Kolejna policyjna akcja w powiecie łęczyckim. Jakie są jej wyniki?

policja

We wtorek, 7 czerwca na terenie powiatu łęczyckiego policjanci z drogówki przeprowadzili działania pod kryptonimem "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Mundurowi swoją uwagę skupili przede wszystkim na zachowaniu prawidłowych relacji pomiędzy kierującymi pojazdami, rowerzystami i pieszymi. W wyniku działań policjanci ujawnili 42 wykroczenia uczestników ruchu drogowego.

Funkcjonariusze ruchu drogowego w związku z prowadzonymi działaniami skupili szczególną uwagę na wykroczeniach, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych i osób poruszających się jednośladami. Między innymi związanych z nieustępowaniem pierwszeństwa pieszym i parkowaniem pojazdów w sposób utrudniający im ruch. Pod lupą byli również „niechronieni". Tutaj mundurowi egzekwowali przechodzenie przez jezdnię w miejscach zabronionych, poruszeniem się pieszych nieprawidłową stroną drogi a w szczególności brakiem odblasków. Kontrolowali stan trzeźwości rowerzystów i stan oświetlenia ich pojazdów. 

- W wyniku działań policjanci ujawnili 42 przypadki złamania przepisów. 21 dotyczyło nieprawidłowego parkowania pojazdów, w tym na chodnikach, ścieżkach rowerowych, czy w rejonie przejść dla pieszych. Konsekwencje przechodzenia przez jezdnię w miejscu niedozwolonym poniosło czworo pieszych a za jazdę w stanie nietrzeźwości mandatem 2,5 tysiąca złotych został ukarany 51-latek - mówi st. asp. Mariusz Kowalski.

Policja Apeluje!
Niezależnie od pory roku niechronieni uczestnicy ruchu powinni być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Stąd też niezbędne jest, aby osoby piesze nosiły elementy odblaskowe, szczególnie w miejscach gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Natomiast rowerzyści powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w prawidłowe oświetlenie, a także jeździć w kamizelce odblaskowej. To daje kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.