wersja testowa serwisu

Wybitny fizyk z Łasku, niezwykły projekt z czasów wojny i... uczniowie konstantynowskiej "piątki" - co je łączy?

Wybitny fizyk z Łasku, niezwykły projekt z czasów wojny i... uczniowie konstantynowskiej "piątki" - co je łączy?
Wikipedia/ SP nr 5 w Konstantynowie Łódzkim

Szkoła Podstawowa nr 5 w Konstantynowie Łódzkim realizuje projekt "Gwiazdka Piątki dla Polski". To niecodzienne szkolne przedsięwzięcie polega na zrealizowaniu niedokończonego eksperymentu prof. Mieczysława Wolfkego, polskiego fizyka, prekursora telewizji i holografii. Naukowiec urodzony w Łasku jest też odkrywcą metody zestalenia helu oraz dwóch odmian ciekłego helu. Na czym ma polegać działanie uczniów z Konstantynowa?

Na początku lat trzydziestych minionego wieku prof. Mieczysław Wolfke przystąpił do organizacji wydzielonego Instytutu Niskich Temperatur, uruchamiając nawet pierwszą instalację. W 1938 roku Wolfke włączył się w organizację lotu stratosferycznego balonowego lotu załogowego nazwanego "Gwiazdą Polski". Celem sportowym projektu miała być próba pobicia rekordu wysokości ustanowionego w listopadzie 1935 r. przez amerykańskiego pilota kpt. Alberta Stevensa, który wzleciał na 22 066 m ponad powierzchnię ziemi. Plan Polaków przewidywał osiągnięcie nowym balonem wysokości 30 000 m. Pierwszą z prób spotkało niepowodzenie, druga zaś zaplanowana była na wrzesień 1939 roku. Niestety, plany Wolfkego przerwał wybuch II wojny światowej. 

Historia łaskiego uczonego była na tyle inspirująca dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 5 w Konstantynowie Łódzkim, że zdecydowali się na zgłoszenie projektu pod nazwą "Gwiazda Piątki dla Polski" do programu "Dzieci Kapitana Nemo". Konstantynowski pomysł się spodobał i od Fundacji BGK dostał grant w wysokości 14.462,00 zł na realizację projektu

- Uczniowie szkoły zrealizują niedokończony eksperyment prof. Mieczysława Wolfkego. Już 13 października „sięgniemy nieba" – w przenośni i dosłownie. Na boisku szkolnym odbędzie się wzlot balonu stratosferycznego - informują pracownicy SP nr 5 w Konstantynowie Łódzkim.

Transmisję z całego wydarzenia będzie można śledzić w relacji na żywo. Więcej informacji na stronie internetowej szkoły: www.sp5konstantynow.wikom.pl.