Kiedy my wyjeżdżamy na wakacje, złodzieje ruszają do pracy! Policja przestrzega

policja-zodzieje
fot. poglądowe Policja

Policjanci apelują o należyte zabezpieczanie swoich domostw, teraz kiedy aura i pora roku sprzyja spędzaniu czasu poza domem, nas dobytek jest wyjątkowo narażony na akcje złodziei i ich przestępczej aktywności.

Mamy wakacje, czas rodzinnych letnich wyjazdów, radości ze wspólnego aktywnego relaksu. Jednak nasza dłuższa nieobecność w miejscu zamieszkania może nas narazić na zagrożenie jakim jest kradzież z włamaniem. Rozkojarzenie przed długo oczekiwanym wyjazdem osłabia naszą czujność. 

- W pośpiechu zapominamy sprawdzić czy zamknęliśmy drzwi, okna, włączyliśmy alarm. Dzieląc sie relacjami z naszego wyjazdu w mediach społecznościowych nieświadomie przekazujemy złodziejom informacje, że w domu nikogo nie ma. Poczekajmy z zamieszczaniem zdjęć do naszego powrotu. Zadbajmy o bezpieczeństwo by nie paść ofiarą przestępczej działalności - zachęca Dagmara Mościńska z piotrkowskiej komendy policji. 

Pamiętajmy o tym, że w pierwszej kolejności zabezpieczenie i uchronienie naszego dobytku leżu po naszej stronie. Sprawcy dostają się do domów przez okna lub balkon. Łupem padają najczęściej pieniądze i biżuteria. Funkcjonariusze podczas spotkań z mieszkańcami informują, że najskuteczniejszym sposobem uniknięcia tych przestępstw jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad prewencyjnych.

- Przypominamy, że wychodząc z domu zawsze należy sprawdzić czy drzwi i okna są zamknięte. może to błahe stwierdzenie, ale niestety zdarza się, że roztargnienie przed wyjazdem skutkuje tym, że niejako sami zaprosimy złodzieja zostawiając choćby uchylone okno. Sprawa kolejna, nie zostawiajmy w domu gotówki, biżuterii, szczególnie jeśli wyjeżdżamy na dłuższy czas - dodaje Mościńśka.

Nie wystawiajmy też w oknach przedmiotów, które mogą być łatwym łupem dla sprawcy. Niewiedza na temat znajdującego sie w środku mienia, może złodzieja zniechęcić.Poprośmy swoich bliskich, zaufanego sąsiada, o opiekę nad naszym domem czy mieszkaniem.

Zabezpiecz swój dom;

-zamek profesjonalnej firmy to połowa sukcesu przy zabezpieczeniu wejścia, zawsze należy montować minimum dwa zamki różnych producentów. Warto zastosować nietypowe i zróżnicowane zamki.

-drzwi wejściowe do obiektu muszą byc prawidłowo osadzone, ich konstrukcja powinna uniemożliwić wyłamanie i wyważenie.

-okna mogą byc zabezpieczone dodatkowo zewnętrznymi roletami aluminiowymi. Mozna zamontować też kraty, które z pewnością utrudnią zadanie włamywaczom.

-system nadzoru wizyjnego pozwoli na obserwację poszczególnych pomieszczeń i osób przebywających na terenie obiektu.

-montaż kamer na obiekcie i wokół niego pozwoli skutecznie odstraszyć złodzieja.

-przed wyjazdem zdeponuj w banku posiadaną gotówkę i inne wartościowe przedmioty. Bezpieczne będą czekały na Twój powrót. Uważaj! – media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wyjazdu zamieszczaj po powrocie.