Jak zrobić, kupić lub sprzedać token NFT - wyjaśniamy

token-NFT---wyjasniamy

Milion złotych za wirtualną miłość? Do niedawna takie transakcje były traktowane jako nierealne, jednak niedawno cały świat przekonał się, że nie jest to fikcja. Modelka z Instagrama sprzedała swoją miłość za kod NFT o wartości miliona złotych. Co ciekawe, nie była pierwszą osobą, która dokonała transakcji z użyciem tokenu NFT. Jak wykorzystuje się obecnie NFT?

Czy NFT to kryptowaluta?

Kryptowaluty wzbudzają kontrowersje od lat. Ich użytkowanie do płacenia za zakupy, dostęp do gier internetowych i inne aktywności stało się w sieci powszechne. Kryptowaluty stanowią alternatywę dla prawdziwych pieniędzy. Można kupić za nie praktycznie każdą rzecz. W przypadku tokenów NFT jest inaczej. Każdy token jest przypisany do konkretnego dobra i niemożliwe jest jego przeznaczenie do nabycia innego aktywa.

Token NFT jest unikalny. Jego zadaniem jest podniesienie wartości danego aktywa. Dzięki niemu dzieło sztuki, przedmiot kolekcjonerski lub inna rzecz stają się własnością konkretnej osoby. Jednocześnie ich właściciel nie może przeznaczyć tokenu do zakupu innej rzeczy lub wciąż być posiadaczem tego samego aktywa bez NFT.

W przypadku tokenów NFT jedyne podobieństwo do kryptowalut polega na użyciu ich do przeprowadzania wirtualnych transakcji. Niektórzy mówią również o podobnej grupie, która je wykorzystuje, choć nie jest to do końca prawdą. Kryptowaluty stają się coraz popularniejsze wśród szerokiego grona internautów. Po NFT sięgają natomiast głównie miłośnicy sztuki, fani klubów sportowych i różnych gwiazd ze świata show biznesu.

Przeczytaj więcej o tokenach NFT: https://nano.komputronik.pl/token-nft-co-to-jest-do-czego-mozna-go-uzyc/

Jak zrobić, kupić i sprzedać token NFT?

Tokeny NFT robi się w serwisach do obsługi kodów tego typu. Użytkownicy mogą je kreować w wersji pojedynczej lub przeznaczonej dla wielu użytkowników. NFT single jest unikalny i dedykowany wyłącznie dla konkretnego aktywa. NFT w wersji multiple jest przypisywany do przedmiotów, które mają być sprzedawane wielokrotnie.

Następnie do kodu NFT przypisuje się konkretny plik. Gotowy plik z tokenem wystawia się na sprzedaż za określoną kwotę. W przypadku zbycia tokenu jego autor otrzymuje określoną wcześniej opłatę.

Sprzedaż kodu NFT może być przeprowadzona na specjalnych giełdach internetowych. Znajdują się na nich liczne tokeny przypisane do dzieł sztuki, kart kolekcjonerskich i innych aktywów. Na tej samej giełdzie można wystawić posiadany token na sprzedaż. W przypadku odsprzedaży twórca tokenu może otrzymać określoną sumę. Dzięki temu twórca zyskuje na sprzedaży NFT wielokrotnie, nawet gdy token ma formę single.

Interesują Cię nowe technologie? Czytaj newsy w serwisie: https://nano.komputronik.pl

Czy tokeny NFT wejdą do powszechnego użycia?

Tokeny NFT zyskały na popularności w 2021 roku, gdy zaczęły być powszechnie wykorzystywane przez artystów z całego świata. NFT umożliwiło im dotarcie ze sztuką na drugi koniec świata. Użytkownicy giełdy NFT mogą zakupić dowolne dzieło bez wychodzenia z domu. Trudno jednak przewidzieć, czy tokeny staną się powszechnie wykorzystywanym "środkiem płatniczym".

Wielu ekonomistów, socjologów i innych naukowców uważa, że tokeny NFT, podobnie jak kryptowaluty, wiążą się z ogromnym ryzykiem pęknięcia spekulacyjnej bańki. NFT może okazać się bezwartościowe. Zwolennicy nowoczesnych, wirtualnych transakcji uważają natomiast, że dzięki tokenom możliwe jest spowolnienie inflacji bez ograniczania wzrostu gospodarczego. Która z grupa ma rację? To okaże się za co najmniej kilka lat, gdyż przyszłości NFT nie da się przewidzieć.