wersja testowa serwisu

Górnictwo integralną częścią Łęczycy. Możesz pomóc stworzyć unikalną wystawę

152030341_5317423011601918_7520670400200119475_n

Górnictwo rud żelaza odegrało w życiu społecznym Łęczycy niezwykle istotną rolę. Wraz z upływającym czasem, niestety, pamięć o nim zanika. Miasto Łęczyca we współpracy z łęczyckim muzeum i Towarzystwem Miłośników Ziemi Łęczyckiej, chcąc przywrócić wspomnienia, a zarazem edukować młodsze pokolenia, planuje stworzenie specjalnej wystawy dotyczącej niefunkcjonującej już kopalni. O jej kształcie mogą zdecydować mieszkańcy.

Łęczyckie Zakłady Górnicze mające swój początek w 1955 roku, na przestrzeni lat miały ogromny wkład w rozwój miasta, będąc największym w rejonie zakładem, zatrudniającym 1500 pracowników. Muzeum posiada w swoich zbiorach eksponaty związane z górnictwem, jednakże nie jest ich wystarczająco dużo, aby móc utworzyć wystawę. Z pomocą mogą przyjść jednak mieszkańcy, którzy w przeszłości związani byli z Łęczyckimi Zakładami Górniczymi. Placówka jest otwarta na przyjęcie pamiątek z prywatnych zbiorów.

Każda przekazana rzecz, historycznie związana z górnictwem, znajdzie swoje zastosowanie i zostanie potraktowana z należytym szacunkiem. Mogą to być zdjęcia, mundury galowe, przedmioty użytkowe takie jak: lampy, hełmy górnicze czy dokumenty.

Zamysłem jest ocalenie tych historycznych przedmiotów od zapomnienia. Osoby, które mają emocjonalny związek z posiadanymi rzeczami, mogą rozważyć opcję wypożyczenia swoich pamiątek na czas wystawy.

Eksponaty można przekazać bezpośrednio do biura muzeum, znajdującego się w Domu Starym na Zamku. Biuro czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00.

źródło: UM Łęczyca