wersja testowa serwisu

Gwałt na 13-latce i brak pomocy ze strony lekarzy z łęczyckiego szpitala. NFZ nałożył karę finansową na placówkę

b2ap3_thumbnail_CDE3BE8B-9B99-4A8A-BC0D-116AF068BB63
fot. leczycki.pl

Na początku marca Posłanka na Sejm RP Paulina Matysiak, wraz z grupą posłanek z partii Lewica Razem - Magdaleną Biejat, Darią Gosek-Popiołek i Marceliną Zawiszą, złożyła interpelację do Ministra Zdrowia w związku z nieprzyjęciem przez szpital w Łęczycy 13-letniej dziewczynki - ofiary gwałtu.

Przypomnijmy, niepełnoletni chłopak na jednym z łęczyckich osiedli miał zgwałcić 13-latkę. Na miejscu pojawili się policjanci, a następnie Zespół Ratownictwa Medycznego, który przetransportował dziewczynkę do miejscowego szpitala. Tam odmówiono jej pomocy.

O sytuacji zrobiło się głośno w ogólnopolskich mediach. Posłanka Lewicy, Paulina Matysiak napisała w tej sprawie do Ministra Zdrowia, Adama Niedzielskiego.

- Kontrola przeprowadzona w placówce wykazała nieprawidłowości! Odmowa udzielenia pomocy 13-latce była bezzasadna i przeprowadzona niezgodnie z procedurami. Narodowy Fundusz Zdrowia nałożył na szpital sankcję finansową - poinformowała Paulina Matysiak. - Jest to mała rekompensata za nieudzielenie pomocy dziecku, ale mam nadzieję, że już w tej placówce nie dojdzie do takiej sytuacji, a inne zobaczą, że ich niezgodne z prawem działanie będzie nagłośnione i kontrolowane.

Jak podkreśla Posłanka na Sejm RP, dziecko, które pada ofiarą gwałtu wymaga od personelu medycznego szczególnej opieki i wyjątkowej empatii.

- Niedopuszczalne jest, aby po tak traumatycznych przejściach narażać je na dodatkowy stres, związany z długim oczekiwaniem na badanie, odmową hospitalizacji i podróżą karetką do kolejnego szpitala, położonego w znacznej odległości od jego miejsca zamieszkania - dodaje Paulina Matysiak.