wersja testowa serwisu
  • BHP Łęczyca
  • EKO-GAZ Łęczyca

Kolejne koła ratunkowe dla przedsiębiorców z województwa łódzkiego

A16A5687-DAC9-487F-98BF-A9DB0F83BD88

Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber poinformował o wsparciu dla przedsiębiorców z województwa łódzkiego, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z pandemią koronawirusa.

To nowe możliwości dla przedsiębiorców, którzy skorzystali z pożyczek JEREMIE i JEREMIE 2 i w związku z epidemią COVID-19 znaleźli się w sytuacji utrudniającej spłatę zobowiązań kredytowych. Samorząd województwa łódzkiego, w porozumieniu z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, wprowadza udogodnienia, które mogą pomóc rozwiązać trudności i korzystnie wpłynąć na kondycję finansową przedsiębiorstw. To, między innymi, wydłużenie okresu finansowania, czyli czasu na spłatę pożyczek, a także wprowadzenie tzw. wakacji kredytowych, czyli przerwy w spłacie zobowiązań - na tę chwilę do 4 miesięcy. Można będzie też negocjować obniżenie oprocentowania pożyczek.

Jak poinformował marszałek Grzegorz Schreiber, jest także druga ważna propozycja – nowe, bardzo korzystne pożyczki.

- Jesteśmy już po rozmowach z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Ustaliliśmy, że preferencyjne pożyczki dedykowane przedsiębiorcom z województwa łódzkiego, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, uruchomione zostaną w przyspieszonym trybie – zapowiada Grzegorz Schreiber.

Pożyczki będą mogli zaciągać właściciel mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z województwa łódzkiego. Będą one bardzo nisko oprocentowane - już od 0,1%, a przedsiębiorcy nie poniosą jakichkolwiek dodatkowych opłat i prowizji w związku z ich przyznaniem. Pieniądze mają być do dyspozycji najprawdopodobniej jeszcze w kwietniu. W naszym województwie będzie do podziału 5O milionów złotych - nawet do 1 mln zł na przedsiębiorcę.

Na co będzie można wykorzystać pożyczkę? Jak informuje Grzegorz Schreiber, na pokrycie niezbędnych wydatków firmy, np. wypłatę wynagrodzeń, na zobowiązania publiczno-prawne. Pieniądze mogą zostać wykorzystane również na wydatki inwestycyjne, czyli na przykład na zakup maszyn lub sprzętu.

- Takie preferencyjne pożyczki mogą zabezpieczyć płynność finansową firm z naszego województwa – dodaje marszałek.

Pożyczki będą zawierać opcję karencji w spłacie oraz stosowanie wakacji kredytowych. Oznacza to, że przedsiębiorca teraz skorzysta ze środków, ale okres pierwszej spłaty będzie mógł mieć odroczony. W następnych latach będzie mógł skorzystać z kilku miesięcy bez spłat rat pożyczkowych.

W czwartek (9 kwietnia) na stronie biznes.lodzkie.pl zapraszamy na czat, podczas którego będzie można zadać pytania dotyczące tych pożyczek, a także innych działań samorządu województwa dla przedsiębiorców, takich jak przesunięcia terminów, zmian warunków dotacji itd.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi