Najważniejsze wideo w ele24

Jest wizualizacja Muzeum Bitwy nad Bzurą. Gdzie będzie miało siedzibę?

6_Wizualizacja-2-scale_20240411-101230_1
fot. UM Łęczyca

Zgodnie z zapowiedziami, nieustannie trwają prace związane z utworzeniem Muzeum Bitwy nad Bzurą w naszym mieście, które będzie ukoronowaniem przypadającej w tym roku 85. rocznicy jednej z najważniejszych bitew obronnych wojska polskiego z II wojny światowej. Mamy już nie tylko lokalizację, ale także wizualizację.

Muzeum Bitwy nad Bzurą będzie mieściło się na 3. piętrze Ratusza Miejskiego. Tam w podziemiach Ratusza funkcjonuje także wystawa górnicza. Ratusz Miejski został wybrany ze względu na swoją kapitalną lokalizację – centrum Łęczycy, a zwiedzający będą mogli odwiedzić dwie ważne wystawy dla historii naszego miasta w jednym miejscu.

Wizualizacja została przygotowana przez architekta wnętrz pana Marka Mikulskiego i przedstawia zagospodarowanie 3. piętra.

Wciąż trwają prace nad zebraniem eksponatów, o czym opowiada Burmistrz Paweł Kulesza.

W ostatnim czasie odbyłem owocne spotkanie z panem dyrektorem Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, które jest bogato wyposażone w różnego rodzaju eksponaty z II wojny światowej, w tym z Bitwy nad Bzurą właśnie. Pan dyrektor wyraził chęć pomocy przy naszych działaniach, a to już jest ważny krok – mówi Burmistrz Paweł Kulesza – Nie ukrywam, że liczę także na naszych mieszkańców. To właśnie dzięki nim udało się stworzyć unikalną wystawę o łęczyckim górnictwie, dlatego zwracam się z gorącą prośbą do osób, które chciałyby czasowo użyczyć pamiątki ze swoich kolekcji na poczet powstającego muzeum.

Planem jest uruchomienie Muzeum Bitwy nad Bzurą we wrześniu, czyli w 85. rocznicę rozpoczęcia Bitwy nad Bzurą, której początki były pod Łęczycą.

Każdy, kto zechciałby współtworzyć wyjątkowe muzeum, może się skontaktować z Wydziałem Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Łęczycy – ul. Marii Konopnickiej 14, 99-100 Łęczyca – telefonicznie: 24 721 03 26 lub 24 721 03 43 oraz mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

źródło: UM Łęczyca