wersja testowa serwisu

Kiełbasa z Radomska z certyfikatem jakości

DSC_0120

Radomszczanin Michał Cygora wziął udział w konkursie „Wiejska Kiełbasa z Łódzkiego", jego wędlina pozytywnie przeszła rygorystyczne badania i otrzymała certyfikat potwierdzający wysoką jakość produktu.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Piotrkowie Trybunalskim. Jego celem było kultywowanie polskiego dziedzictwa kulturowego związanego z produkcją kiełbasy wiejskiej, dbałość o poczucie tożsamości kulturowej, pielęgnowanie szacunku dla produkcji rodzimych wyrobów w małych gospodarstwach rolnych, a także propagowanie spożycia pełnowartościowych kiełbas wytwarzanych z zastosowaniem tradycyjnych składników i metod.

Konkurs prowadzony był dwuetapowo. W pierwszym etapie wyroby uczestników poddano badaniom pod względem bezpieczeństwa żywności, które wykonano w Instytucie Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego w Łodzi. Po pozytywnym przejściu badań do pracy przystąpiło jury konkursowe. Sprawdzano wygląd i cechy zewnętrzne oraz przekrój wyrobu, a także smak i zapach kiełbasy.

Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się w ŁODR Piotrków Trybunalski. I miejsce w zajęła firma ORAF z okolic Rawy Mazowieckiej, natomiast indywidualną nagrodę ufundowaną przez Miasto Radomsko w imieniu Prezydenta Jarosława Ferenca wręczyła Panu Michałowi Cygorze Naczelnik Wydziału Informacji i Promocji Paulina Grabowska.

Źródło: UM Radomsko