Kontrolerzy UOKiK ruszyli na składy węgla! Jakie wnioski płyną z przeprowadzonych kontroli?

Kontrolerzy UOKiK ruszyli na składy węgla! Jakie wnioski płyną z przeprowadzonych kontroli?
Pixabay

W ostatnich miesiącach kwestia zabezpieczenia opału na zimę dla wielu Polaków stała się palącym tematem, wszystko przez to, że właśnie palić być może nie będzie czym. Horrendalne ceny każdego z paliw - niezależnie czy chodzi o węgiel, drewno, pellet czy olej opałowy - stawiają wiele rodzin w trudnej sytuacji w obliczu już rozpoczynającego się sezonu zimowego. Ogromne perturbacje na rynku opałowym powodują manipulacje, zwłaszcza w sektorze węglowym - zawyżanie cen, magazynowanie surowca, by sprzedać go później po wyższych kwotach, cenowe zmowy... Na takie sygnały rynku zareagowali kontrolerzy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, którzy ruszyli w Polskę z kontrolami. Jakie są ich wnioski? 

Postępowanie wyjaśniające dotyczące rynku węgla zostało przez prezesa UOKiKu wszczęte już lipcu tego roku. W pierwszym etapie, przy wsparciu Inspekcji Handlowej, sprawdzeni zostali przedsiębiorcy prowadzący składy węgla. Kontrola objęła 201 podmiotów prowadzących łącznie 255 punktów sprzedaży. 

- Działalność składów węgla ma głównie charakter lokalny. Dlatego dla uzyskania jak najbardziej reprezentatywnej próby, kontrolą objęto podmioty działające w różnych miejscowościach położonych na terenie każdego województwa, dla których sprzedaż paliw stałych stanowi główny przedmiot działalności - wyjaśniają kontrolerzy UOKiK.

Badani przedsiębiorcy w roku 2021 r. dostarczyli do odbiorców końcowych ok. 1,5 mln ton paliw stałych, co stanowiło ok. 17 proc. zapotrzebowania gospodarstw domowych.

- Pozyskane przez nas dotychczas informacje nie wskazują, że pomiędzy przedsiębiorcami prowadzącymi składy węgla mogło dojść do porozumień ograniczających konkurencję. Wyższe ceny węgla oraz ograniczenia w jego dostępności wynikały z przyczyn zewnętrznych, które były przede wszystkim skutkiem rosyjskiej agresji na Ukrainę – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Przyczyny wysokich cen

Przyczyną wzrostu cen w składach węgla były głównie rosnące koszty zakupu ponoszone przez tych przedsiębiorców po 24 lutego 2022 roku, a zatem po ataku Rosji na Ukrainę. Jak widać na poniższym wykresie dotyczy to całości węgla sprzedawanego i kupowanego przez badane podmioty (panel „ogółem"). Tendencja wzrostowa widoczna jest również w odniesieniu do ceny sprzedaży najbardziej popularnych produktów - orzecha i ekogroszku. Podkreślić jednak należy, że od wybuchu wojny w Ukrainie ceny sprzedaży wszystkich sortymentów rosły proporcjonalnie do wzrostu cen ich zakupu przez składy od dostawców lub importerów.