wersja testowa serwisu

Kolejna ogromna inwestycja - w Daszynie powstanie dworzec PKP. Ma zastąpić dotychczasową stację w Łęczycy

Kolejna ogromna inwestycja - w Daszynie powstanie dworzec PKP. Ma zastąpić dotychczasową stację w Łęczycy
Pierwsze dwa perony, mają być oddane do użytku jeszcze 2020 r.

Już niebawem, gmina Daszyna stanie przed kolejnym wyzwaniem, które zupełnie zmieni oblicze niewielkiej gminy powiatu łęczyckiego.

Dzięki dynamicznemu rozwojowi i przepływie dużej liczby ludzi do pracy, w Daszynie powstanie dworzec PKP, który ma obsłużyć podróżnych przemieszczających się nie tylko w relacji północ - południe, ale także wschód - zachód.

Dworzec ten ma pełnić podobą rolę, do dworca w Kutnie. Według klasyfikacji PKP, nowa stacja w Daszynie ma mieć kategorię dworca regionalnego, co oznacza, że mają zatrzymywać się pociągi wszystkich kategorii: pociągi osobowe, pospieszne i niektóre ekspresowe.

Pod koniec tego roku, mają być uruchomione dwa perony osobowe, a na przełomie kwietnia i maja 2021, także peron towarowy. To właśnie ten ostatni ma szczególnie wpłynąć na dalszy rozwój gminy i zainteresowanie nowych, potencjalnych inwestorów.

- Cieszymy się, że nasza gmina została tak wysoko oceniona. Myślę, że dzięki temu rozpoczniemy kolejny proces rozwoju naszego regionu - mówi wójt gminy, Zbigniew Wojtera.

Nowa inwestycja w Daszynie, ma zastąpić dotychczasowy dworzec w Łęczycy, który z uwagi na niewielką ilość obsługiwanych podróżnych, ma zostać zlikwidowany do końca przyszłego roku. 

- Dworzec Daszyna Główna - bo tak nazywamy naszą inwestycję, ma nie tylko obsługiwać podróżnych. Mają tu powstać kawiarnie i małe centrum rozrywki, które ma pobudzić do życia okolicznych mieszkańców - dodaje wójt.

Mieszkańcy Łęczycy będą musieli liczyć się z małymi niedogodnościami. Od uruchomienia stacji, dojazd do niej będzie wiązał się z dojazdem uruchomioną specjalną linią autobusową. Do tego celu na poziomie -1, zostaną wybudowane trzy podjazdy dla autobusów.

- Chcemy, aby przeniesienie dworca z Łęczycy do Daszyny przebiegło sprawnie i wiązało się z jak najmniejszymi kłopotami organizacyjnymi. Z tego powodu, planujemy uruchomić linię autobusową, która będzie co 30 minut dowoziła mieszkańców Łęczycy do naszej stacji - mówi Wojtera.

Pociągi mają zatrzymywać się w Daszynie, zamiast Łęczycy, w której co prawda jest dworzec, ale ruch jest na tyle maly, że nie ma nawet czynnej kasy biletowej.

PKP uzasadnia swoją decyzję potencjałem, jaki drzemie w powstających zakładach w Daszynie, a także czynnikami ekonomicznymi.

- Ilość pracowników, zapotrzebowanie jest na tyle duże, że ludzie mogliby dojeżdzać do pracy pociągiem, nawet z odległych miejscowości - mówi rzecznik PKP, Tomasz Nowiński.

Inwestycja ma kosztować blisko 67 milionów złotych, z czego 80% ma pochodzić ze środków zewnętrznych, a tylko 4 miliony złotych ma dołożyć gmina. Reszta ma zostać sfinansowana przez PKP.

O postępach w realizacji, będziemy informowali na bieżąco.

Zobacz wizualizację dworca Daszyna Główna: