Gmina Piątek realizuje kolejny, duży projekt inwestycyjny pn. „Budowa pasywnego budynku przedszkola w Piątku”

Gmina Piątek realizuje kolejny, duży projekt inwestycyjny pn. „Budowa pasywnego budynku przedszkola w Piątku”

Gmina Piątek realizuje kolejny, duży projekt inwestycyjny pn. „Budowa pasywnego budynku przedszkola w Piątku". Przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków RPO WŁ na lata 2014-2020 w wysokości 85% kosztów kwalifikowanych, co stanowi blisko 4 mln pln. Szacowany koszt całkowity to blisko 6 mln. pln.

W ramach przedsięwzięcia zaplanowano zaprojektowanie i wybudowanie obiektu pasywnego przedszkola, z oddziałem żłobka, które funkcjonować będzie na powierzchni ok. 1060 m2 i będzie obiektem nowoczesnym, przyjaznym jego użytkownikom.

Obecnie, po przeprowadzeniu procedury przetargowej zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych, wykonawca rozpoczął realizację prac projektowych.

Projekt został podjęty z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na tego typu obiekt – obecnie w Piątku funkcjonuje wyłącznie przedszkole, które korzysta z lokali szkoły podstawowej. Zasadniczym zamiarem przedsięwzięcia jest budowa obiektu pasywnego, o zminimalizowanym zużyciu energii cieplnej i elektrycznej.

Inwestycja realizowana jest w oparciu o Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Piątek, uzgodniony przez RDOŚ w Łodzi, przyjęty uchwałą Rady Gminy Piątek oraz zaopiniowany przez WFOŚiGW w Łodzi. Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Piątek jest jednym z narzędzi pozwalającym wypełnić przyjęty przez władze gminy priorytet działania służący poprawie stanu powietrza atmosferycznego na obszarze gminy poprzez min wsparcie rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną w budynkach użyteczności publicznej. Dobrze przygotowany i konsekwentnie realizowany program jest w obecnej sytuacji napędem dla podejmowanych działań służących nie tylko poprawie warunków życia mieszkańców, ale również rozwojowi gminy jako miejsca dogodnego do życia. Pośrednio wpływa on również na stworzenie szansy napływu nowych mieszkańców na teren Gminy, szczególnie ludzi młodych.

Przedsięwzięcie wpisuje się w dokumenty RPO WŁ na lata 2014-2020: priorytet inwestycyjny 4e promowanie strategii niskoemisyjnych dla wszystkich rodzajów terytoriów, w szczególności dla obszarów miejskich, w tym wspieranie zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej i działań adaptacyjnych mających oddziaływanie łagodzące na zmiany klimatu"; wypełnia cel tematyczny 4 Umowy Partnerstwa: „Wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach", cel szczegółowy „Zmniejszenie emisyjności gospodarki"; priorytety: „Zwiększenie efektywności energetycznej gospodarki" oraz „Zwiększenie poziomu produkcji energii ze źródeł odnawialnych".

Podejmowane w ramach projektu działania są zgodne z politykami horyzontalnymi Unii Europejskiej, przede wszystkim z polityką zrównoważonego rozwoju i polityką równych szans.

Celem bezpośrednim realizowanego projektu jest zminimalizowanie zapotrzebowania na energię, co w znacznym stopniu przełoży się na uniknięcie zużycia paliw konwencjonalnych i w konsekwencji pozwoli na uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza odpowiedzialnych za powstawanie zjawiska tzw. niskiej emisji oraz emisji gazów cieplarnianych.