewnętrznych, ścian wewnętrznych, wymianę zewnętrznych okien i drzwi, jak i wymianę kompleksową instalacji grzewczych w budynkach, w tym na odnawialne źródła energii. Zakres termomodernizacji dostosowano do obowiązujących przepisów i norm, wzięto przy tym pod uwagę efektywność kosztową projektu.

Projekt „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie Gminy Piątek" wpisuje się w cel priorytetowy RPO WŁ 2014-2020 - oś priorytetowa IV „Gospodarka niskoemisyjna"; priorytet inwestycyjny 4c „Wspieranie efektywności energetycznej, inteligentnego zarządzania energią i wykorzystania odnawialnych źródeł energii w infrastrukturze publicznej, w tym w budynkach publicznych, i w sektorze mieszkaniowym"; cel szczegółowy – Poprawiona efektywność energetyczna w sektorze publicznym i w sektorze budownictwa mieszkaniowego."

Dzięki realizacji projektu osiągnięty został cel bezpośredni realizowanego projektu w postaci zmniejszenia zapotrzebowania na energię, co w znacznym stopniu przełoży się na obniżenie zużycia paliw konwencjonalnych i w konsekwencji spowoduje ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza odpowiedzialnych za powstawanie zjawiska tzw. niskiej emisji oraz emisji gazów cieplarnianych. Osiągnięty został również cel szczegółowy - poprawa efektywności energetycznej w sektorze publicznym - budownictwa użyteczności publicznej.

Efektem realizacji projektu, dzięki wykorzystaniu w nim rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii jest również zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego nie tylko samej gminy, ale również województwa łódzkiego. Z uwagi na to, że obszar gminy Piątek można zaliczyć do terenów o niewystarczająco rozwiniętej infrastrukturze energetycznej, to realizacja wnioskowanego przedsięwzięcia wpłynie na zmianę tego stanu rzeczy. Ponadto wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie paliwowo-energetycznym województwa łódzkiego, dzięki cegiełce dołożonej przez Gminę Piątek, przyczyni się do poprawy efektywności wykorzystania i oszczędzania zasobów surowców energetycznych oraz poprawy stanu środowiska poprzez redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery.