wersja testowa serwisu

Kolejna literacka perełka w regionalnych zbiorach Biblioteki Publicznej Gminy Witonia

547546

Biblioteka Publiczna Gminy Witonia otrzymała w darze od Pana Dariusza Gołygowskiego monografię Parzęczewa. Gratulujemy opracowania i wydania książki, a przede wszystkim bardzo dziękujemy!

„Dzieje Parzęczewa do 1870 roku"to publikacja, której autorem jest nasz darczyńca.Szczegółowo i ciekawie przedstawia fakty historyczne z dziejów Parzęczewa. Pięknie i ujmująco opisuje kolejne ważne miejsce na mapie naszego województwa. Wydanie monografii Parzęczewa wiąże się z obchodami 600-lecia nadania miejscowości praw miejskich, które to święto przypada w roku 2021.

Okazuje się, że historia Parzęczewa wiązała się w kilku miejscach z historią Gminy Witonia. Autor monografii Parzęczewa wskazuje, że „w monografii Witoni znajduje się wiele odniesień do Parzęczewa i tutejszych dziedziców, jak i w monografii Parzęczewa znajduje się wiele wątków dotyczących miejscowości z obszaru gminy Witonia. Powiązania występowały głównie w XV-XVI wieku." Tak więc dwie gminy, które ze sobą nie sąsiadują„posiadają całkiem sporo punktów stycznych."

Książkę można wypożyczyć w naszej bibliotece. Zachęcamy do lektury, zwłaszcza pasjonatów lokalnej historii.

                                                                           Anna Stolarczyk