Gmina Piątek realizuje projekt inwestycyjny, współfinansowany ze środków RPO WŁ na lata 2014-2020 pn. „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie Gminy Piątek"

umowa-2

Gmina Piątek realizuje projekt inwestycyjny, współfinansowany ze środków RPO WŁ na lata 2014-2020 pn. „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie Gminy Piątek", w ramach którego zaplanowano kompleksową termomodernizację 8 budynków użyteczności publicznej na terenie Gminy Piątek, w tym 6 świetlic wiejskich, budynku szkolnego i Sali sportowej.

Wysokość dofinansowania stanowi 85% kosztów kwalifikowanych projektu. Szacowany koszt całkowity to 3.777.985,00 pln, a dofinansowanie 2.249.799,39 pln.

Obecnie zakończono procedurę przetargową na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych, zawarto stosowną umowę i rozpoczęto jej realizację.

Podejmowane w ramach projektu działania są zgodne z politykami horyzontalnymi Unii Europejskiej, przede wszystkim z polityką zrównoważonego rozwoju i polityką równych szans.

Projekt realizowany będzie z zachowaniem zasady zrównoważonego rozwoju oraz wspierał będzie dążenie do osiągnięcia celu zachowania, ochrony i poprawy jakości środowiska naturalnego poprzez zastosowanie w ramach jego realizacji certyfikowanych materiałów zgodnych z obowiązującymi wymaganiami prawa, w tym ochrony środowiska oraz zastosowania w jego ramach rozwiązań chroniących środowisko – służących oszczędności energii i obniżających emisję zanieczyszczeń.

Projekt ma pozytywny wpływ na realizacje polityki równych szans kobiet i mężczyzn. W wyniku inwestycji zakłada się równy dostęp do korzyści społeczno – gospodarczych generowanych w ramach projektu bez względu na płeć. Zgodnie z założeniami inwestycji efekty jej realizacji będą odczuwalne dla mieszkańców bez względu na jakiekolwiek kryteria dyskryminujące. Ponadto przy realizacji przedsięwzięcia, w tym w odniesieniu do robót budowlanych, prac projektowych, monitorowania, sprawozdawczości i ewaluacji zaangażowane będą osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, wiedzę i doświadczenie, bez dyskryminacji ze względu na płeć.

Projekt ma pozytywny wpływ na realizacje polityki równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnością. W wyniku inwestycji zakłada się równy dostęp do korzyści społeczno – gospodarczych generowanych w ramach projektu bez względu na rasę i pochodzenie etniczne, religię, niepełnosprawność lub orientację seksualną. Zgodnie z założeniami inwestycji efekty jej realizacji będą odczuwalne dla mieszkańców bez względu na jakiekolwiek kryteria dyskryminujące. Dzięki realizacji inwestycji wszędzie tam gdzie to będzie możliwe poprawiona zostanie jakość dostępności budynków dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Termomodernizacja budynków wskazanych w projekcie, tam gdzie pozwalały na to warunki techniczne, objęta została zasadą projektowania uniwersalnego, co oznacza, że będą one dostępne dla wszystkich użytkowników, w tym również różnych zidentyfikowanych grup z niepełnosprawnościami. Również dostępność informacji o realizacji projektu będzie równa dla wszystkich odbiorców bez względu na rasę i pochodzenie etniczne, religię, niepełnosprawność lub orientację seksualną.