Gmina Piątek od 2022r. realizuje projekt współfinansowany ze środków unijnych polegający na Budowie pasywnego budynku przedszkola w Piątku. Na powyższą inwestycję Gmina uzyskała dofinansowanie ze środków UE w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020 w wysokości 3 926 894,09 pln.
Obecnie zakończone zostały roboty konstrukcyjne, murowe, elewacyjne, trwają prace instalacyjne, rozpoczęły się roboty wykończeniowe.
Celem projektu jest wybudowanie obiektu przedszkola o zminimalizowanym zużyciu energii cieplnej i elektrycznej - pasywnego, o powierzchni ok. 1027 m2, o charakterze demonstracyjnym. Obiekt przeznaczony będzie do prowadzenia zajęć odpowiednich dla funkcji przedszkola – przeznaczenie obiektu – cele opiekuńczo – edukacyjne dzieci do lat 7 dla 175 dzieci.
Celem realizacji projektu jest wzrost konkurencyjności i atrakcyjności społeczno- gospodarczej Gminy Piątek, przeciwdziałanie jej marginalizacji społecznej i gospodarczej. Zakłada się, że zrealizowanie projektu wpłynie pozytywnie na wyrównanie szans rozwojowych i wspomaganie zmian strukturalnych na obszarze wiejskim jakim jest Gmina Piątek.
Projekt wpłynie na podniesienie konkurencyjności gospodarki niskoemisyjnej na terenie gminy i regionu, a w dalszej perspektywie i województwa łódzkiego, która w wydajny, zrównoważony sposób wykorzystuje zasoby i zmniejsza emisję zanieczyszczeń.
W wyniku realizacji projektu planuje się osiągnąć wskaźnik produktu: „Liczba wybudowanych budynków z uwzględnieniem standardów budownictwa pasywnego – 1 szt." oraz wskaźnik rezultatu bezpośredniego „Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych – 53,44 ton równoważnika CO2/rok" oraz wskaźnik horyzontalny „Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – 1 szt.".
Projekt spełnia kryteria merytoryczne określone w dokumencie „Załącznik nr IV do Regulaminu Konkursu Zamkniętego dla naboru wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Osi Priorytetowej IV Gospodarka niskoemisyjna Działanie IV.3 Ochrona powietrza, Poddziałanie IV.3.2 Ochrona powietrza Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
Objęty niniejszym projektem obiekt stanowi zbiór innowacyjnych, kompleksowych rozwiązań, łączących zarówno oszczędność energii jak i stosowanie energii odnawialnej. Podkreślić należy, że poza wskazanymi głównymi aspektami podejmowanych działań, nie bez znaczenia jest uzyskanie w wyniku ich podjęcia efektu ograniczenia zjawiska ubóstwa energetycznego na terenie Gminy. Dodatkowym efektem realizacji projektu będzie niewątpliwie wzniesienie się ponad obowiązujące standardy w sferze publicznej.